Β’ Ιταλίας: Τερνάνα και Μπάρι

Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2022 - 01:17

Φουλ δράση στη Β’ κατηγορία της Ιταλίας, Τερνάνα και Μπάρι μπορούν να πάρουν τη νίκη επί των Μπενεβέντο και Άσκολι, αντίστοιχα.

Σέντρα στις 15:00, πλην του Μπάρι-Ασκολι (17:15)

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΜΠΡΕΣΙΑ

Η Κάλιαρι είχε λιγότερες ευκαιρίες (26', 34', 75') από την Τζένοα (11', 13', 18' δοκάρι, 43', 70', 72'), ουσιαστικά χρειάστηκε και την τύχη για να πάρει τον βαθμό, αλλά το σημαντικό για την ψυχολογία είναι ότι έφυγε όρθια από την έδρα του φαβορί (0-0). Ο τεχνικός Λιβεράνι νιώθει την πίεση. Διαθέσιμοι οι Ρογκ (μ. 7/1) και Μπαρέκα (α. 3/0).

Η Μπρέσια ευτύχησε να προηγηθεί με στατική φάση, δίχως προηγουμένως να χάσει κάποια ευκαιρία. Έκτοτε έπαιξε μόνο άμυνα με την Τσιταντέλα, μέχρι να δεχθεί το 1-1. Βρήκε ευκαιρία στην επόμενη φάση (71'), ωστόσο το «Χ» θα απέδειξε δικαιοσύνη στο συγκεκριμένο ματς. Εκτός ο τεχνικός Κλοτέτ λόγω ίωσης, τέσσερις παίκτες απουσιάζουν.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εχουν και οι δύο να αποδείξουν πράγματα, πιο πιεσμένοι οι γηπεδούχοι. Επί της ουσίας δεν βγαίνει άκρη, το αφήνουμε στην τύχη του.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ-ΤΖΕΝΟΑ

Η Κοζέντσα βρισκόταν σε διαφορετική ταχύτητα από τη Ρετζίνα και το ότι δέχθηκε το 1-0 στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν τη βοήθησε, για να χάσει δικαίως με 2-0. Το μίνι σερί 1-1-0 τερματίστηκε για την ομάδα του Ντιονίτζι, δεν υπήρξαν αναταράξεις. Τιμωρημένος ο Μαρτίνο (α. 8/0), εκτός ο Φλορέντσι (μ. 5/1), επιστρέφει ο ηγετικός Βάισανεν (α. 5/0).

Η Τζένοα είχε ευκαιρίες με την Κάλιαρι (11’, 13’, 18’ δοκάρι, 43’, 70’, 72’), απειλήθηκε σαφώς λιγότερο (26', 34', 75'), ωστόσο δεν κατάφερε να κουνήσει τα αντίπαλα δίχτυα και έτσι έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία. Στο γήπεδό της βγάζει πρόβλημα (1-3-0), μακριά από το «Φεράρις» έχει τρεις νίκες σε τέσσερα ματς. διαθέσιμος ο Μπάντελ (μ. 6/0), τρεις εκτός.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δίκαιο το φαβορί στην προκειμένη περίπτωση, ωστόσο η απόδοση που το συνοδεύει είναι μάλλον πετσοκομμένη, δεν αξίζει τον κόπο. Θα το παλέψει η Κοζέντσα.

ΜΟΝΤΕΝΑ-ΚΟΜΟ

Η Μόντενα ήταν απογοητευτική στο πρώτο ημίχρονο με Άσκολι, δέχθηκε γκολ, γλίτωσε το 2-0 (38', 39'). Στο δεύτερο μισό, όμως, ήταν... μεταμορφωμένη. Ισοφάρισε άμεσα, έψαξε την ανατροπή και τη βρήκε στο φινάλε, ενώ από το 75' έπαιζε με παίκτη παραπάνω. «Δύο στα δύο». Εκτός οι Μπατιστέλα (μ. 4/0), Γκαρτζούλο (μ. 6/0), Τσιταντίνι (α. 6/0).

