Α' Γαλλίας: Ανώτερη η Λανς

Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2022 - 09:54

H «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής του Σαμπιονά ανοίγει με το παιχνίδι Λανς – Τουλούζ, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

Η αναμέτρηση της Λανς με την Τουλούζ ανοίγει την αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας. Το ματς ξεκινάει στις 22.00 κι έχει τηλεοπτική κάλυψη από το Novasports 2.

Λανς

H Λανς επικράτησε στις λεπτομέρειες της Μαρσέιγ με 1-0. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη, 3η στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Έχει υποστεί μόλις μία ήττα, ανέβηκε στη 2η θέση και με τη, μέχρι στιγμής, παρουσία της έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία!

Βάρος στην άμυνα

«Σφιχτή» ομάδα, δίνει μεγάλο βάρος στην άμυνα. Τα επτά τελευταία παιχνίδια έχουν έρθει Under, εκ των οποίων τα έξι No Goal. Τιμωρημένος ο αμυντικός Μεδίνα (12/0). Εκτός ακόμη ο μέσος Καμπό (11/0) και ο επιθετικός Μπούκσα (4/0).

Πιθανή 11άδα (3-4-1-2): Σαμπά – Φορτές, Ντανσό, Αϊνταρά - Μασάδο, Φοφανά, Ονανά, Φρανκόφσκι – Σαΐντ – Οπέντα, Σοτόκα.

Τουλούζ

Η Τουλούζ μπορεί να προηγήθηκε κόντρα στο Στρασβούργο με 2-0, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη και περιορίστηκε στο ισόπαλο 2-2, παίζοντας από το 71’ με δέκα παίκτες.

Αήττητη σε τέσσερα ματς

Δεν έδωσε συνέχεια στην εντός έδρας νίκη κόντρα στην Ανζέ (3-2), τουλάχιστον έμεινε αήττητη σε 4ο διαδοχικό ματς, ενώ έχει μόνο μία ήττα σε έξι αγώνες. Τιμωρημένος ο αμυντικός Νικολάισεν (12/0). Μακροχρόνια εκτός ο επιθετικός Χέιλι (3/1).

Πιθανή 11άδα (4-2-3-1): Ντουπέ – Ντέσλερ, Ρουαό, Ντιαρά, Σιλά – Σπιέρινγκς, Φαν ντεν Μπόουμεν – Μπιρμάντσεβιτς, Ντεζαγκέρε, Αμπουκλάλ – Τσαΐμπι.