Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:51

Η Αϊντχόφεν αναμένεται να… στήσει πάρτι με την Βααλβάικ, ενώ οι περισσότερες αναμετρήσεις στην Eredivisie… υπόσχονται φεστιβάλ τερμάτων.

Αϊντχόφεν-Βααλβάικ: 14 σερί άσοι!

ΟΥΤΡΕΧΤΗ-ΦΙΤΕΣΕ

Ο Δουβίκας ήρθε από τον πάγκο στο 64’, σε ένα τέταρτο σημείωσε τρία γκολ και ηγήθηκε του διπλού της Ουτρέχτης στο… τρελό ματς με την Φορτούνα. Πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του Χενκ Φρέιζερ που έχει ξεκινήσει με υψηλούς στόχους την σεζόν, αλλά για την υπέρβαση απαιτείται βελτίωση στην άμυνα.

Ο Τόμας Λετς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και δικαιώθηκε, με την Φιτέσε να παρουσιάζεται βελτιωμένη στο βορρά και ούσα επίμονη κατάφερε να βρει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με τη Γκρόνινγκεν. Πρώτο φετινό τρίποντο για τους Αρνεμερς, στο πρώτο μάλιστα ματς που δεν δέχτηκαν γκολ Μετρά τέσσερα over 3,5 σε πέντε ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες προέρχονται από την πρώτη τους νίκη σε μια σεζόν που άπαντες περίμεναν καλύτερο ξεκίνημα. Τον πρώτο λόγο ο άσος, «χαμηλός» πάντως στο 1.85.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΒΑΑΛΒΑΪΚ

Η Αϊντχόφεν είχε προλάβει να δεχτεί δύο τέρματα πριν το 30’ κόντρα στην Τβέντε και παρότι στην συνέχεια βελτιώθηκε, δεν κατάφερε να σώσει τον βαθμό στο Ενσέντε στην πρώτη φετινή ήττα. Γκολ/γκολ με οver και τα πέντε φετινά ματς, την Πέμπτη «κόλλησε» στο 1-1 με τη Μπόντο Γκλιμτ στην πρεμιέρα του Γιουροπα Λιγκ.

Η Βααλβάικ τα… χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και έριξε στα… σκοινιά την Εξέλσιορ! Πρώτη νίκη, δεν… κρύβεται, έχει σκοράρει στα τέσσερα από τα πέντε φετινά ματς και ενίοτε επιβραβεύεται. Έχει επικρατήσει μόλις μια φορά στην ιστορία της στο Αϊντχόφεν (1993), γκολ/γκολ τα τέσσερα από τα πέντε φετινά ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Αϊντχόφεν είναι βέβαια ακλόνητο φαβορί και ο άσος πληρώνει… ψίχουλα. Θα ρισκάρουμε και θα τον συνδυάσουμε με γκολ/γκολ (2.47).

ΚΑΜΠΟΥΡ-ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Λίγα πράγματα από την Καμπούρ που όπως αναμενόταν δεν κατάφερε να προβληματίσει τον μεγάλο Αγιαξ. Προβληματικό κρίνεται το ξεκίνημα όπου έχει περιοριστεί σε μόλις ένα τρίποντο, στο μοναδικό ματς που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. No Goal τα τέσσερα από τα πέντε φετινά ματς.

Νέα προβληματική εμφάνιση από την φλύαρη και μονότονη Γκρόνινγκεν που περιορίστηκε σε μετρημένες ευκαιρίες και εν τέλει απέτυχε να σώσει τον βαθμό κόντρα στην πιο διψασμένη Φιτέσε. Κατώτερο του αναμενόμενου κρίνεται το μπάσιμο στη νέα σεζόν των βορείων, που έχουν περιοριστεί σε μόλις ένα τρίποντο σε πέντε αγωνιστικές, στο μοναδικό μάλιστα ματς που δεν δέχτηκαν γκολ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες προβληματίζουν και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Ρίσκο με ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (1.90).

ΑΛΚΜΑΑΡ-ΤΒΕΝΤΕ

Η Αλκμααρ σταδιακά επέβαλλε τον ρυθμό της και πέρασε εύκολα από την έδρα της Εμεν. Σε σταθερά υψηλές πτήσεις εντός συνόρων, ενώ την Πέμπτη επικράτησε εκτός έδρας της Ντνίπρο στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ. Διαθέσιμοι για πρώτη φορά οι νεοφερμένοι Μπαζούρ (μέσος), Βανχούσντεν (στόπερ), εκτός ο βασικός φορ και πρώτος σκόρερ Παυλίδης.

Σπουδαία νίκη για την Τβέντε που ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίωρο και στην επανάληψη, άντεξε στην πίεση της «μεγάλης» Αϊντχόφεν. Και φέτος ανταγωνιστική παρουσιάζεται η ομάδα του Ρον Γιανς που μετρά ήδη τέσσερις νίκες στις πέντε πρώτες αγωνιστικές και από νωρίς έχει παγιωθεί στις πρώτες θέσεις.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το ντέρμπι της ημέρας ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν ξεκινήσει εξαιρετικά την σεζόν. Δεν… μπλέκουμε με σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.95).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.

Η Φέγενορντ ανέκαμψε άμεσα και εν τέλει έκαμψε την αντίσταση της αφελούς Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Τέταρτο τρίποντο για τους αήττητους Ροτερντάμερς που συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις, όσο δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους και εκτός συνόρων καθώς την Πέμπτη γνώρισαν βαριά ήττα από την Λάτσιο (4-2) στο Γιουρόπα Λιγκ. Τέθηκε νοκ άουτ ο βασικός αμ. Χερτράουντα.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Σπάρτα που παρέδωσε μαθήματα εμπειρίας στην Φόλενταμ και πανηγύρισε την πιο επιβλητική φετινή νίκη. Δεύτερο κολλητό τρίποντο για τους Ροτερντάμερς που με αργά αλλά σταθερά βήματα βρίσκουν ρυθμό ιδίως στην άμυνα όπου έχουν κρατήσει τρεις φορές το μηδέν.

EKTIMHΣΗ: Φαβορί με ντέρμπι καθώς η Φέγενορντ δεν αναμένεται να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στην συμπολίτισσα. Συνδυάζουμε τον άσο με under 3.5 (2.27).