Τσάμπιονσιπ: Ημέρα των γηπεδούχων!

Τετάρτη, 14 Σεπτεμβρίου 2022 - 11:45

Οι γηπεδούχοι έχουν την… τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις και ο άσος της Νοριτς έχει πάρει ήδη παιχνίδι στην στοιχηματική αγορά.

Με παράδοση Νόριτς και Μίλγουολ

ΛΟΥΤΟΝ - ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Η Λούτον έπεσε θύμα ανατροπής με Γουίγκαν και έχασε μετά από τρεις αγωνιστικές, ενώ έχει μόνο δύο ανέπαφες εστίες στη σεζόν. Η ομάδα του Νέιθαν Τζόουνς δεν έχει κερδίσει ακόμα εντός έδρας, τελευταία φορά που δεν είχε νίκη στα πρώτα πέντε ως γηπεδούχος ήταν το 1994-95.

Η Κόβεντρι με τέσσερις σερί ήττες παραμένει τελευταία, έστω και με ματς λιγότερα. Η ομάδα του Μαρκ Ρόμπινς δεν έχει κρατήσει ανέπαφη εστία ακόμα φέτος, ενώ δε σκοράρει σε δύο σερί αγώνες. Δεν έχει νίκη σε έξι σερί εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε… κακό φεγγάρι και οι δύο ομάδες αν και οι γηπεδούχοι δείχνουν περισσότερη διάθεση στα πρώτα ματς. Ο άσος έχει πάρει παιχνίδι τις τελευταίες ώρες, αποδεκτός όσο διατηρείται άνω του 2.20.

ΜΙΛΓΟΥΟΛ - ΚΠΡ

Η Μίλγουολ επέστρεψε στα γκολ μετά από τρεις αγωνιστικές και στα τρίποντα μετά από τέσσερις. Η ομάδα του Γκάρι Ρόουετ είναι καλή εντός έδρας με έξι νίκες στα τελευταία επτά ματς πρωταθλήματος, σκοράροντας τουλάχιστον από δύο φορές σε κάθε τρίποντο.

Η ΚΠΡ επέστρεψε στις ήττες μετά από τρεις αγωνιστικές και παραμένει χωρίς ανέπαφη εστία στο πρωτάθλημα, με όλες τις ήττες της φέτος να είναι με σκορ 1-0 και μάλιστα από το ημίχρονο. Η ομάδα του Μάικλ Μπιλ έχει δεχτεί γκολ σε 20 από τα τελευταία 21 εκτός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Μετρά μόλις ένα τρίποντο στις τελευταίες εννέα επισκέψεις στην έδρα της Μίλγουολ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μίνι λονδρέζικο ντέρμπι και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Δεν… μπλέκουμε με σημείο, κρατάμε το γκολ/γκολ στο 1.85.

ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ ΣΙΤΙ - ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΣΙΤΙ

Η Νόργουιτς προέρχεται από τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της και έχει πέντε σερί τρίποντα. Η ομάδα του Ντιν Σμιθ έχει σκοράρει και στις επτά τελευταίες αγωνιστικές, ενώ εντός έδρας με τρεις νίκες έχει πετύχει ήδη ως γηπεδούχος όσες είχε όλη την περσινή σεζόν. Είναι αήττητη σε 10 σερί εντός με Μπρίστολ Σίτι από το 2009.

Η Μπρίστολ Σίτι έμεινε αήττητη για έκτη σερί αγωνιστική, ενώ έχει την καλύτερη επίθεση, καθώς έχει σκοράρει σε όλα τα ματς και μόλις σε δύο λιγότερες από δύο φορές. Ο Βάιμαν έχει ανάμιξη στα περισσότερα τέρματα από κάθε άλλο παίκτη της Τσάμπιονσιπ (25 γκολ, 14 ασίστ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το ντέρμπι της ημέρας και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Προσπερνάμε τον άσο και συνδυάζουμε τον άσο με γκολ/γκολ στο 2.10.

ΡΟΔΕΡΑM - ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Η Ρόδεραμ με Γουότφορντ έμεινε στο τέταρτο φετινό Χ, έχοντας μόλις μία ήττα φέτος, ενώ έχει μείνει πίσω στο σκορ μόνο 38 λεπτά, τα λιγότερα από οποιαδήποτε άλλη. Η ομάδα του Πολ Γουόρν θέλει να μείνει αήττητη για πέμπτο σερί εντός έδρας ματς σε έναρξη μίας σεζόν Τσάμπιονσιπ πρώτη φορά από το 2002-03.

Η Μπλάκπουλ έχει χάσει μόνο ένα από τα τελευταία πέντε παιχνίδια. Η ομάδα του Μάικλ Άπλτοουν έχει τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, όλες με σκορ 1-0 από το ημίχρονο. Ο Κορμπεάνου σκόραρε και στα τρία τελευταία που η ομάδα του βρήκε δίχτυα. Δεν έχει όμως νίκη σε 10 σερί αγώνες πρωταθλήματος με Ρόδεραμ από το 1997.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο σκληροτράχηλες ομάδες. Περιμένουμε μάχη υπομονής, έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (1.95).

22:00, Cosmote Sport 9 HD, ΡΕΝΤΙΝΓΚ - ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ

Η Ρέντινγκ έχει κερδίσει τέσσερα από πέντε και πέντε από τα τελευταία επτά. Εντός έχει τέσσερις σερί νίκες, τελευταία φορά που ξεκίνησε σεζόν με πέντε ήταν το 2008-09, προηγούμενη με πέντε συνεχόμενες νίκες εντός σε οποιοδήποτε σημείο σεζόν το 2016.

Η Σάντερλαντ εναλλάσσεται μεταξύ νίκης και ήττας σε πέντε αγωνιστικές. Και οι τρεις φετινές ήττες της ομάδας του Τόνι Μόουμπρεϊ είναι με ένα γκολ διαφορά. Έχει χάσει δύο από τα τελευταία τρία εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, όσα στα προηγούμενα 16 μαζί. Δεν έχει κερδίσει σε τέσσερα σερί εκτός έδρας παιχνίδια με τη Ρέντινγκ από το 2004.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε εξαιρετική κατάσταση η Ρέντινγκ που παρουσιαζεται αξιόπιστη εντός έδρας. «Παίζεται» ο άσος ακόμα και με dnb στο 1.85.