Α’ Πορτογαλίας: Πάσος Φερέιρα – Μαρίτιμο, “μάχη” υπομονής!

Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2022 - 11:13

Με το ντέρμπι “ουράς” ανοίγει η αγωνιστική στην Primeira Liga σε μια αναμέτρηση που θα κριθεί στις λεπτομέρειες όπως μαρτυρούν οι αριθμοί.

22:15, Cosmote Sport 8

Πάσος Φερέιρα

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Πάσος Φερέιρα, η οποία παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 10 αγωνιστικές. Μια απο τα ίδια και κόντρα στη Φαμαλικάο (1-2) στο ντεμπούτο του Ζοσέ Μότα στον πάγκο, που έχει βέβαια δύσκολο έργο. Πέραν της φετινής αποκαρδιωτικής πορείας, αγνοεί γενικότερα το τρίποντο στο πρωτάθλημα απο τις αρχές Απριλίου!
Συν και πλην
Εξέτισε ο φορ Τζαλό, διαθέσιμος και ο βασικός μεσοεπιθετικός Γκαϊτάν αλλά εκεί σταματούν τα καλά νεά. Τέθηκε εκτός ο βασικός εσχάτως τερμ. Βέκιτς, γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Γκάντσας, Φερίγκρα (αμυντικοί), Χόλσγκροβ, Λουίζ Κάρλος, (μέσοι).

Πιθανή σύνθεση: Ολιβέιρα – Φονσέκα, Λίμα, Ράμος, Αντούνιες – Πιρές, Τόμα – Ντελγκάδο, Καϊκί, Τόμας – Μπούτζκ

Μαρίτιμο

Άξιζε καλύτερης τύχης η Μαρίτιμο, που αν και καλύτερη περιορίστηκε στην ισοπαλία με την Αρούκα. «Καταφέραμε μόνο να μη χάσουμε ξανά στην έδρα μας», το σχόλιο του κόουτς Ζοάο Ενρίκες, αφού είχε ξεκινήσει με 0 στα 4. Παραμένει χωρίς νίκη φέτος, ενώ αποκλείστηκε ήδη και στο κύπελλο σε ένα προβληματικό αν μη τι άλλο ξεκίνημα, αν και οι τελευταίες εμφανίσεις κρίνονται βελτιωμένες. Με 26 γκολ παθητικό έχει τη χειρότερη άμυνα και με 7 γκολ ενεργητικό τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.
Με Σονιόρα
Εξέτισε ο μέσος Ζοέλ Σονιόρα, διαθέσιμος και ο βασικός αμυντικός και αρχηγός Μοσκέρα, αμφίβολος δίνεται ο τερμ. Σίλβα. Δεν υπολογίζονται οι Ζαϊζαντίνε, (αμυντικός), Κατάμο (χαφ), Πάμπλο Μορένο, Κλέσιο (επιθετικοί).

Πιθανή σύνθεση: Τρμαλ – Γουίνκ, Αντράντε, Καρντόσο, Τσίνα – Μέντες, Τέλες, Σάντας – Εντγκαρ Κόστα, Τζοέλ, Κλέσιο

2.27 3.3 2.95 1.81 1.92 1.3 3.35 1.72 2 1.37 1.28 1.6
Πάσος Φερέιρα - Μαρίτιμο / Εκτίμηση

Και οι δύο ομάδες πασχίζουν φέτος για βαθμούς και η νευρικότητα θα ξεχειλίσει στις τάξεις τους για ένα ματς που μοιραία κρίνεται εξάποντο. Περιμένουμε να αποφύγουν τα ρίσκα, έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (2.00).