Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 - 01:05

Δύο ανοιχτά ματς την Παρασκευή για την 13η αγωνιστική της Ekstraklassa

Η Λέγκια απειλεί το "κάστρο" της Βίσλα Πλοκ

ΚΟΡΟΝΑ ΚΙΕΛΤΣΕ-ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ

Παρά την πίεση που είχε από τα άσχημα αποτελέσματα και το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ, η Κορόνα Κιέλτσε δεν τα παράτησε και πήρε την ισοπαλία στην έδρα της Ζαγκλέμπιε (1-1). Ο κόουτς Οϊρζίνσκι αυτή την φορά ήταν ικανοποιημένος από το πάθος και την αντίδραση. Μετράει πλέον οκτώ Goal/Goal σε δώδεκα αγώνες και μόνο η Πογκόν έχει περισσότερα (9). Δεν έχει νίκη στα τελευταία πέντε ματς (0/2/3).

Η Σταλ Μιέλετς απάντησε γρήγορα στο γκολ που δέχτηκε νωρίς από την Πογκόν και με καλή εικόνα νίκησε δίκαια (4-2). Η ομάδα του κόουτς Μαγέβσκι επιβεβαίωσε ξανά την αγωνιστική βελτίωσή της μετά την διακοπή του πρωταθλήματος. Πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη και βρίσκεται ξανά στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Λίγο να βελτιωθεί αμυντικά και μπορεί να ελπίζει σε παραμονή στις υψηλές θέσεις. Τραυματίας ο κεντρικός αμυντικός Μπαράουσκας (8 ματς). Τιμωρημένος ο μέσος Κασπερκίεβιτς (12 ματς/1 γκολ/2 ασίστ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μαχητική αλλά με συγκεκριμένες δυνατότητες η Κορόνα Κιέλτσε, διαρκώς επιβεβαιώνει την βελτίωση της η Σταλ Μιέλετς. Ελαφρώς προς τα δεξιά κλίνουμε (2.15 το διπλό draw no bet), αρκετά πιθανό το σύνολο 2-3 γκολ (1.98).

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ-ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ

Για ακόμη μια φορά η Βίσλα Πλοκ δεν έπεισε με την εικόνα της σε εκτός έδρας παιχνίδι. H ισοπαλία με την Γιαγκελόνια (1-1) ήταν δίκαιο αποτέλεσμα όπως παραδέχτηκε και ο κόουτς Παβολ Στάνιο. Το αποτέλεσμα βέβαια σημαίνει ότι απομακρύνθηκε από την κορυφή πέντε βαθμούς. Στο γήπεδό της πιο δυνατή και αήττητη στους έξι τελευταίους αγώνες (5/1/0). Παραμένει και η πιο παραγωγική επίθεση στο πρωτάθλημα (23 γκολ). Παραμένει τιμωρημένος ο κεντρικός αμυντικός Καπουαντί (9 ματς).

Μια από τα ίδια η Λέγκια Βαρσοβίας, δεν εντυπωσίασε αλλά πήρε την νίκη δίκαια απέναντι στην Βάρτα Πόζναν (1-0) επιτρέποντας λίγες φάσεις. Η ομάδα του Κόστα Ρούνιαϊτς έχει πετύχει επτά νίκες φέτος και οι πέντε τελευταίες είναι στο γκολ, στις λεπτομέρειες. Μακριά από το γήπεδό της δεν έχει σκοράρει στα τελευταία δύο ματς και φυσικά δεν έχει νίκη (0/1/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δυνατή και αήττητη εντός η Βίσλα Πλοκ, υπόσχεται μάχη στην Λέγκια που δυσκολεύεται σημαντικά μακριά από την βάση της. Αναμενόμενα μοιρασμένο το σετ, έχει βάση η ισοπαλία (3.25).