Κυριακή, 2 Οκτωβρίου 2022 - 00:45

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίζεται η δράση στην Primeira Liga και τα πονταρίσματα τερμάτων περνούν σε πρώτο πλάνο.

Με νέο τεχνικό η Φαμαλικάο

ΡΙΟ ΑΒΕ-ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Από ισοπαλία στο Μπάρσελος προέρχεται η Ρίο Άβε, αποτέλεσμα που δεν πρέπει να την αφήνει ικανοποιημένη, δεδομένου ότι κέρδιζε με 0-2 ως το 80’! Έχει μόνο μία νίκη στις επτά πρώτες αγωνιστικές η νεοφώτιστη ομάδα. Πέμπτο διαδοχικό GG, πέμπτο over 2.5 γκολ στις επτά αγωνιστικές.

Δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και παραχώρησε ισοπαλία στην Πάκος Φερέιρα η Σάντα Κλάρα. Μόνο μία νίκη σε επτά αγωνιστικές για τους «νησιώτες» και ο προπονητής τους Μάριο Σίλβα δήλωσε ότι οι παίκτες του δείχνουν ανυπομονησία για τη νίκη κι αυτό τους κοστίζει. Τέταρτο GG στα έξι τελευταία παιχνίδια.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης. Αμφίρροπο ματς, δεν μπλέκουμε με σημείο, κρατάμε το γκολ/γκολ στο 1.95.

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ-ΑΡΟΥΚΑ

Με ένα βαθμό έφυγε από την έδρα της Σάντα Κλάρα η Πάσος Φερέιρα, τον πρώτο μάλιστα μετά από επτά αγωνιστικές! «Θα ήταν πιο δίκαιο να παίρναμε τους τρεις βαθμούς», σχολίασε ο προπονητής της Σέζαρ Πεϊσότο, ο οποίος γνωρίζει πως η νίκη στο ματς με την Αρούκα είναι κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη για να ανασάνει και ο ίδιος. Τέσσερα over 2.5 γκολ στα έξι τελευταία ματς.

Άτυχη η Αρούκα, έχασε τη νίκη απέναντι στην Γκιμαράες με γκολ που δέχτηκε στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων! Συμπλήρωσε πλέον τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη αλλά τουλάχιστον βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα. Δύο σημαντικές επιστροφές, αφού εξέτισαν Οπόκου (σρόπερ) και Σόρο (χαφ). Είναι πολύ πιθανό να επιστρέψει και ο στόπερ Βελάσκες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα και αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν «πατούν» γερά στα πόδια του. Περιμένουμε μάχη υπομονής, έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ-ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Η ήττα από τη νεοφώτιστη Κάζα Πία αποτέλεσε το κύκνειο άσμα για τον Ρούι Πέδρο Σίλβα που απολύθηκε, με μόλις μία νίκη σε επτά αγωνιστικές. Στη θέση του ανέλαβε ο Ζοάο Πέδρο Σόουζα, ο οποίος ήταν στην ομάδα και τη διετία 2019-21. Δεν έχει σκοράρει στα έξι από τα επτά ματς της! NG και τα επτά παιχνίδια της, under τα έξι από αυτά, under 1.5 τα πέντε τελευταία.

Πολύ καλή εκκίνηση από την Μποαβίστα στο πρωτάθλημα, κέρδισε και την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Σε εξαιρετική κατάσταση με τρεις σερί νίκες και συνολικά πέντε σε επτά αγωνιστικές, μένει να φανεί αν της έκοψε τη φόρα η διακοπή. Τέταρτο over στα έξι τελευταία ματς. Έτοιμος να επιστρέψει ο γκολκίπερ Μπρακάλι που είχε μείνει στον πάγκο στο τελευταίο ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες αν και οι γηπεδούχοι αναμένεται να παρουσιαστούν βελτιωμένοι μετά την αλλαγή τεχνικού. Λογικό το under που προσφέρεται όμως σε «διαβασμένη» τιμή.