Α' Πολωνίας: Με νέο τεχνικό η Μιέντζ Λέγκνιτσα

Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2022 - 01:27

Με.. φόρα η νεοφώτιστη Βίτζεβ Λοτζ έχει προβάδισμα απέναντι στην Μιέντζ Λέγκνιτσα την οποία ανέλαβε ο  Γκρέγκορζ Μόκρι.

Βίτζεβ Λοτζ

O κόουτς της Βίτζεβ Λοτζ, Νιέτζβιετζ είχε δηλώσει πως θέλει η ομάδα να μείνει κοντά στην κορυφή αλλά τόσο εντυπωσιακή εμφάνιση και άνετη νίκη απέναντι στην Ζαγκλέμπιε δεν θα περίμενε (3-0). Εξαιρετικοί οι νεοφώτιστοι και δίκαια βρίσκονται στην τετράδα.

Είναι αήττητη πέντε αγώνες (4/1/0), έχει χάσει μόνο έναν από τους τελευταίους οκτώ, εκτός έδρας από την πρωταθλήτρια Λεχ. Εχει κρατήσει το μηδέν στην εστία επτά φορές που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση. Σημαντική απουσία ο μέσος Νούνες (1 ασίστ).

Μιέντζ Λέγκνικα

O προσωρινός κόουτς της Μιέντζ Λέγκνιτσα, ο Μπέλα δεν άλλαξε ενδεκάδα. Στο πρώτο ημίχρονο με την Κρακοβία δεν έκανε τελική προσπάθεια αλλά στο δεύτερο βελτιώθηκε και πήρε δίκαιη ισοπαλία (1-1). Προπονητής βρέθηκε. Ο 37χρονος Γκρέγκορζ Μόκρι ανέλαβε τον σύλλογο στην τρίτη προπονητική προσπάθεια της καριέρας του και πρώτη στην μεγάλη κατηγορία. Ξέρει τον σύλλογο καθώς ως το 2021 ήταν προπονητής της δεύτερης ομάδας.

Χωρίς νίκη έξι ματς (0/2/4). Ουραγός και στο -6 τώρα από την σωτηρία.

1.85 3.5 3.75 1.81 1.88 1.28 3.3 1.78 1.88 1.24 1.24 1.88
Βίτζεβ Λοτζ - Μιέντζ Λέγκνικα / Εκτίμηση

Πολλά χαμόγελα στην Βίτζεβ Λοτζ που έχει εξαιρετική παρουσία, σε καλύτερες ελπίζουν οι φιλοξενούμενοι μετά την αλλαγή προπονητή αλλά η λογική λέει "άσο" (1.83).