Α’ Δανίας: Προελαύνει η Νόρντζελαντ

Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2022 - 01:50

Διπλό που θα την κρατήσει στην κορυφή ψάχνει η πρωτοπόρος την έδρα της Χόρσενς.

Χόρσενς

Η Χόρσενς ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από την Βίμποργκ και συνέχισε τις κακές εμφανίσεις. Η νεοφώτιστη ομάδα του Γενς Μπερτέλ Ασκου έχει μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες στα επτά τελευταία και ενώ είχε ξεκινήσει με δύο νίκες. Οι Γένσεν, Τζάκομπσεν, Μουσόντα και Σιγκούρνταρσον έχουν σημειώσει από 2 γκολ ο καθένας.

Νόρντζελαντ

Η Νόρντζελαντ έφθασε μια ανάσα από τη νίκη στο ντέρμπι με την Μίντιλαντ αλλά τελικά περιορίστηκε σε ισοπαλία 1-1 με πέναλτι που δέχθηκε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων! Με 6 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 9 ματς οδηγεί μόνη πρώτη την κούρσα. Θα παραταχθεί χωρίς τον στόπερ Γένσεν. Ο Αντρέας Σιέλντερουπ με 5 γκολ ξεχωρίζει ενώ 4 γκολ έχει σημειώσει ο Έρνεστ Νουαμάχ. Εξαιρετικός και ο 20χρονος μέσος (δεκάρι) Μοχάμεντ Ντιομαντέ!