Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:44

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίζεται η δράση στην Eredivisie όπου ξεχωρίζουν τα πονταρίσματα τερμάτων.

Με νέο τεχνικό η Φορτούνα Σιτάρντ

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.-ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Η Σπάρτα προερχόταν από δύο τρίποντα (5-0 γκολ) αλλά απογοήτευσε στο τοπικό ντέρμπι του Ρότερνταμ όπου «παραδόθηκε» στις ορέξεις της Φέγενορντ. Αναμενόμενη πάντως ήττα, από νωρίς δείχνει πως θα αρκεστεί στην άνετη παραμονή στην κατηγορία. No Goal τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς.

Η Γκρίνινγκεν δεν εντυπωσίασε στο γειτονικό Λουβάρντεν, αλλά παρουσιάστηκε απρόσμενα πειθαρχημένη αμυντικά και κατάφερε να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς. Δεύτερη νίκη για τους Βόρειους που δεν έχουν αποκτήσει πάντως συνέπεια στην απόδοση τους. Under και τα τέσσερα τελευταία ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπη αναμέτρηση και το σετ έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένο. Δεν… μπλέκουμε με σημείο, κρατάμε τα 2-3 γκολ (1.95).

ΦΙΤΕΣΕ-ΦΟΛΕΝΤΑΜ

Η Φιτέσε εστιάσε τις προσπάθειες της στην άμυνα, αλλά πήρε ελάχιστα ρίσκα στην Ουτρέχτη και το πλήρωσε δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά. Απέτυχε να δώσει συνέχεια στο διπλό του Γκρόνινγκεν που είχε προηγηθεί, «συμμαζεύτηκε» αμυντικά αλλά ακόμα δεν έχει βρει τον δρόμο της.

Νέα ήττα για την Φόλενταμ που όταν ισορρόπησε στην επανάληψη κατέρρευσε στο τελευταίο τέταρτο κόντρα στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς φανερώνοντας την απειρία της. Τρίτη κολλητή ήττα για τους νεοφώτιστους που όπως αναμενόταν αντιμετωπίζουν αρκετές δυσκολίες… προσαρμογής στα «μεγάλα» σαλόνια. Over 3,5 τα πέντε από τα έξι φετινά ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Φιτέσε δεν πείθει αλλά διαθέτει την εμπειρία να κάμψει την αντίσταση της αφελούς Φόλενταμ. «Φθηνός» ο άσος, θα τον συνδυάσουμε με over 1,5 (1.70).

ΒΑΑΛΒΑΪΚ-ΚΑΜΠΟΥΡ

Η Βααλβάικ «ταμπουρώθηκε» και πάλεψε στο Αϊντχόφεν, αλλά εν τέλει λύγισε με… τραβηγμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η απόφαση του διαιτητή ακόμα… μνημονεύεται στην Βραβάνδη καθώς χάθηκε ευκαιρία για έναν βαθμό μπόνους στην προσπάθεια παραμονής. Έχει περιοριστεί σε μόλις ένα τρίποντο φέτος.

Η Καμπούρ δεν έπεισε και κόντρα στην Γκρόνινγκεν καθώς όταν πήρε περισσότερα ρίσκα, δέχτηκε γκολ από τους φιλοξενούμενους. Προβληματική ιδίως επιθετικά, καθώς έχει σκοράρει σε μόλις δύο ματς φέτος ενώ έχει περιοριστεί σε ένα τρίποντο. No Goal τα πέντε από τα έξι φετινά ματς, εξέτισε ο βασικός μέσος Γιάκομπς.

EKTIMHΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και το σετ μάλλον αδικεί τους φιλοξενούμενους. Δεν.. μπλέκουμε με σημείο, συνδυάζουμε το γκολ/γκολ με over (1.90).

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤ.-ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Η Φορτούνα Σιτάρντ πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές στο «Χόφερτ», αλλά στο φινάλε αποδόθηκε δικαιοσύνη και δέχτηκε την ισοφάριση. Έχασε ευκαιρία για ένα τρίποντο ελπίδας, παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη και ο νέος τεχνικός Χούλιο Βελάθκεθ (βρέθηκε και στο στόχαστρο του Αγιαξ) έχει αρκετή δουλειά μπροστά του.

Η Εξέλσιορ βελτιώθηκε μετά τις αλλαγές στην ανάπαυλα και με γκολ στις καθυστερήσεις πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με την Εμεν. Ιδανική απάντηση μετά από τρεις βαριές ήττες για τους Κράλινχερς που μετρούν ήδη δύο νίκες και παρουσιάζονται καλύτεροι του αναμενόμενου. Over και τα πέντε τελευταία ματς, ξανά εκτός ο βασικός φορ Χαρούς.

EKTIMHΣΗ: Πρόωρο ντέρμπι παραμονής και έτσι το σετ δεν αποδίδει δικαιοσύνη. Άσος… ΠΡΟΠΟ!