Α’ Γαλλίας: Ασταμάτητη η Λοριάν!

Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2022 - 00:36

Η αποκάλυψη του φετινού Σαμπιονά, Λοριάν, πηγαίνει από νίκη σε νίκη και κόντρα στη Ρεμς θα κυνηγήσει ένα ακόμη «τρίποντο». Φαβορί η Λοριάν στο ματς με τη Μονπελιέ

Επτά νίκες σε οκτώ ματς η Λοριάν!

ΛΟΡΙΑΝ-ΡΕΜΣ

Η Λοριάν βρέθηκε πίσω στο σκορ με την Μπρεστ, αλλά έκανε την ανατροπή και επικράτησε 2-1. Σημείωσε 6η διαδοχική νίκη, 7η στα οκτώ τελευταία ματς. Εχει μόνο μία ήττα σε δέκα παιχνίδια. Εξακολουθεί να εντυπωσιάζει, βρίσκεται στη 2η θέση και αποτελεί, μέχρι στιγμής, την αποκάλυψη του πρωταθλήματος! Εκτός είναι οι αμυντικοί Αμπερζέλ (10/0) και Καλουλού (9/0).

Η Ρεμς πήρε το βαθμό με την Παρί Σεν Ζερμέν (0-0), παίζοντας από το 41’ με αριθμητικό πλεονέκτημα. Πάντως, έμεινε μακριά από τη νίκη σε 5ο διαδοχικό ματς, ενώ έχει σημειώσει μόνο μία επιτυχία και η, μέχρι στιγμής, παρουσία της είναι κατώτερη του αναμενομένου. Τιμωρημένος ο επιθετικός Ιτο (8/3). Εκτός ακόμη ο αμυντικός Μπυζί (7/0) και ο μέσος Καζούστε (6/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Λοριάν δεν βάζει… φρένο πουθενά, από την άλλη η Ρεμς έχει πετύχει μόνο μία νίκη, αξίζει ο «άσος» (2,25).

ΛΑΝΣ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Η Λανς στο 15’ κόντρα στη Λιλ έχασε πέναλτι, αντίθετα η αντίπαλος της ευστόχησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έχασε έτσι 0-1. Ελαβε τέλος το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων. Παρέμεινε στην 4η θέση και με τη γενικότερη παρουσία της πείθει ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Εκτός ο αμυντικός Γκραντί (7/0).

Η Μονπελιέ έχασε από την ανώτερη Μονακό με 0-2, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Υπέστη 2η διαδοχική ήττα, 4η στα πέντε τελευταία παιχνίδια και δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας και καλείται να βελτιωθεί. Εκτός έδρας, έχει υποστεί τρεις ήττες σε τέσσερις αγώνες. Τιμωρημένος ο μέσος Φερί (9/0). Εκτός και οι αμυντικοί Σακό (6/1) και Σεντ Λυς (5/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανώτερη η Λανς, είναι το φυσιολογικό φαβορί, ο «άσος» πάντως στο 1,45 δεν λέει κάτι.