Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 - 01:44

Ο «άσος» της Ρετζίνα στο ματς με την ντεφορμέ Περούτζια κερδίζει πόντους.

Αξίζει το Over στο Τερνάνα-Τζένοα

ΜΠΡΕΣΙΑ-ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Η Μπρέσια είχε προβλήματα από τα πρώτα δευτερόλεπτα του εκτός έδρας ματς απέναντι στην Κάλιαρι. Δέχθηκε δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο, γλίτωσε τα χειρότερα, ουδέποτε έπεισε ότι μπορεί να μπει στο ματς, την κολακεύει το 2-1. Στο 0-1-2 ο πρόσφατος απολογισμός της, τέλος και το Κύπελλο (3-1 από Σπέτσια). Χωρίς δεδομένα αγωνιστικά προβλήματα.

Η Βενέτσια ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μισό με τη Φροζινόνε και παρά το ότι δεν μπορούσε να δημιουργήσει, προηγήθηκε σε κομβικό σημείο, αλλά ήταν προβληματική και άτυχη, έχασε 2-1. Δεν πείθει, γκρίνια. Τιμωρημένος ο Τσεκαρόνι (α. 9/1), εκτός οι Κόνολι (ε. 5/0), Μαένπα (τ. ), διαθέσιμοι οι Μόντολο (α. 4/0), Ντε Βρις (μ. 3/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντεφορμέ τόσο η Μπρέσια, όσο και η Βενέτσια. Δεν βγαίνει άκρη, αν και η ισοπαλία κερδίζει πόντους στη συγκεκριμένη περίπτωση.

ΚΟΜΟ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Η Κόμο έτρεφε προσδοκίες για το εκτός έδρας ματς απέναντι στη Μόντενα, αλλά εν τέλει ήταν αποκρουστική. Δέχθηκε τέσσερα γκολ από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, συνετρίβη (5-1). Ζητείται άμεσα αντίδραση, η ομάδα είναι δομημένη για να πρωταγωνιστήσει. Εκτός οι Ντα Ρίβα (μ. 3/0), Κέριγκαν (ε. 4/1), Φαραγκό (μ. 5/0), ΟΚ ο Παριτσίνι (μ. 5/0).

Η Μπενεβέντο ήταν πιεστική στο 1ο ημίχρονο με την Τερνάνα (2-0), στην επανάληψη δεν… υπήρχε (2-3). Δεν έχει νίκη στα τελευταία πέντε (0-2-3), γκρίνια. Δύσκολα οι Τέγιο (μ. 6/0), Γκλικ (α. 7/0), Βέσελι (α. 4/0), Βιβιάνι (μ. 3/0), Κουμπίτσα (μ. 2/0), Ελ Καουακιμπί (α. 1/0). Λογικά ΟΚ ο Σίμι (ε. 5/0), θα λείψει καιρό ο Ακαμπόρα (μ. 8/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Προβληματικές και οι δύο ομάδες, το τελευταίο πράγμα που θα θέλαμε να κάνουμε είναι να ασχοληθούμε στοιχηματικά.

ΡΕΤΖΙΝΑ-ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ

Η Ρετζίνα δεν επέτρεψε στην Πάρμα να περάσει τη σέντρα στο 1ο ημίχρονο του μεταξύ τους ματς, αν και ούτε η ίδια είχε καλές στιγμές, για να χάσει με 2-0. Δεύτερη φορά με άδεια χέρια στα τελευταία τρία η ομάδα του Πίπο Ιντζάγκι. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ματς στο οποίο να είναι χειρότερη. Εκτός οι Γκαλαμπίνοφ (ε.), Σανταντέρ (ε. 2/0).

Η Περούτζια δέχθηκε φάση στα 50 δευτερόλεπτα από τη Σουντιρόλ και το γκολ στο τέταρτο. Ισοφάρισε από το πουθενά, έμεινε με άδεια χέρια στο 86’ (1-2). Τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς, παραιτήθηκε ο τεχνικός Σίλβιο Μπαλντίνι, γύρισε ο πρώην, Φαμπρίτσιο Καστόρι. Εκτός ο Μάτος (ε. 2/0), ΟΚ οι Λίζι (α. 5/0), Κουάν (μ. 8/0), Σγκάρμπι (α. 6/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εντυπωσιακή στην Καλαβρία η Ρετζίνα, η επιστροφή του Καστόρι στον πάγκο της Περούτζια δύσκολα θα έχει αποτέλεσμα. Παίζεται ο «άσος».

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ-ΠΑΡΜΑ

Η Σουντιρόλ έβγαλε τετ α τετ στα 50 δευτερόλεπτα στην Περούτζια, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, προηγήθηκε στο 13’, δεν πτοήθηκε από το 1-1 (50’) και έκλεψε τη νίκη στο 86΄. Ασύλληπτο 4-2-0 για τους νεοφώτιστους, με τον τεχνικό Μπίζολι. Εκτός οι Σιέγκα (μ.), Σπροκάτι (μ.), αμφίβολοι οι Μπάριζον (α.), Μαρκόνι (ε. 1/0), Ρόβερ (ε. 7/3).

