Η φορμαρισμένη Σταντάρ Λιέγης έχει τον πρώτο λόγο στο Βάρεγκεμ, «βατή» κρίνεται η αποστολή της Κλαμπ Μπριζ.

Α’ Βελγίου:  Ανεβάζει ταχύτητα η Σταντάρ

Γκολ/γκολ με over τα έξι από τα επτά τελευταία ματς της Κορτράικ.

Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ-ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.

Η Ζ. Βάρεγκεμ στο φινάλε έπαιξε με τον χρόνο και το πλήρωσε από την Οστάνδη δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά. Απέτυχε να δώσει συνέχεια στις δύο σερί νίκες που είχαν προηγηθεί, παρέμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση και οσο δεν βρίσκει λύσεις στην άμυνα, θα ταλαιπωρείται. Γκολ/γκολ με over και τα τέσσερα τελευταία ματς.

Η Σταντάρ προηγήθηκε 3-1 της Αντερλεχτ σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι, αλλά μετά το γκολ του Ζινκερνάγκελ, οι οπαδοί των φιλοξενούμενων προκάλεσαν σοβαρά επεισόδια που είχαν ως αποτέλεσμα την διακοπή του ματς. Οι τρεις βαθμοί θεωρούνται βέβαιοι πάντως για την ομάδα της Λιέγης που πιστοποίησε την βελτίωση των τελευταίων εβδομάδων.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μαχητική η Ζ. Βάρεγκεμ που προβληματίζει όμως αμυντικά όπως μαρτυρούν και τα αποτελέσματα. Σε καλό φεγγάρι η Σταντάρ, έχει τύχη το διπλό στο 2.25.

ΚΟΡΤΡΑΙΚ-ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Όλα πήγαν στραβά για την Κορτράικ που στο 30’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, στο 0-1 είχε δοκάρι και εν τέλει δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό κόντρα στην Βέστερλο. Δε βρίσκει λύσεις, συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη και μοιραία παραμένει εγκλωβισμένη στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα. Γκολ/γκολ με over τα έξι από τα επτά τελευταία ματς.

Νέα νίκη για τη Σερκλ Μπριζ που από νωρίς επέβαλλε τον ρυθμό της και επικράτησε δίκαια της Σαρλερουά. Πιστοποίησε την βελτίωση της μετά την αλλαγή προπονητή και με τέσσερα τρίποντα στα πέντε τελευταία ματς, άφησε πίσω της τα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα και απέκτησε ελπίδα για την πρώτη οκτάδα. Γκολ/γκολ με over τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Ακολουθούμε τους αριθμούς και επιλέγουμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over στο 1.98.

ΒΕΣΤΕΡΛΟ-ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Η Βέστερλο ξεκίνησε μουδιασμένα στο Κορτράικ αλλά στο 30’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και στην επανάληψη επέβαλλε τον νόμο της. «Ξέπλυνε» την συντριβή που είχε προηγηθεί από τη Γκενκ, το ζύγι παραμένει βέβαια κάτι παραπάνω από θετικό καθώς μετρά μόλις μια ήττα στα επτά τελευταία, ούσα μάλιστα νεοφώτιστη.

Η Σιντ Τρουίντεν ήταν προβλέψιμη κόντρα στην Λέουβεν, από το 63’ χρειάστηκε να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές και τελικά έμεινε ικανοποιημένη με τον βαθμό. Εσχάτως έχει χάσει τον… προσανατολισμό της, μετρά μόλις μια νίκη στα πέντε τελευταία ματς και έχασε έδαφος από την οκτάδα. No Goal τα πέντε από τα έξι τελευταία.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το πιο δύσκολο ματς της αγωνιστικής, καθώς η Βέστερλο έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες ενώ η Σιντ Τρουίντεν είναι ανταγωνιστική εκτός έδρας. Το… προσπερνάμε.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ-ΟΣΤΑΝΔΗ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Κλαμπ Μπριζ που προηγήθηκε 2-0 και είχε μάλιστα και αριθμητικό πλεονέκτημα από το 15’ αλλά αν τέλει υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με την μαχητική Ουνιον. Σταθερά πρωταγωνίστρια και φέτος παρότι στερείται συνέπειας καθώς παλεύει και για την ευρωπαϊκή διάκριση και την Πέμπτη

Επιτέλους νίκη για την Οστάνδη που έστω και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ιδίων στόχων Ζ. Βάρεγκεμ. Κομβικό τρίποντο για την ομάδα του Ιβ Βαντεράχε, που επικράτησε για μόλις τέταρτη φορά φέτος και απεγκλωβίστηκε έτσι από την επικίνδυνη ζώνη. Οσο δεν βρίσκει λύσεις στην άμυνα, θα ταλαιπωρείται πάντως.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αναμενόμενος ο ισχυρός φαβοριτισμός της Μπριζ που και φέτος παρουσιάζεται ισχυρή. Επιλέγουμε combo άσο από το πρώτο ημίχρονο με over 1,5 στο 1.91.

28/10/2022First Division A: Regular Season