Α’ Ολλανδίας: Οι γηπεδούχοι και ο… Άγιαξ!

Σάββατο, 8 Οκτωβρίου 2022 - 00:52

Ο «πληγωμένος» Άγιαξ ψάχνει απαντήσεις στο Φόλενταμ, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο στα άλλα ματς της ημέρας.

Χωρίς τον βασικό τερματοφύλακα η Σπάρτα

ΦΟΛΕΝΤΑΜ-ΑΓΙΑΞ

Λίγα πράγματα και πάλι από την Φόλενταμ που ηττήθηκε και ήταν μάλλον τυχερή που το σκορ δεν ξέφυγε καθώς γλίτωσε και από δύο δοκάρια κόντρα στη Φορτούνα. Οι νεοφώτιστοι ξεκίνησαν με 1-1-1 την σεζόν, αλλά έκτοτε «τρέχουν» 0-1-4 και όπως αναμενόταν κατρακύλησαν στην τελευταία θέση. Τιμωρημένος ο βασικός εξτρέμ Ουλντ Τσικχ.

Τρίζει το «οικοδόμημα» του Αγιαξ. Οι περυσινοί πρωταθλητές αρχικά «κόλλησαν» στην ισοπαλία με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς και εν συνεχεία γνώρισαν την πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία τους από τη Νάπολι (6-1) για το Τσάμπιονς Λιγκ. Είχαν προηγηθεί οι ήττες από Λίβερπουλ και Αλκμααρ και έτσι μετρά τέσσερα ματς χωρίς νίκη φλερτάροντας με νέο αρνητικό ρεκόρ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λίγα πράγματα η Φόλενταμ που δεν δείχνει ικανή να προβληματίσει το «πληγωμένο» φαβορί. Αδιάφορες πάντως οι τιμές ακόμα και με πονταρίσματα τερμάτων και θα περιμένουμε το live.

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.-ΕΜΕΝ

Νέα μαχητική εμφάνιση από την Σπάρτα που παρότι βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, επέστρεψε με τον βαθμό από το Βααλβάικ. Σε καλό φεγγάρι καθώς έχει ηττηθεί μόνο από την Φέγενορντ στα πέντε τελευταία ματς και από νωρίς δείχνει διάθεση να διεκδικήσει και κάτι περισσότερο πέραν της παραμονής στην κατηγορία.

Η Εμεν παρουσιάστηκε ανταγωνιστική κόντρα στην Χέρενφεν, αλλά και πάλι ήταν άσφαιρη και μοιραία συμβιβάστηκε με τον βαθμό. Οι νεοφώτιστοι κράτησαν το μηδέν για πρώτη φορά φέτος, αλλα θα χρειαστούν αρκετά περισσότερα για να απεγκλωβιστούν από τα χαμηλά, έχοντας συμπληρώσει πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο.

EKTIMHΣΗ: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες καθώς η Σπάρτα παλεύει κάθε ματς και επιβραβεύεται ενώ η Εμεν δεν βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση. «Παίζεται» ο άσος (2.07), έχει τύχη το under(1.93).

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ-ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Νέα μαχητική εμφάνιση από τη Ναϊμέγκεν που, απάντησε από το… πουθενά στην Φέγενορντ και στην επανάληψη άντεξε με τσαμπουκά, τύχη και διαιτητική αβάντα, κρατώντας τον βαθμό! «Κολλημένη» με τις ισοπαλίες, καθώς μετρά έξι διαδοχικές και μετρά φέτος μόλις μια ήττα και αυτή δεχόμενη στις καθυστερήσεις! Μετρά έξι κολλητά under.

Η Εξέλσιορ απείλησε πρώτη, αλλά η Ουτρέχτη ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα. Οι Κράλινχερς ξεκίνησαν με δύο στα δύο την σεζόν, αλλά έκτοτε μετρούν πέντε ήττες στα έξι τελευταία ματς και όπως αναμενόταν απέτυχαν να χτίσουν διαφορά από τις τελευταίες θέσεις. Αναμένεται να επιστρέψει ο βασικός στόπερ Νιούπορτ.

EKTIMHΣΗ: Ανταγωνιστική αλλά χωρίς το εύκολο γκολ η Ναϊμέγκεν ενώ η Εξέλσιορ είναι… ζημιάρα εκτός έδρας. «Χαμηλός» ο άσος, ρίσκο με 1-1 anytime σκορ (2-2).