Κυριακή, 16 Οκτωβρίου 2022 - 00:51

Η Μπριζ που εντυπωσιάζει στην Ευρώπη έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Αντερλεχτ, ενώ η πρωτοπόρος Αντβέρπ δοκιμάζεται στην Λιέγη.

10 νίκες σε 11 ματς η Αντβέρπ!

ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.-ΑΝΤΒΕΡΠ

Σπουδαίο διπλό για την Σταντάρ, που είχε τσαμπουκά και κατάφερε να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς από το… μισητό Σαρλερουά. Απάντησε άμεσα στην απρόσμενη ήττα από την Σεραίνγκ και με το τέταρτο τρίποντο συνέχισε την καταδίωξη της κορυφής. No Goal τα πέντε από έξι τελευταία ματς.

Αποστολή εξετελέσθη για την Αντβέρπ που «πάτησε» στο γρήγορο γκολ, στο 38’ απέσπασε και αριθμητικό πλεονέκτημα και εν τέλει έκαμψε την αντίσταση της Σιντ Τρουίντεν. Απάντησε άμεσα στην ήττα από την Κορτράικ, κατέκτησε το δέκατο τρίποντο σε 11 αγωνιστικές και δεν αποχωρίζεται την πρώτη θέση. Στα 2-3 γκολ κρίθηκαν και τα πέντε τελευταία ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Σταντάρ μπορεί να βάλει δύσκολα στην πρωτοπόρο. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο, ακολουθούμε τους αριθμούς και επιλέγουμε 2-3 γκολ (2.00).

ΓΑΝΔΗ-ΜΑΛΙΝ

Εξαιρετική εμφάνιση από την Γάνδη, που έδειξε απρόσμενα και αμυντικές αρετές και πέρασε εύκολα από την έδρα της Εουπεν. Το 3-0-3 στα έξι τελευταία, μαρτυρά την κυκλοθυμία της, καλείται να αντέξει σε διπλό μέτωπο. Την Πέμπτη ηττήθηκε από την Τζουργκάρντεν στο Κόνφερενς Λιγκ.

Η Μαλίν προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη τα βρήκε… σκούρα μετά την αλλαγή συστήματος από την Αντερλεχτ και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Για πρώτη φορά φέτος μετρά τρία ματς χωρίς νίκη όπου έχει σκοράρει μόλις μια φορά και μοιραία ο τεχνικός Μπάους τα… ακούει από τους φίλους της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό φαβορί η Γάνδη παρότι δεν αποτελεί υπόδειγμα σταθερότητας. Συνδυάζουμε τον άσο με οver 1,5 στο 1.80.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Η Αντερλεχτ τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά τις παρεμβάσεις του Φελις Μααζού παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στην επανάληψη και «γύρισε» εύκολα το σκορ επί της Μαλίν. Χωρίς σταθερότητα φέτος, φέτος έχει επικρατήσει μόλις μια φορά σε δύο σερί αγωνιστικές. Την Πέμπτη ηττήθηκε από την Γουεστ Χαμ στο Κόνφερενς Λιγκ.

Η Κλαμπ Μπριζ αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, παρουσιάστηκε… εκνευριστικά άστοχη και γνώρισε απρόσμενη ήττα από την Βέστερλο χάνοντας έδαφος από την κορυφή. Μεσοβδόμαδα πάντως, απέσπασε ψυχωμένη ισοπαλία με την Ατλέτικο Μαδρίτης και με δέκα βαθμούς από τέσσερις αγωνιστικές, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, ούσα η 3η ομάδα από το Βέλγιο που ξεπερνά την φάση των ομίλων.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης. Θα ακολουθήσουμε τους αριθμούς και θα επιλέξουμε 1-1 anytime score (2.20).

ΟΣΤΑΝΔΗ-ΟΥΝΙΟΝ

Η Οστάνδη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο Σερένγκ αλλά πίεσε στο φινάλε και επιβραβεύτηκε στις καθυστερήσεις. Δε πείθει πάντως, μετρά μόλις μια νίκη στα εννέα τελευταία ματς, στην μοναδική άλλωστε αναμέτρηση που κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της.

Νέα νίκη για την Ουνιόν που παρά το άγχος των τελευταίων λεπτών, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σερκλ Μπριζ και να συνεχίσει τις υψηλές πτήσεις. Οι πρωτευουσιάνοι έχουν βρει για τα καλά ρυθμό, μετρούν τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία ματς και… αντέχουν στο απαιτητικό πρόγραμμα. Την Πέμπτη αναδείχτηκαν ισόπαλοι με την Μπράγκα (3-3) στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δοκιμασία για την Ουνιόν που καλείται να αντιμετωπίσει το απαιτητικό πρόγραμμα. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό over με γκολ/γκολ (2.10).

14/10/2022First Division A: Regular Season