Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 - 00:53

Η ντεφορμέ Ζιλ Βιθέντε δεν δείχνει ικανή να προβληματίσει την ομάδα του Αρτούρ Ζόρζε και το διπλό έχει πάρει ήδη… παιχνίδι.

Η Βιζέλα μετρά πέντε πέντε σερί No Goal και under

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ-ΕΣΤΟΡΙΛ

Η Πορτιμονένσε ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς με την Ρίο Άβε και είχε ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά στο 30’ έμεινε με δέκα και κατέρρευσε. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα και μάλιστα χωρίς να σκοράρει και η νευρικότητα ξεχειλίζει στο εσωτερικό της. Με no goal έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία εντός.

Η Εστορίλ δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί την Μπράγκα, ελάχιστα την απείλησε για να δεχθεί και δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο που την οδήγησαν στην ήττα. Μπήκε τέλος σε αήττητο 4 αγώνων με 2 νίκες για την ομάδα του Βερίσιμο που έδειχνε πως είχε βρει ρυθμό. Με no goal και under έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία εκτός.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Πορτιμονένσε αδυνατεί να βρει ρυθμό ενώ η Εστορίλ κρίνεται αλλοπρόσαλλη. Περιμένουμε μάχη υπομονής, έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ-ΒΙΖΕΛΑ

Η Μποαβίοστα πάλεψε στην έδρα της Γκιμαράες καθώς από το 43’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο και στο 71’ προηγήθηκε με 2-1, ωστόσο δέχθηκε δύο γκολ από το 86’. Ο Πετίτ εξήρε την μαχητικότητα των παικτών του αλλά συμπλήρωσε τρία ματς με μια ισοπαλία και μοιραία η πίεση είναι διάχυτη στο εσωτερικό της.

Η Βιζέλα μόλις στο 2’ είχε αποβολή, πάλεψε αλλά λύγισε στο 87’ έχοντας έντονα παράπονα από την διαιτησία. Πρώτη ήττα μετά από δύο οριακά τρίποντα, αδυνατεί να ξεφύγει από την ουρά. «Κολλημένη» στα «χαμηλά» σκορ, μετρά πέντε σερί No Goal και under.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης. Λογικό το under που προσφέρεται όμως σε «διαβασμένη» τιμή.

ΚΑΖΑ ΠΙΑ-ΡΙΟ ΑΒΕ

Η Κάζα Πια δεν έπαιξε κλειστά πίσω, επιχείρησε να κάνει το παιχνίδι της, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ανέβασε στροφές. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Φιλίπε Μαρτίνς κι ενώ προηγήθηκε αήττητο 6 αγώνων με 5 νίκες. Με no goal και under έβγαλε τα 5 εντός έδρας πρωταθλήματος.

Η Ρίο Άβε στο ξεκίνημα του αγώνα συνάντησε δυσκολίες από την Πορτιμονένσε, αλλά ο αντίπαλος από το 30’ έμεινε με δέκα παίκτες και το εκμεταλλεύτηκε. Βελτιωμένη εσχάτως, έχει ηττηθεί μόνο από την φουριόζα Μπενφίκα στα τέσσερα τελευταία.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι παλεύουν κάθε ματς, ενώ η Ρίο έχει βρει τα… πατήματα της στις τελευταίες αγωνιστικές. «Κρατάμε» το γκολ/γκολ στο 1.98.

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ-ΜΠΡΑΓΚΑ

Η Ζιλ Βιθέντε έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Τσάβες, αλλά στο 45’ έμεινε με δέκα και κατέρρευσε. Και επισήμως ντεφορμέ, συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη ενώ αποκλείστηκε και στο κύπελλο. Τιμωρημένος ο μπακ-χαφ Μαρίν.

Η Μπράγκα έβγαλε αντίδραση στο ματς με την Εστορίλ για τις δύο σερί ήττες που προηγήθηκαν στο πρωτάθλημα. Την Πέμπτη η ομάδα του Ζόρζε ηττήθηκε εκτός εδρας απο την Ουνιόν Βερολίνου και τέθηκε εκτός πρωτιάς στο Γιουρόπα Λιγκ και ακολουθεί το εντός με την Μάλμε σε ένα βαρύ πρόγραμμα. Με over έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία εκτός πρωταθλήματος.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντεφορμέ η Ζιλ Βιθέντε αλλά η πιο ποιοτική Μπράγκα καλείται να αντιμετωπίσει και την κούραση από το «γεμάτο» πρόγραμμα. «Διαβασμένο» το διπλό στο 1.75.