Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2022 - 00:44

Τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την… τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις της 11ης αγωνιστικής στην Eredivisie.

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς "τρέχει" 4-2-0.

ΧΕΡΕΝΦΕΝ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Αποστολή εξετελέσθη για την Χέρενφεν που παρότι δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της, «εξαργύρωσε» την εμπειρία της στα τελευταία λεπτά στο Φόλενταμ. Πρώτη νίκη μετά το χειρότερο φετινό σερί (0-2-1), πραγματοποιεί μια θετική σεζόν τηρουμένων των αναλογιών, αν και δεν έχει το εύκολο γκολ. Under τα τρία από τα τέσσερα τελευταία ματς.

Η Ουτρέχτη παρουσιάστηκε πιο επιθετική και έχοντας υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας έκαμψε την αντίσταση της Σπάρτα. Απάντησε στις δύο ήττες που είχαν προηγηθεί, δεν πείθει βάσει στόχων και ο έμπειρος τεχνικός ακόμα «ψάχνεται» σε πρόσωπα και σχηματισμό.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες ιδίων στόχων και ιδίου… βεληνεκούς. Έχει τύχη το under που προσφέρεται σε τιμές αουτσάιντερ (2.02).

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.-ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤ.

Η Σπάρτα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στην Ουτρέχτη αλλά δεν είχε την αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων. Η πρώτη ήττα μετά το καλύτερο φετινό σερί (3-1-0), δεν αναιρεί τις θετικές εντυπώσεις που έχει αφήσει, και από νωρίς δείχνει διάθεση για τον υπερβατικό στόχο της πρώτης επτάδας. Over τα έξι από τα επτά τελευταία ματς.

Σπουδαίος βαθμός για την Φορτούνα, που αιφνιδίασε την Φέγενορντ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη άντεξε έστω και με τύχη και έμεινε όρθια στο Φέγενορντ. Η ισοπαλία πιστοποίησε την βελτίωση της, «τρέχει» 3-2-0 στο πρωτάθλημα μετά την αλλαγή τεχνικού, έχοντας ηττηθεί μόνο στο Κύπελλο με τον Χούλιο Βελάθκεθ στον πάγκο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δυνατό ματς καθώς η Φορτούνα παρουσιάζεται βελτιωμένη και πρωτίστως πειθαρχημένη αμυντικά μετά την αλλαγή τεχνικού. Λύση στα 2-3 γκολ στο 2.02.

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ-ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Γκόου Αχέντ Ιγκς που προηγήθηκε 3-1 στο «Χόφερτ» αλλά στο φινάλε έπαιξε με τον χρόνο και περιορίστηκε στην ισοπαλία, δεχόμενη γκολ στο 95’. Η ισοπαλία πιστοποίησε πάντως την βελτίωση της, ξεκίνησε την σεζόν με πέντε κολλητές ήττες, αλλά έκτοτε «τρέχει» ένα 2-4-0.

Σπουδαία νίκη για την ψυχωμένη και τυχερή στην επανάληψη Εξέλσιορ, που δεν… κρύφτηκε και έκαμψε την αντίσταση της «μεγάλης» Αλκμααρ. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν για πρώτη φορά μετά από τέσσερις αγωνιστικές και διατήρησαν σεβαστή διαφορά από την ουρά, με το ζύγι να κρίνεται θετικό.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό φαβορί η φορμαρισμένη Γκόου Αχέντ Ιγκλς αλλά η Εξέλσιορ δεν θα… κρυφτεί και μπορεί να της βάλει δύσκολα. Κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.98).