Α’ Γαλλίας: Ανώτερη η Μαρσέιγ

Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου 2022 - 01:48

Επιστρέφει στη δράση το Σαμπιονά, με τη Μαρσέιγ να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ανζέ και να έχει τον πρώτο λόγο.

Η 9η αγωνιστική στο Σαμπιονά ξεκινάει από την έδρα της Ανζέ. Η οποία υποδέχεται την Μαρσέιγ. Το ματς θα ξεκινήσει στις 22:00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports 2.

Χαμηλά στον πίνακα της βαθμολογίας η Ανζέ, μια ανάσα από την κορυφή η Μαρσέιγ και το μεταξύ τους ματς έχει μεγάλο ενδιαφέρον στο κουπόνι του στοιχήματος.

Ανζέ

Η Ανζέ επικράτησε 1-0 της Νις, αποκτώντας αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στα… 9 δευτερόλεπτα στην πιο γρήγορη αποβολή στην ιστορία του Σαμπιονά!

Στο 62’, πάντως, έμεινε και εκείνη με δέκα παίκτες. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη και ενώ είχαν προηγηθεί έξι ματς χωρίς επιτυχία και δείχνει πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Αγωνιστικά εκτός ο αμυντικός Χουντοτζί (8/0) και ο επιθετικός Ντιονί (8/1).

Μαρσέιγ

Οι εκτιμήσεις ότι το ματς με τη Ρεν δεν θα ήταν εύκολο για τη Μαρσέιγ και τελικά επιβεβαιώθηκαν μένοντας στο ισόπαλο 1-1, με τον Γκουεντουζί να σημειώνει αυτογκόλ και να παίρνει το… αίμα του πίσω στο δεύτερο ημίχρονο.

Έλαβε έτσι τέλος το νικηφόρο σερί των πέντε αγώνων στο Σαμπιονά. Την ερχόμενη Τρίτη θα υποδεχθεί τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στο Τσάμπιονς Λιγκ, σε ένα κρίσιμο ματς, καθώς παραμένει χωρίς βαθμό στον 4ο όμιλο.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Νούνο Ταβάρες (8/3). Εκτός και ο αμυντικός Μπαϊγί (3/0).

4.35 3.85 1.75 2.07 1.72 1.4 2.9 1.68 2.05 2.02 1.25 1.22
Ανζέ - Μαρσέιγ / Εκτίμηση

Η Ανζέ ναι μεν είναι σε ανοδική πορεία, ωστόσο η Μαρσέιγ είναι πιο ποιοτική και έχει το προβάδισμα για τη νίκη (στο 1,85 το «διπλό»).