Α' Τουρκίας: Σπουδαίες μάχες!

Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2022 - 13:09

Με τα παιχνίδια Μπεσίκτας-Μπασακσεχίρ  και Αδανα Ντεμιρσπόρ-Τραμπζονσπόρ κλείνει η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στην Τουρκία.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ-ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (τοπικό)

Η Μπεσίκτας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Άγκυρα με την Ανκαραγκουτσού αλλά σε έξι λεπτά (30΄- 36΄) έκανε την ανατροπή (1-2). Στο 47΄ δέχθηκε την ισοφάριση και τελικά πήρε τη νίκη με το γκολ-πέναλτι του Εν Κουντού. Με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε ματς (14-7 γκολ) οδηγεί μόνη πρώτη την… κούρσα. Ο Βαλεριέν Ισμαέλ δεν υπολογίζει τον τιμωρημένο αμυντικό μέσο Σόουζα και τους τραυματίες Ατίμπα Χάτσινσον (αρχηγός-μέσος), Ντελέ Άλι (σκόραρε το πρώτο του γκολ αλλά τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή), Γκεζάλ (επιθ.). Ο Μουλέκα έφθασε τα 4 γκολ και ο Εν Κουντού τα 3 γκολ!

Η Μπασακσεχίρ επικράτησε εύκολα 2-0 της Αλάνιασπορ και συνέχισε την εξαιρετική της πορεία. Η ομάδα του Εμρέ Μπελόζογλου μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία και είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας, η οποία δεν έχει δεχθεί γκολ! Την περασμένη Πέμπτη αγωνίστηκε στην Σκωτία με την Χαρτς, στην πρεμιέρα των ομίλων στο Κόνφερενς Λιγκ και μετά το ντέρμπι με την Μπεσίκττας θα φιλοξενήσει την Φιορεντίνα. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Μεσούτ Οζίλ δεν έχει δικαιολογήσει την μεταγραφή του από την Φενέρμπαχτσε…

Εκτίμηση: Μεγάλο ντέρμπι στην Πόλη και η ισοπαλία έχει καλή τύχη αφού και οι δύο ομάδες είναι της ίδιας δυναμικότητας.

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ-ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Η Άδανα Ντεμιρσπόρ ήταν τυχερή στο εκτός έδρας ματς με την Χατάισπορ αφού πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για το τελικό 1-1 στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων! Με απολογισμό τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα είναι πολύ ανταγωνιστική και στην καλή της μέρα μπορεί να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Διαθέτει επίθεση φωτιά με τους εξαιρετικούς Ασομπαλόνγκα, Ονιεκούρου (2 γκολ και 2 ασίστ), Ακιντόλα (1 γκολ), Μπελχαντά (3 γκολ) και τον 34χρονο Αρτέμ Τζούμπα. Βασικός ο μέσος Εντιαγέ, ο οποίος ήρθε το καλοκαίρι από τον Άρη.

Η Τραμπζονσπόρ νίκησε 1-0 την Ουμρανιγεσπόρ στην Πόλη και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Την Πέμπτη αργά το βράδυ αγωνίστηκε στην Ουγγαρία κόντρα στην Φερεντσβάρος στην πρεμιέρα της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Παραχώρησε τον πρώτο της σκόρερ, τον Αντρέας Κορνέλιους στην Κοπεγχάγη αλλά τον αντικατέστησε με τον Ουρουγουανό σέντερ φορ Μάξι Γκόμζε από την Βαλένθια. Εκτός οι Βίστσα (επιθ.), Τοκόζ (μέσος επιστρέφει το 2023), Μπρούνο Πέρες (δ.μπακ) και Σερκάν Ασάν (δ.μπακ).

Εκτίμηση: Η Αδανα Ντεμιρσπόρ είναι εξαιρετική ομάδα αλλά η πρωταθλήτρια Τραμπζονσπόρ μπορεί να κάνει απόδραση με τους βαθμούς της νίκης.