Α’ Ιταλίας: Μεταμορφωμένη Μόντσα

Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2022 - 02:19

Το… μενού του Σαββάτου περιλαμβάνει ακόμη δύο ματς στη μεγάλη κατηγορία της Ιταλίας. Η Μόντσα προελαύνει το τελευταίο διάστημα, μπορεί να πάρει τη νίκη στο Έμπολι.

Στο Μπέργκαμο η Αταλάντα έχει το πάνω χέρι με την Σασουόλο

ΕΜΠΟΛΙ-ΜΟΝΤΣΑ

Η Εμπολι παρατάχθηκε για να... χάσει στην έδρα της Τορίνο. Τυχερή κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, γλίτωσε πολλά (6’, 8’, 21’, 24’, 45’, 51’, 62’), για να βρει το γκολ κόντρα στη ροή και να ισοφαριστεί στο φινάλε, παίρνοντας έναν βαθμό που κατά βάση δεν άξιζε (1-1). Εκτός οι Τονέλι (α.), Ακπά Ακπρό (μ. 2/0), Ισμαΐλι (α. 7/0), Γκράσι (μ. 7/0).

Η Μόντσα δεν έπιασε σπουδαία απόδοση στο εντός έδρας ματς απέναντι στη Σπέτσια, αλλά έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έβαλε δύο γκολ, είχε ισάριθμες καλές ευκαιρίες (32', 63') και από τη στιγμή που κινδύνευσε μόνο στο 72', πανηγύρισε πειστική νίκη (2-0). «Τρία στα τρία» για την ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο, χαμόγελα. Δίχως σοβαρές απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:Σε εξαιρετική κατάσταση η Μόντσα, μπορεί με όπλο τη δυνατή άμυνα να πάρει τη νίκη και στο Έμπολι. Οι γηπεδούχοι στερούνται ισορροπίας εσχάτως.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Η Αταλάντα έπαιξε φουλ άμυνα απέναντι στην Ουντινέζε, όλα έδειχναν ότι το 0-0 ήταν μία σοβαρή προοπτική, ωστόσο σκόραρε δύο φορές, δεν κράτησε το 0-2, στο φινάλε λίγο έλειψε να χάσει και το 2-2. Αήττητη. Τιμωρημένος ο Χάτεμπουρ (α. 8/0), εκτός οι Παλομίνο (α.), Μούσο (τ. 7 συμ.), Τολόι (α. 8/1), Σαπάτα (ε. 4/0), Τζαπακόστα (α. 2/0).

Η Σασουόλο ενεπλάκη σε ισορροπημένο ματς με την Ίντερ. Είχε μετρημένες ευκαιρίες (5', 56'), το ίδιο ισχύει και για τον αντίπαλο (14', 74'), αλλά δέχθηκε γκολ και στα δύο ημίχρονα και παρά το ότι ισοφάρισε προσωρινά με τον Φρατέζι, αυτό δεν ήταν αρκετό (1-2). Εκτός οι Ντεφρέλ (ε. 4/0), Μουλντούρ (α. 1/0), ΟΚ οι Μπεράρντι (ε. 4/1), Τραορέ (μ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Αταλάντα προσέχει τα μετόπισθεν και έχει την απαραίτητη υπομονή ώστε να κάμψει την αντίσταση της Σασουόλο. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, θα προβάλλουν αντίσταση, δεν βγαίνει άκρη.