Α΄ Ολλανδίας: Εμεν-Φόλενταμ, «εξάποντο» στο 1.98!

Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 - 11:13

Σε ποντάρισμα τερμάτων καταλήξαμε στο ντέρμπι νεοφώτιστων αλλά και ουραγών που ανοίγει την αγωνιστική στην Eredivisie.

Emmen

Η Εμεν βελτιώθηκε στην επανάληψη, απάντησε στην Σπάρτα και «φλέρταρε» με την ανατροπή, αλλά στο 69’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής και μοιραία κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι νεοφώτιστοι αδυνατούν να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, έχουν περιοριστεί σε μόλις μια νίκη φέτος και από νωρίς δείχνουν ανήμποροι να απεγκλωβιστούν από τα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα.

Χωρίς Αραούχο
Τιμωρημένος ο βασικός κεντρικός αμυντικός Αραούχο, χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν οι λογιζόμενοι ως βασικοι Χάρντεφελντ (μπακ) και Κίφτενμπελντ (μέσος).

Πιθανή σύνθεση: Ούλσχλαχελ – Φέιντορπ, Αραούχο, Φέλντματε, Μπούρνετ – Φλακ, Μέντες, Μπερναντού – Ρομένι, Ντίεμερς, Ζίφκοβιτς

Φόλενταμ

Η Φόλενταμ ήταν… φοβισμένη κόντρα στον Αγιαξ, αλλά παρά το 3-0 δεν παράτησε το ματς, μείωσε σε 3-2, πέτυχε και τρίτο γκολ που ακυρώθηκε από τον var, αλλά εν τέλει λύγισε στο φινάλε. Οι νεοφώτιστοι ξεκίνησαν απρόσμενα προβληματικά, αλλά σταδιακά έχασαν τον προσανατολισμό τους και συμπλήρωσαν πλέον έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη, κατρακυλώντας όπως αναμενόταν βαθμολογικά. Over 3,5 τα τέσσερα από τα έξι τελευταία ματς.

Με Ουλντ Τσικχ
Εξέτισε ο συνήθως βασικός εξτρέμ Ουλντ Τσικχ, δεν υπολογίζεται ο αναπληρωματικός μεσοεπιθετικός Αντονούτσι, γνωστές και μακροχρόνιες κρίνονται οι λοιπές απουσίες της.

Πιθανή σύνθεση: Στάνκοβιτς – Πλατ, Μπουγιάμπα, Μιράνι, Μούρκιν – Εϊτινχ, Οριστάνιο, Μπουρ – Ουλντ-Τσικ, Μιούρεν, Ελ Καντίρι

1.9 3.7 3.5 2.3 1.57 1.5 2.47 1.52 2.35 1.28 1.24 1.84
Emmen - Φόλενταμ / Εκτίμηση

Ματς έξι βαθμών καθώς και οι δύο ομάδες δείχνουν από νωρίς στην σεζόν πως θα αρκεστούν στην προσπάθεια παραμονής. Ο άσος δεν πληρώνει ικανοποιητικά για ντέρμπι παραμονής, θα προτιμήσουμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over στο 1.98.