UEFA Nations League: Πορτογαλία-Ισπανία, «μάχη» υπομονής στο 2.02!

Τρίτη, 27 Σεπτεμβρίου 2022 - 10:52

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος «βολεύεται» με δύο αποτελέσματα στο ντέρμπι πρωτιάς στη Μπράγκα και ποντάρουμε σε επιλογή του πρώτου 45λεπτου.

2ος όμιλος - Α' κατηγορία

21:45, Novasports 2 HD

Στην Μπράγκα

Πορτογαλία

Η Πορτογαλία παρουσιάστηκε άκρως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο στην Τσεχία, έφτασε στο 2-0, γλίτωσε άμεσα το 2-1 από χαμένο πέναλτι και στην επανάληψη έκανε περίπατο. Άμεση ήταν η αντίδραση μετά την ήττα στην Ελβετία για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, η οποία εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ισπανίας, πέρασε στην κορυφή του ομίλου και με νίκη ή ισοπαλία κρατάει την πρωτιά και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο, το οποίο κατέκτησε στην πρώτη έκδοση της Λίγκας Εθνών.
Ενισχυμένη
Εξέτισε ο Κανσέλο (α. 36/7), διαθέσιμος και ο χρήσιμος επιθετικός Φέλιξ που δεν αγωνίστηκε με την Τσεχία. Γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Γκερέιρο (α. 56/3), Πέπε (α. 128/7), Φόντε (α. 50/1), Μουτίνιο (μ. 146/7), Γκεντς (ε. 32/7), Τρινκάο (ε. 7/0) και Α. Σίλβα (ε. 51/19).

Πιθανή σύνθεση: Πατρίσιο – Νταλότ, Μέντες, Ντίας, Ρουί – Νέβες, Καρβάλιο, Μπ. Φερνάντες – Λεάο, Κρ. Ρονάλντο, Μπ. Σίλβα

Ισπανία

Η Ισπανία παρουσιάστηκε μονότονη στο εντός έδρας ματς με την Ελβετία, βρήκε μόνο ένα γκολ και πληγώθηκε από τα «στημένα», με συνέπεια να μείνει με άδεια χέρια εντός έδρας για πρώτη φορά έπειτα από 22 ματς. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έχει ποιότητα, αλλά εμφανίζει και... αρρυθμίες, ζητείται σταθερό βήμα. Για να πάρει την πρωτιά και να διεκδικήσει τη Λίγκα Εθνών θέλει μόνο νίκη στην Μπράγκα. Τα τελευταία 20 χρόνια έχει 2-6-2 με την Πορτογαλία, τα πέντε πιο πρόσφατα έληξαν ισόπαλα, γενικότερα παραμένει αήττητη για έναν χρόνο σε εκτός έδρας ματς.

Με αλλαγές
Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα, αλλά αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα μετά την προβληματική εμφάνιση του Σαββάτου. Είχαν «κοπεί» από τις αρχικές κλήσεις για διαφορετικούς λόγους οι Τιάγκο (μ. 46/12), Λαπόρτ (α. 15/1), Ροδρίγο (ε. 27/8), Οϊαρθάμπαλ (ε. 21/6) και Ολμο (μ. 24/4).

Πιθανή σύνθεση: Σιμόν – Καρβαχάλ, Ε. Γκαρσία, Πάου Τόρες, Γκαγιά – Γιορέντε, Ρόδρι (Μπουσκέτς), Πέδρι – Σαράμπια, Μοράτα, Φ. Τόρες

2.27 3.15 3.3 1.71 2.1 1.25 3.75 1.81 1.88 1.35 1.32 1.64
Πορτογαλία - Ισπανία / Εκτίμηση

Ενδιαφέρουσα κόντρα και το σετ θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο ισορροπημένο. Η Πορτογαλία θα αποφύγει τα ρίσκα και περιμένουμε μάχη… υπομονής. Στο 2.02 η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.