Α’ Πορτογαλίας: Ζιλ Βιθέντε-Εστορίλ, όλα «ανοιχτά»

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022 - 13:37

Σε ποντάρισμα τερμάτων καταλήξαμε στην αμφίρροπη αναμέτρηση στο «Μπαρσέλο» που «ανοίγει» την 9η αγωνιστική στην Primeira Liga.

Ζιλ Βισέντε

Από αναμενόμενη από την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας προέρχεται η Ζιλ Βισέντε, που δεν κατάφερε να αναστατώσει το φαβορί. Δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο 82’ έγινε το 3-0 και απλώς μείωσε στο φινάλε. Απέτυχε να δώσει συνέχεια στο αήττητο των δύο αγωνιστικών, γενικότερα δεν πείθει βάσει στόχων. Ανέλαβε την ευθύνη για την κακή εμφάνιση της ομάδας του ο κόουτς Ίβο Βιέιρα. Τέταρτο GG και over στα πέντε τελευταία ματς.

Πανέτοιμη

Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα, εξέτισε ο αναπληρωματικός τερμ. Αραούχο, γνωστή κρίνεται η απουσία του αναπληρωματικού μπακ Μπάρος ενώ στο τελευταίο ματς επέστρεψε στην αποστολή μετά από καιρό ο τερμ. Κρίτσιουκ.

Πιθανή σύνθεση: Αντριου – Χάκμαν, Κούνια, Φερνάντες, Γκόμες – Καρβάλιο, Φουτζιμότο, Τίμπα – Αράι, Μποσέλι, Ναβάρο

Εστορίλ

Ο επιμένων νικά και η Εστορίλ επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Τσάβες. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σπατάλησε ευκαιρίες και πέναλτι, βρέθηκε να κυνηγά το σκορ αλλά πήρε αυτό που άξιζε με γκολ στην επανάληψη. «Τρέχει» πλέον ένα αήττητο τριών αγωνιστικών, εξαιρετική εκτός έδρας, όπου έχει πάρει ένα επτάποντο στις τρεις τελευταίες εξόδους της και πάει φορτσάτη και στο Μπάρσελος. Τέταρτο σερί under και συνολικά έκτο under σε οκτώ αγωνιστικές.

Με Εντιαγέ

Εξέτισε ο βασικός μέσος Εντιαγέ και επιστρέφει στην 11άδα. Παραμένει εκτός ο χρήσιμος επιθετικός Ζοάο Κάρλος.

Πιθανή σύνθεση: Φιγκέιρα – Σάντος , Άλβαρο, Βιτάλ, Ζοαοζίνιο – Σαρ , Λέα Σιλίκι, Ζεράλντες – Τιάγκο Γκουβέια, Μαρτίνς, Μάρκες

2.15 3.35 3.15 1.85 1.88 1.3 3.3 1.72 2 1.34 1.28 1.65
Ζιλ Βισέντε - Εστορίλ / Εκτίμηση

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι σκοράρουν με ευχέρεια, η Εστορίλ ποντάρει στην άμυνα και βρίσκουμε λύση στο διπλωματικό 2-3 γκολ στο 2.00.