Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2022 - 00:51

Super Sunday στη Pro Jupiler League με «μάχη» κορυφής στην Αμβέρσα, ενώ η Σταντάρ κοντράρεται με την Αντερλεχτ στο κλασικό ντέρμπι της χώρας.

Η Γκενκ «τρέχει» 11-1-0

ΑΝΤΒΕΡΠ-ΓΚΕΝΚ

Η Αντβέρπ αντέδρασε και επικράτησε εύκολα την Πέμπτη επί της Οστάνδης. Είχε προηγηθεί η ήττα από την Σταντάρ Λιέγης όπου… πρόλαβε να δεχτεί τρία γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και μοιραία εκθρονίστηκε από την κορυφή. Έχει πάντως ευκαιρία να επιστρέψει στην μάχη της κορυφής, ποντάρει άλλωστε στην αψεγάδιαστη έδρα της.

Άστραψε και βρόντηξε η Γκενκ που παρέδωσε μαθήματα αποτελεσματικότητας στην φορμαρισμένη Βέστερλο, είχε σκοράρει ήδη τέσσερις φορές στο καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο και έδωσε συνέχεια στις υψηλές πτήσεις. Σε εντυπωσιακή κατάσταση, «τρέχει» ένα 11-1-0 μετά την ήττα της πρεμιέρας με εξαιρετικές επιδόσεις σε άμυνα και επίθεση και έχει παγιωθεί στην πρώτη θέση.

EKTIMHΣΗ: Σπουδαίο ματς ανάμεσα στις δύο καλύτερες κατά τεκμήριο ομάδες στην χώρα. Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης, θα ρισκάρουμε επιλέγοντας 1-1 anytime σκορ στο 2.12.

ΓΑΝΔΗ-ΣΕΡΑΙΝΓΚ

Η Γάνδη βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ την Ουνιόν, στο 43’ έμεινε με δέκα και μοιραία δέχτηκε και δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά. Ομάδα με πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της και χαρακτηριστικό είναι πως μετρά 5-0-5 στα δέκα τελευταία ματς. Ακολουθεί κρίσιμο ματς με την Σάμροκ Ρόβερς για το Κόνφερενς Λιγκ.

Η Σερένγκ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τη Σερκλ Μπριζ και παρότι βελτιώθηκε στην επανάληψη, δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό. Χαμένη στην μετριότητα η ομάδα του Ζενεσάν (τιμωρημένος), που μετρά μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία, προβληματίζει σε άμυνα και επίθεση και από νωρίς δείχνει πως θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο σήριαλ της παραμονής.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε κακό… φεγγάρι η Γάνδη αν και διαθέτει την ποιότητα και την εμπειρία να βρει την άκρη. Πόσο μάλλον όταν αντιμετωπίζει μια ομάδα περιορισμένης δυναμικής. Ο άσος από το πρώτο ημίχρονο πληρώνει στο 2.05.

ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Η Σταντάρ στην επανάληψη ξέμεινε από δυνάμεις και δέχτηκε δύο γκολ σε λίγα λεπτά από την πιο ψυχωμένη Μαλίν. Πισωγύρισμα για την ομάδα του Ρόνι Ντέιλα καθώς είχε προηγηθεί ένα 6-0-1 που επανέφερε την ελπίδα στην Λιέγη μετά απο χρόνια. Νέο πρόβλημα ο βασικός ακραίος Λάουρσεν, εκτός οι Εμοντ (ε), Ενγκόι (α), Αμαλά (μ.).

Άνω κάτω η Αντερλεχτ που την Πέμπτη ηττήθηκε με πολλά παράπονα από την διαιτησία απο0 την Ζ. Βάρεγκεμ (3-2). Είχε προηγηθεί η ήττα στο ντέρμπι από την Μπριζ, ενώ γενικότερα δεν πείθει στα τελευταία ματς εντός και εκτός συνόρων και ο τεχνικός Φελις Μααζού δέχεται σκληρή κριτική καθώς φέτος άπαντες στην πρωτεύουσα ευελπιστούν σε επιστροφή στην κορυφή. Ακολουθεί κομβικό εντός έδρας ματς με την Στέαουα για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το κλασικό ντέρμπι στην χώρα και το ντέρμπι θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Ρισκάρουμε και επιλέγουμε τον άσο με draw no bet στο 2.05.

ΟΣΤΑΝΔΗ-Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ

Η Οστάνδη δεν κατάφερε να αναστατώσει την Αντβέρπ συνεχίζοντας τις χαμηλές πτήσεις. Είχε προηγηθεί η συντριβή από την Ουνιόν που… ανίχνευσε τις πολλές αμυντικές αδυναμίες της. Σε κακό φεγγάρι εσχάτως, καθώς όσο δεν βρίσκει λύσεις στα μετόπισθεν (έχει κρατήσει μόλις μια φορά απαραβίαστη την εστία της φέτος) θα ταλαιπωρείται.

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ έδωσε συνέχεια στα τελευταία θετικά αποτελέσματα καθώς με ανατροπή επιβλήθηκε της Αντερλεχτ. Είχε προηγηθεί το σπουδαίο διπλό στο γειτονικό ντέρμπι μίσους με την Κορτράικ που αποτέλεσε το πρώτο τρίποντο από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος! Θα χρειαστεί βέβαια αρκετά περισσότερα για να απεγκλωβιστεί από τα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες προβληματίζουν φέτος με αρκετές αδυναμίες στην άμυνα όπως μαρτυρούν και οι αριθμοί. Προσπερνάμε σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (2.00).

21/10/2022First Division A: Regular Season