Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022 - 00:49

Η εξαιρετική φέτος Αλκμααρ δοκιμάζεται στην Ουτρέχτη, η Αϊντχόφεν στο Χέρενφεν ενώ στο ντέρμπι της ημέρας, η Φέγενορντ υποδέχεται την Τβέντε.

Χωρίς διπλό στο Χέρενφεν από το 2011 η Αϊντχόφεν!

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ-ΚΑΜΠΟΥΡ

Ακόμα πανηγυρίζει η Γκόου Αχέντ Ιγκλς που με… τσαμπουκά, αποτελεσματικότητα και περίσσια τύχη κατάφερε να τσιμπήσει έναν βαθμό στο Αμστερνταμ. Η ισοπαλία πιστοποίησε την βελτίωση της καθώς ξεκίνησε με πέντε σερί ήττες, αλλά πλέον έχει αποκομίσει επτά βαθμούς από τα τρία τελευταία και έχτισε διαφορά από την ουρά.

Άστραψε και βρόντηξε η Καμπούρ που αφού άντεξε έστω και με τύχη στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη τιμώρησε κάθε λάθος της Αϊντχόφεν και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη. Τρίποντο ουσίας και ψυχολογίας, καθώς επικράτησε για πρώτη φορά μετά από τέσσερις σερί ήττες (1-11) και συνάμα απεγκλωβίστηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα και αμφίρροπη αναμέτρηση καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται βελτιωμένοι ενώ η Καμπούρ προέρχεται από σπουδαία νίκη. Ρίσκο με ισοπαλία (3.70).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-ΤΒΕΝΤΕ

Η Φέγενορντ προηγήθηκε αλλά μετά την ισοφάριση της Ναϊμέγκεν αποσυντονίστηκε και δεν έπεισε πως μπορεί να φθάσει στο 2-1. Ισοπαλία γκέλα, καθώς σπατάλησε ιδανική ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις απώλειες βαθμών των λοιπών πρωτοπόρων. Για πρώτη φορά φέτος συμπλήρωσε δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη, την Πέμπτη «κόλλησε» στην ισοπαλία με τη Μίντιλαντ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Δύο ματς χωρίς νίκη είναι πολλά για την φετινή Τβέντε, που χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα έκαμψε την αντίσταση της φοβισμένης Φιτέσε. Σταθερά ανταγωνιστική και φέτος η ομάδα του Ρον Γιανς, που σκοράρει με άνεση και είναι σοβαρή στα μετόπισθεν (καλύτερη άμυνα στην κατηγορία) και ετοιμάζεται για κρας τεστ στο Ρότερνταμ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το ντέρμπι της ημέρας και το σετ μάλλον αδικεί την Τβέντε που φέτος ήδη επικράτησε της Αϊντχόφεν. Άσος… ΠΡΟΠΟ, θα περιμένουμε στο live.

ΟΥΤΡΕΧΤΗ-ΑΛΚΜΑΑΡ

Η Ουτρέχτη σταδιακά επέβαλλε τον ρυθμό της και επέστρεψε με τους τρεις βαθμούς από το Ρότερνταμ κόντρα στην Εξέλσιορ. Με σταθερά βήματα βρίσκει ρυθμό, «τρέχει» ένα σερί 3-1-0 ενώ δεν έχει δεχτεί καν γκολ στα τρία τελευταία ματς. Έτοιμος ο στόπερ Φιρχέφερ, μακροχρόνια απουσιάζει ο βασικός πέρυσι μέσος Ραμσελααρ.

Νέα νίκη για την Αλκμααρ που συνέχισε τις υψηλές πτήσεις στο Γκρόνινγκεν. Η ομάδα του Πασκαλ Γιάνσεν εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των πρωτοπόρων, πανηγύρισε την 6η νίκη, συνεχίζει αήττητη και πάτησε κορυφή! Την Πέμπτη επικράτησε του Απόλλωνα για το Κόνφερενς Λιγκ νέο πρόβλημα ο βασικός μέσος ντε Βιτ, αμφίβολος ο επιθετικό Οντγκααρντ, δεν υπολογίζονται οι βασικοι Παυλίδης (φορ) και Μάρτινς Ιντι (στόπερ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Ουτρέχτη έχει βρει ρυθμό και μπορεί να βάλει δύσκολα στην με σημαντικές απουσίες, Αλκμααρ. «Παίζεται» ο άσος με dnb (2.20).

ΧΕΡΕΝΦΕΝ-ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Η Χέρενφεν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο φινάλε χρειάστηκε τις επεμβάσεις του τερμ. Νόπερτ για να αποφύγει τα χειρότερο στο Εμεν. Η «λευκή» ισοπαλία πιστοποιίησε την αμυντική δυναμική της, έχει κρατήσει άλλωστε το μηδέν στα πέντε από τα οκτώ φετινά ματς. No Goal τα έξι από τα οκτώ φετινά ματς.

Γκέλα ολκής για την φλύαρη Αϊντχόφεν που τιμωρήθηκε από την αποτελεσματική και ψυχωμένη Καμπούρ. Προσγείωση μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι επί της Φέγενορντ, φέτος αδυνατεί να αποκτήσει συνέπεια στην απόδοση της ιδίως στις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Την Πέμπτη συνέτριψε την Ζυρίχη για το Γιουροπα Λιγκ, εκτός οι ντε Γιονχ (αρχηγός), Μαντοέκε, Μποσκαλι (στόπερ) και Μάουρο Τζούνιορ (μπακ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σταθερά ανταγωνιστική παρουσιάζεται φέτος η Χέρενφεν και το σετ δεν λέει την αλήθεια καθώς μπορεί να βάλει δύσκολα στην Αϊντχόφεν. «Φτηνό» το 1.60, θα ρισκάρουμε στο ασιατικό +1 των γηπεδούχων στο 1.90

ΦΙΤΕΣΕ-ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤ.

Η Φιτέσε παρουσιάστηκε φοβισμένη στο Ενσέντε και μοιραία δεν κατάφερε να αμφισβητήσει τους γηπεδούχους. Ο Φιλιπ Κοκού ξεκίνησε με το αριστερό την θητεία του στον πάγκο των Αρνεμερς και έχει αρκετή δουλειά μπροστά της. Under τα τρία από τα τέσσερα τελευταία ματς, χωρίς νέα προβλήματα.

Η Φορτούνα Σιτάρντ δεν είχε ούτε έναν Ολλανδό στο αρχικό σχήμα, αλλά ο Χούλιο Βελάσκεθ δικαιώθηκε και με το παραπάνω καθώς οι Λίμπουρχερς επικράτησαν άνετα της Φόλενταμ. Δύο στα δύο μετά την αλλαγή τεχνικού και ο Ισπανός την… συμμάζεψε αμυντικά όπως μαρτυρούν τα αποτελέσματα. Εξέτισε ο βασικός μεσοεπιθετικός Σεουντχιενς, αλλά τέθηκε νοκ άουτ ο βασικός μέσος Ντουάρτε.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με νέο τεχνικό η Φιτέσε που θα χρειαστεί χρόνο… προσαρμογής. Βελτιωμένη η Φορτούνα, «φτηνό» το 1.65, αξίζει το ρίσκο στο 2.32.