Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:49

Τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την… τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις της Jupiler Pro League.

Εξι σερί over η Λέουβεν

ΜΑΛΙΝ-ΛΕΟΥΒΕΝ

Εντυπωσιακό διπλό για την Μαλίν που «χτύπησε» ιδανικά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, και έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Κορτράικ. Απάντησε στις δύο ήττες που είχαν προηγηθεί, δεδομένα παρουσιάζει πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της όπως μαρτυρούν και οι αριθμοί. Over 3,5 και τα τέσσερα τελευταία ματς.

Νέα νίκη για την εξαιρετική φέτος Λέουβεν που με ανατροπή και γκολ στα τελευταία λεπτά έκαμψε την αντίσταση της Σαρλερουά. Σε εντυπωσιακή κατάσταση, έχει αποκομίσει δέκα βαθμούς από την τελευταία τετράδα αγώνων ενώ φέτος έχει ηττηθεί μόνο από τους «μεγάλους» (Αντβερπ, Κλαμπ Μπριζ). Μετρά έξι κολλητά over.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Υπερβολικός ο άσος καθώς η Λεούβεν παλεύει κάθε ματς φέτος. Περιμένουμε αρκετά γκολ έχει τύχη το over 3 (1.75).

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ-ΟΣΤΑΝΔΗ

Η Σερκλ Μπριζ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ και δεν κατάφερε να αναστατώσει την Αντβέρπ. Διάχυτος πλέον ο προβληματισμός στις τάξεις της καθώς συμπλήρωσε έξι ματς χωρίς νίκη που την κατρακύλησαν στην τελευταία θέση, ενώ έχει ξεκινήσει την σεζόν με στόχους πλέι οφ!

Επιτέλους νίκη για την Οστάνδη που μετά από τέσσερις κολλητές ήττες, παρουσιάστηκε ψυχωμένη και έκαμψε την αντίσταση της Εουπεν Τρίποντο ουσίας και ψυχολογίας για την ομάδα του Ιβ Βαντερχάχε που για πρώτη φορά φέτος κατάφερε και κράτησε απαραβίαστη την εστία της. Τιμωρημένος ο βασικός ακραίος Αλμπενέζε.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Υπερβολικός ο φαβοριτισμός για μια ομάδα που συμπλήρωσε έξι ματς χωρίς νίκη. Προσπερνάμε σημείο και επιλέγουμε 2-3 γκολ (1.95).

Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ-ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Κατρακύλας συνέχεια για την Ζ. Βάρεγκεμ που άντεξε ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη λύγισε στην πίεση της καλύτερης Γάνδης. Αδυνατεί να βρει λύσεις, παραμένει χωρίς νίκη από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος (0-2-5) και μοιραία παραμένει εγκλωβισμένη στις τελευταίες θέσεις.

Η Σιντ Τρούιντεν τα βρήκε… σκούρα από την καλοστημένη Σταντάρ και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Χωρίς βαθμό στα δύο τελευταία ματς, έχασε την φρεσκάδα των πρώτων αγωνιστικών και πληρώνει την έλλειψη ενός αξιόπιστου επιθετικού. Under και τα τέσσερα εκτός έδρας.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης. Δεν… βγαίνει άκρη, το αφήνουμε στην ησυχία του!

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ-ΒΕΣΤΕΡΛΟ

Η Σαρλερουά προηγήθηκε και απάντησε στο 76’ αλλά εν τέλει δεν κατάφερε να σώσει έστω τον βαθμό στο μοιρασμένο ματς με την Λέουβεν. Ανταγωνιστική αλλά με πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της και χαρακτηριστικό είναι πως έχει κρατήσει μόλις μια φορά το μηδέν στην εστία της φέτος. Γκολ/γκολ με over και τα τέσσερα τελευταία ματς.

Σπουδαία νίκη για την Βέστερλο που δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση της Αντερλεχτ, επέμεινε και δικαιώθηκε με δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά. Τρίποντο ουσίας και ψυχολογίας για τους νεοφώτιστους που απάντησαν στο αρνητικό σερί που είχε προηγηθεί (0-0-3) και καλούνται πλέον να δείξουν πως… αντέχουν και εκτός έδρας.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Σαρλερουά είναι… τσακωμένη με την άμυνα ενώ η Βέστερλο παλεύει σε όλα τα ματς. Προσπερνάμε σημείο ποντάρουμε στο over (1.75).

16/09/2022First Division A: Regular Season