Η Κόμο έκανε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Περούτζια, δεδομένης της πίεσης που είχε μαζευτεί. Βρήκε το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσε να βάλει μίνιμουμ άλλο ένα και το σημαντικό είναι ότι δεν απειλήθηκε σοβαρά. Πρώτη νίκη για την ομάδα του Μορένο Λόνγκο, προσφέρει ηρεμία. Εκτός οι Κέριγκαν (ε. 4/1) και Φαραγκό (μ. 5/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε ανοδική πορεία η Μόντενα, από την πρώτη νίκη της προέρχεται η Κόμο. Υπάρχει νόημα να κυνηγήσουμε το «διπλό», πιο ασφαλές δείχνει το γκολ εκατέρωθεν.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ-ΤΕΡΝΑΝΑ

Η Μπενεβέντο ενεπλάκη σε «κλειδωμένο» ματς με τη Σουντιρόλ, από νωρίς φάνηκε ότι δύσκολα θα ξέφευγε από το 0-0, για να έρθει 1-1 λόγω «στημένων». Με δύο ισοπαλίες ξεκίνησε η θητεία του Φάμπιο Καναβάρο. Εκτός οι Βιβιάνι (μ. 3/0), Κουμπίτσα (μ. 2/0), Ελ Καουακιμπί (α. 1/0), Βέσελι (α. 4/0), Γκλικ (α. 7/0), Σίμι (ε. 5/0), Ακάμπορα (μ. 8/0)!

Η Τερνάνα ήταν καταιγιστική με την Παλέρμο, την ισοπέδωσε δίχως πρόβλημα. Σημείωσε τρία τέρματα, έχασε ευκαιρίες για σαφώς περισσότερα (5’, 12’, 26’, 38’, 39’, 43’, 50’), ενώ επί της ουσίας απειλήθηκε μόνο μία φορά (29'). Τέταρτη διαδοχική επιτυχία!. ΟΚ ο Φαγέτι (α. 4/0), εκτός οι Καπουάνο (α. 8/0), Αγκάτσι (μ. 7/0), Φαβίλι (ε. 6/3).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πολλές απουσίες οι γηπεδούχοι, πιέζονται για αποτελέσματα. Παίζουν επιθετικά και το διασκεδάζουν οι φιλοξενούμενοι, έρχονται και τα αποτελέσματα, το «διπλό» δελεάζει.

ΠΑΛΕΡΜΟ-ΠΙΖΑ

Η Παλέρμο ήταν... άφαντη στην έδρα της Τερνάνα. Πλησίασε στο γκολ στο 29', αλλά δέχθηκε τρία τέρματα, κινδύνευσε με πολλά περισσότερα (5’, 12’, 26’, 38’, 39’, 43’, 50’) και επί της ουσίας την κολακεύει το 3-0. Τρίτη διαδοχική ήττα για τους Σικελούς, ο τεχνικός Τζίνο Κορίνι πιέζεται. Εκτός ο Πιερότσι (α. 2/0), διαθέσιμος ο Σέγκρε (μ. 6/1).

Η Πίζα είχε ξεσπάσματα στο εντός έδρας ματς με την Πάρμα, καλά διαστήματα και ο αντίπαλος, δίκαιο το 0-0. Απείλησε (26’ δοκάρι, 34’ δοκάρι, 59’, 67’) και απειλήθηκε (12', 13', 80', 90'). Τέσσερις βαθμοί στα δύο ματς με τον Λούκα Ντ' Άντζελο στον πάγκο, βελτίωση. Εκτός ο Καράτσολο (α.), ΟΚ Τορεγκρόσα (ε. 2/1), Μαζούτσι (ε. 5/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Παλέρμο καλείται να συνέλθει, αλλά αφενός της λείπει η εμπειρία, αφετέρου παίζει με έναν στριφνό αντίπαλο. Αν αξίζει κάτι, είναι το «διπλό».

