Πρέμιερ Λιγκ: Νότιγχαμ Φ. – Αστον Βίλα, «μάχη» υπομονής!

Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2022 - 11:13

Οι ουραγοί «ψάχνουν» αντίδραση, οι φιλοξενούμενοι στερούνται συνέπειας εκτός έδρας και έτσι θα ποντάρουμε σε επιλογή του πρώτου 45λεπτου.

22:00, Novasports Prime

Νότιγχαμ Φόρεστ

Κατρακύλας συνέχεια για τη Νότιγχαμ που κατέρρευσε στο Λέστερ (3-0 στο ημίχρονο), γνώρισε μια ακόμη βαριά ήττα και προβληματίζει. Η νεοφώτιστη προέρχεται από πέντε σερί ήττες δεχόμενη τουλάχιστον από δύο γκολ σε όλες, με αποτέλεσμα να κατρακυλήσει στην τελευταία θέση. Η διοίκηση έσπευσε πάντως να στηρίξει τον τεχνικό Κούπερ και κόντρα στα δημοσιεύματα, ανακοίνωσε επέκταση της συνεργασίας τους. Η Φόρεστ έχει δεχτεί τα 9 από τα 21 φετινά γκολ από τελικές εκτός περιοχής, κάτι που έχει γίνει και στις έξι τελευταίες αγωνιστικές. Με Βίλα έχει μόνο μία νίκη σε 10 ματς Πρέμιερ Λιγκ και αυτή το 1994.

Ενισχυμένη
Περιορίζονται τα προβλήματα καθώς ο νεοφερμένος Οριέ αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο ματς στο Λέστερ, όπου επέστρεψε μετά από καιρό ο αμυντικός Μανγκαλά. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο στόπερ Νιακατέ, εκτός και ο νεοφερμένοςε Ρίτσαρντς.

Πιθανή σύνθεση: Χέντερσον – Γουίλιαμς, Κουκ, ΜακΚένα, Λόντι – Γέιτς, Φρόιλερ, Μανγκάλα – Γκιμπς-Γουάιτ, Τζόνσον, Αβονίγι

Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα άξιζε καλύτερης τύχης από την ισοπαλία με την Λιντς, είχε αρκετές ευκαιρίες αλλά και δοκάρι. «Τρέχει» πάντως ένα αήττητο τριών αγωνιστικών, σταθερά βελτιωμένη αμυντικά με δύο σερί ανέπαφες εστίες, πληρώνοντας τέσσερα under 2.5 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ όμως έχει ένα διπλό στα τελευταία εννέα ταξίδια Πρέμιερ Λιγκ και κανένα στα τελευταία πέντε. Δεν έχει πετύχει πάνω από ένα γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Συν και πλην
Νέο πρόβλημα ο αναπληρωματικός αμυντικός Αουγκουστινσον, ενώ αμφίβολος δίνεται ο βασικός επιθετικός Μπέιλι όπως και ο χρήσιμος Τσέιμπερς. Επιστρέφει ο συνήθως βασικός μπακ Κας, δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός μέσος Καμαρά, εκτός και ο μπακ Ντιν.

Πιθανή σύνθεση: Μαρτίνες – Κας, Κόνσα, Μινγκς, Γιανγκ – Ντ. Λουίς, ΜακΓκιν, Ράμσεϊ – Κοουτίνιο – Ινγκς, Γουότκινς

3.7 3.6 1.95 1.92 1.84 1.34 3.15 1.68 2.05 1.8 1.28 1.28
Νότιγχαμ Φόρεστ - Άστον Βίλα / Εκτίμηση

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο καθώς η Βίλα δυσκολεύεται εκτός έδρας ενώ η Φόρεστ θα βγάλει αντίδραση. Δεν… βγαίνει άκρη, περιμένουμε μάχη υπομονής, έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο 2.12.