Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 - 02:15

Με την αναμέτρηση Δόξα Κατωκοπιάς-Πάφος αρχίζει η 7η αγωνιστική.

19:00

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ-ΠΑΦΟΣ

Η Δόξα ηττήθηκε στις καθυστερήσεις στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας (1-0). Είναι μια μεσαίας δυναμικής ομάδα που θέλει απλά να διασφαλίσει την παραμονή στη φετινή περίοδο. Δεδομένο το ταβάνι της, στοχεύει σε πόντους κόντρα σε αντιπάλους ιδίων «κυβικών», αλλά δυσκολεύεται με ποιοτικούς αντιπάλους. Το πρόγραμμα φέρνει διαρκώς διεκδικητές του τίτλου στην έδρα της, θα επιδιώξει να αποφύγει την τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς κόντρα στην Πάφο. Ο Πορτογάλος κόουτς των πράσινων, Ρικάρντο Σέου, περιμένει επιτέλους γκολ από τον στράικερ Σαντίκ.

Η Πάφος εξακολουθεί την έξοχη πορεία στο πρωτάθλημα Κύπρου όπου καμαρώνει στην κορυφή της κατάταξης. Πολύ καλή εμφάνιση και κόντρα στην Ένωση Παραλιμνίου, την σφυροκόπησε και έφθασε δίκαια στην νίκη (3-0). Ο κόουτς. Εξαιρετική η αμυντική λειτουργία των γαλάζιων, έχοντας δεχθεί μόνο ένα γκολ στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια. Ο Νορβηγός κόουτς Χένινγκ Μπεργκ πιστώνεται την επιτυχία, ενώ διαρκώς τονίζει πως δεν χρειάζεται να φορτώνονται με άγχος οι παίκτες, ως διεκδικητές τίτλου.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μετρίων δυνατοτήτων η Δόξα Κατωκοπιάς, στα.. χάι της η Πάφος έχει το πάνω χέρι. Ωστόσο το 1.72 μόνο δελεαστικό δεν είναι.

14/10/20221. Division: Regular Season