Η Πάρμα δεν περνούσε τη σέντρα στο 1ο ημίχρονο με τη Ρετζίνα, αλλά προηγήθηκε με την παρθενική ευκαιρία της, έκανε δύσκολο το έργο του αντιπάλου και μία «κομπίνα» ήταν αρκετή για το 2-0. Στο 3-1-0 η ομάδα του Φάμπιο Πέκια, πέρασε στους «16» του Κυπέλλου (1-0 την Μπάρι). Εξέτισε ο Γιούριτς (μ. 8/0), σταθερά επτά παίκτες εκτός.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σουντιρόλ «τρέχει» εκπληκτικό σερί, αλλά κατά μία έννοια βρήκε και τα έκανε, είχε ευνοϊκό πρόγραμμα. Η Πάρμα έχει τον πρώτο λόγο.

ΣΠΑΛ-ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Η Σπαλ… κατάφερε να δεχθεί τετ α τετ στην κόντρα πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό στην Τσιταντέλα. Σταδιακά ισορρόπησε, σταμάτησε να κινδυνεύει, αλλά δεν έβγαλε μισή ευκαιρία της προκοπής και ενώ έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 44’. Σερί 0-2-2, για το Κύπελλο έχασε 1-0 από την Τζένοα. Εξέτισε ο Αρένα (α. 5/0), εκτός ο Βάρνιερ (α. 3/0).

Η Κοζέντσα δεν ισοφάρισε (χαμένο τετ α τετ) αμέσως μετά το 1ο γκολ της Τζένοα και παρά το ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 34’, ήρθε άμεσα και το 2-0. Ευτύχησε να μειώσει άμεσα, αλλά δεν απείλησε έκτοτε, έχασε 2-1. Δεύτερη διαδοχική αποτυχία, με δύσκολο πρόγραμμα. Τιμωρημένος ο Μαρτίνο (α. 8/0), εκτός ο Φλορέντσι (μ. 5/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Προβληματίζουν οι δύο ομάδες, η Σπαλ δεν δημιουργεί με τον Ντε Ρόσι στον πάγκο. Κερδίζει έδαφος η ισοπαλία, με την οποία η Κοζέντσα δεν θα έχει πρόβλημα.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ-ΜΠΑΡΙ

Η Φροζινόνε δεν επέτρεψε στη Βενέτσια να την απειλήσει, αλλά δέχθηκε γκολ από το πουθενά. Γλίτωσε το 2-0 (62’, 68’) και ισοφάρισε. Από το 76’ με παίκτη παραπάνω, βρήκε το 2-1 στο παρά πέντε, γλίτωσε από το δοκάρι στο 91’ και «καθάρισε» (3-1) στην εκπνοή. «Δύο στα δύο», επιστρέφουν οι Ινσίνιε (ε. 4/0), Λούλιτς (μ. 7/0), εκτός ο Ογιόνο (μ. 4/0).

Η Μπάρι αναμενόταν να «καταπιεί» την Άσκολι, η πραγματικότητα, όμως, ήταν πολύ διαφορετική. Δεν πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, οι απειλές της με στατικές φάσεις ήταν υποτυπώδεις, έχασε 2-0. Τέλος το σερί 5-3-0 για την ομάδα του Μικέλε Μινιάνι, έχασε 1-0 στην Πάρμα (Κύπελλο). Τιμωρημένος ο Ντι Τσέζαρε (α. 9/0), εκτός ο Μαϊέλο (μ. 8/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Φροζινόνε παίζει στο 100% της έντασης μπροστά στο κοινό της και μπορεί να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της Μπάρι στα τελευταία ματς. Προς τα αριστερά.

ΤΕΡΝΑΝΑ-ΤΖΕΝΟΑ

Η Τερνάνα έκανε απανωτά λάθη στο εκτός έδρας ματς με την Μπενεβέντο και βρέθηκε να χάνει 2-0 από το 1ο ημίχρονο, αλλά με εξαιρετική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, έφτασε στο 3-2! Πέντε διαδοχικές επιτυχίες για την ομάδα του Κριστιάνο Λουκαρέλι, κορυφή! Δύσκολα οι Καπουάνο (α. 8/0), Κουλιμπαλί (μ. 5/2), Αγκάτσι (μ. 7/0), Φαβίλι (ε. 6/3).

Η Τζένοα δεν έπιασε σπουδαία απόδοση στην Κοζέντσα, ωστόσο προηγήθηκε, γλίτωσε από τετ α τετ με τη σέντρα και παρά το ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 34’, βρήκε το 2-0 άμεσα. Δεν την πτόησε το 2-1 στο 45’, το κράτησε. Σερί 3-1-0. πέρασε στο Κύπελλο (1-0 τη Σπαλ). Τιμωρημένος ο Μπάνι (α. 9/0), εκτός οι Στουράρο (μ.), Ιλσάνκερ (μ. 6/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σούπερ φορμαρισμένη η Τερνάνα των πέντε διαδοχικών νικών, ωστόσο η Τζένοα διαθέτει μακράν το καλύτερο ρόστερ της κατηγορίας και ανεβάζει στροφές. Αποφεύγουμε το σημείο, πάμε στο Over.

22/10/2022Serie B: Regular Season