ΠΑΡΜΑ-ΡΕΤΖΙΝΑ

Η Πάρμα είχε τις ευκαιρίες της (12', 13', 80', 90') απέναντι στην Πίζα, κινδύνευσε και σε ορισμένες περιπτώσεις (26’ δοκάρι, 43’ δοκάρι, 59’, 67’), η ισοπαλία ήταν η δίκαιη κατάληξη (0-0). Τιμωρημένος ο Γιούριτς (μ. 8/0). Με πρόβλημα οι Μπερναμπέ (μ. 4/0), Μιχάιλα (ε. 5/2), Ρομανιόλι (α. 6/0), Καμαρά (μ. 4/0), Μπουφόν (τ. 3 συμ.), Κομπό (α.).

Η Ρετζίνα «έπιασε από τον λαιμό» την Κοζέντσα, βρήκε το γκολ στο δεκάλεπτο και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα για να πάρει τη νίκη, την οποία σφράγισε με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (3-0). Κατά διαστήματα εντυπωσιακή η ομάδα του Πίπο Ιντζάγκι. Εκτός ο Γκαλαμπίνοφ (ε.), διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο Όμπι (μ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:Οι γηπεδούχοι έχουν το βάρος της φανέλας, αλλά και πολλές απουσίες. Δεν θέλει και πολύ να γίνει η ζημιά, η Ρετζίνα κατά κανόνα δεν καταλαβαίνει από ονόματα και έδρες.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ-ΣΠΑΛ

Η Τσιταντέλα δεν άξιζε να βρεθεί πίσω στο σκορ απέναντι στην Μπρέσια, το ματς ήταν αμφίρροπο και επί της ουσίας πλήρωσε μία στατική φάση. Έκτοτε πέρασε στο προσκήνιο, ισοφάρισε με εξαιρετικό σόλο του Αντενούτσι, δίκαιο το 1-1. «Στοπ» στο μίνι σερί δύο ηττών για την ομάδα του Έντι Γκορίνι, το κακό είναι ότι δεν μπορεί να αποκτήσει άνεση.

Η Σπαλ έδειχνε στο πρώτο ημίωρο ότι θα κοντράρει τη Φροζινόνε, αλλά έκτοτε έχασε κάθε επαφή (δίκαιη ήττα, 2-0). Δεύτερη διαδοχική αποτυχία, οι διοικούντες απέλυσαν τον τεχνικό Ρομπέρτο Βεντουράτο και έδωσαν τα... κλειδιά στον Ντανιέλε Ντε Ρόσι. Τιμωρημένος ο Αρένα (α. 5/0), εξέτισε ο Μεκαριέλο (α. 7/0), εκτός ο Βάρνιερ (α. 3/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με νέο προπονητή η Σπαλ, ασταθής η Τσιταντέλα, το συγκεκριμένο ματς το… ξεχνάμε. Πρόκειται για τον ορισμό της «τριπλής», όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά.

ΜΠΑΡΙ-ΑΣΚΟΛΙ

Η Μπάρι έδειξε από τα πρώτα δευτερόλεπτα ότι θα νικήσει τη Βενέτσια και μπορεί να το έκανε με τον δύσκολο τρόπο, αλλά τα κατάφερε. Ισοφαρίστηκε κόντρα στη ροή, επέμεινε και δικαιώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (1-2).. Τέσσερις σερί νίκες, ουδείς μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο της δεύτερης συναπτής ανόδου. Χωρίς αξιοσημείωτες απουσίες.

Η Ασκολι ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μόντενα. Όχι μόνο βρήκε το γκολ, αλλά έχασε και καλές ευκαιρίες (38', 39') για το 2-0. Στο δεύτερο μισό, όμως, η απόδοση ήταν απογοητευτική, έχασε 2-1. Σερί 0-2-3, ο τεχνικός Κρίστιαν Μπούκι κινδυνεύει. Τιμωρημένος ο Μπελούσι (α. 8/0), εκτός δύο βασικοί μέσοι.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και στο ένθερμο κοινό τους, έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Δεν προκύπτει αντίρρηση για το Over.

15/10/2022Serie B: Regular Season