Α’ Πολωνίας: Δοκιμασίες για Πογκόν και Βίσλα Πλοκ

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022 - 02:28

Δύο αμφίρροπες αναμετρήσεις την Παρασκευή στην Ekstraklasa

ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ-ΠΟΓΚΟΝ

Η Σταλ Μιέλετς ένιωσε σαν στο σπίτι της στην έδρα της Μιέντζ Λέγκνιτσα και έφτασε σε εύκολη νίκη (0-2). Η ομάδα με την τρίτη χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα κράτησε το μηδέν στην εστία για τέταρτη φορά φέτος και φάνηκε γενικώς βελτιωμένη μετά την διακοπή. Εχει συγκεντρώσει λιγότερους βαθμούς εντός (7) από ότι εκτός έδρας (9). Τέσσερα από τα πέντε ματς εντός έχουν λήξει Under. Τραυματίας ο κεντρικός αμυντικός Μπαράουσκας (8 ματς).

Απέναντι σε μια ομάδα που ψάχνεται όπως η Λέχια Γκντανσκ, η Πογκόν χρειάστηκε τρία λεπτά για να κάνει την ανατροπή για να πάρει το τρίποντο (2-1). Στην δυνατή της έδρα η ομάδα του Γκούσταφσον έκανε περήφανο τον προπονητή της και έστω και στην ισοβαθμία είναι πρωτοπόρος. Πρώτη σε Goal/Goal στο πρωτάθλημα με οκτώ σε έντεκα ματς. Το αήττητο σερί της έχει φτάσει τους τέσσερις αγώνες (2/2/0). Μοναδική απουσία είναι ο επιθετικός μέσος Σμολίνσκι (3 ματς/1 γκολ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Βελτιωμένη η Σταλ Μιέλετς, πιο ποιοτική η Πογκόν όχι όμως απόλυτα αξιόπιστη εκτός έδρας. Θα έπρεπε να είναι πιο μοιρασμένο το σετ (1.90 το διπλό), το αφήνουμε.

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ-ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ

Η Γιαγκελόνια έκανε κακό πρώτο ημίχρονο με την Κορόνα Κιέλτσε είχε όμως σημαντική βελτίωση στο δεύτερο και επικράτησε άνετα με 4-1. Ικανοποιημένοι κόουτς και κόσμος με το αήττητο σερί που έφτασε τα επτά ματς (3-4-0), πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια. Έχει την δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα. Απουσιάζει ο κεντρικός αμυντικός Σκζίπτσακ (7 ματς).

Δίκαιη επικράτηση της Βίσλα Πλοκ με 1-0 κόντρα στην Πιάστ Γκλίβιτσε, μπορούσε και μεγαλύτερο σκορ. Ο κόουτς Στάνο έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος με όσα είδε από την ομάδα του ή οποία είναι στο -1 από την πρώτη θέση. Σημαντική ψυχολογικά η επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με καλό ποδόσφαιρο. Πρέπει να βρει λύσεις και εκτός έδρας όπου αυτή την στιγμή είναι χωρίς νίκη τέσσερα παιχνίδια (0/1/3). Τιμωρημένος ο στόπερ Καπουαντί (9 ματς).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με ατού την επίθεση πορεύεται η Γιαγκελόνια, ανέλπιστα καλή η πορεία της Βίσλα Πλοκ. Και εδώ κάθε πρόβλεψη είναι παρακινδυνευμένη, πάντως έχει τύχη το over (1.72).