Α’ Ιταλίας: Με τα τέρματα

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 - 01:42

Οι φιλοξενούμενοι έχουν τον πρώτο λόγο στα ματς της Κυριακής, ενώ κυνηγάμε το Over στο Σπέτσια-Φιορεντίνα.

Ντέρμπι στον ιταλικό Βορρά ανάμεσα σε Τορίνο και Μίλαν, όπου και εκεί το over αποτελεί επιλογή.

ΕΜΠΟΛΙ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Η Εμπολι έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα απέναντι στη Γιουβέντους, δέχθηκε το γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Δεν ισοφάρισε όταν μπορούσε (32', 45') και το πλήρωσε με βαριά ήττα (4-0). Δεν προβλέπεται να νιώσει άνετα αναφορικά με τη σωτηρία. Εκτός δράσης οι Τονέλι (α.), Γκράσι (μ. 7/0), ΟΚ οι Ισμαΐλι (α. 7/0), Ακπά Ακπρό (μ. 2/0).

Η Αταλάντα έκανε τη χειρότερη φετινή εμφάνιση στο εντός έδρας ματς με τη Λάτσιο. Δέχθηκε γκολ και στα δύο ημίχρονα, ενώ το ακόμη χειρότερο είναι ότι «μπεργκαμάσκι» δεν έβγαλαν ευκαιρία. Πρώτη ήττα στη σεζόν. Τιμωρημένοι οι Μούριελ (ε. 9/1, 2 ασίστ), Παλομίνο (α.), εκτός οι Ντε Ρον (μ. 11/0), Τζαπακόστα (α. 2/0), ΟΚ ο Τολόι (α. 8/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Αταλάντα αναμένεται να διορθώσει το λάθος, έχει καλύτερη ομάδα από την Έμπολι και μπορεί να το αποδείξει.

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Η Κρεμονέζε μπήκε δυνατά στο εντός έδρας ματς με τη Σαμπντόρια, έχασε καλές ευκαιρίες, μεταξύ άλλων και πέναλτι στο 8', αλλά ένα γκολ στο 78’ την άφησε με άδεια χέρια (0-1). Είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που αγνοεί τη νίκη, πιέζεται ο τεχνικός Μαξ Αλβίνι. ΟΚ ο Ράντου (τ. 9 συμ.), εκτός ο Κίρικες (α. 5/0).

Η Ουντινέζε δέχθηκε το γκολ στο πρώτο τέταρτο από την Τορίνο και παρά το ότι απάντησε άμεσα με... δώρο αντιπάλου, αμυντικά είχε πρόβλημα και έμεινε δικαίως με άδεια χέρια (1-2). Σερί 0-2-1, ενώ είχαν προηγηθεί έξι διαδοχικές νίκες, βρίσκεται σε φάση διόρθωσης πορείας. Εξέτισε, αλλά λείπει ο Μπεκάο (α. 8/1), εκτός ο Μαζίνα (α. 4/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αναμένεται αντίδραση από την Ουντινέζε. Είναι το δίκαιο φαβορί στο ματς με την πιεσμένη Κρεμονέζε.

ΣΠΕΤΣΙΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Η Σπέτσια έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Σαλερνιτάνα, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της (23', 24', 40') και δεχόμενη το γκολ κόντρα στη ροή, έχασε άδοξα (1-0). Δεν έχει νίκη στα τελευταία τέσσερα (0-1-3) η ομάδα του Λούκα Γκότι. Εκτός δράσης παραμένουν οι Κοβαλένκο (μ. 7/0) και Μπαστόνι (α.-μ. 9/2).

Η Φιορεντίνα δέχθηκε το 2-0 στο πρώτο τέταρτο από την Ιντερ και όλα έδειχναν ότι θα περάσει δύσκολο βράδυ, αλλά ισοφάρισε σε 2-2 και 3-3, για να μείνει με άδεια χέρια στην εκπνοή (3-4)! Σερί 0-1-3, πέρασε στα νοκ άουτ του Κόνφερενς (2-1 την Μπασάκσεχιρ). Εκτός οι Καστροβίλι (μ.), Γκονσάλες (μ.-ε. 6/1), Σοτίλ (ε. 7/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δίκαιο φαβορί οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο καλύτερη επιλογή δείχνει το Over.

ΛΑΤΣΙΟ-ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Η Λάτσιο δεν έδωσε σημείο αναφοράς στην επίθεση και η πλειοψηφία την είχε χαμένη «από χέρι» στο Μπέργκαμο, αλλά εκείνη έκανε τον ορισμό της άρτιας εμφάνισης, σημείωσε δύο γκολ και δεν κινδύνευσε (0-2). Με 5-1-0 η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, την Πέμπτη νίκησε 2-1 τη Μίντιλαντ (Γιουρόπα). Εκτός ο Ιμόμπιλε (ε. 9/6).

Η Σαλερνιτάνα πέρασε δύσκολες στιγμές στο κακό πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Σπέτσια, αλλά γλίτωσε το γκολ (23', 24', 40') και το βρήκε κόντρα στη ροή, με το εξαιρετικό τελείωμα του Ματζόκι, τυχερό 1-0. Δεύτερη επιτυχία στα τελευταία τρία για την ομάδα του Ντάβιντε Νικόλα, αποκτά διαφορά. Εκτός δράσης ο Ματζόρε (ε. 5/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι είναι το ακλόνητο φαβορί και θα προσπαθήσουν να πάρουν το ματς με το μίνιμουμ της προσπάθειας.

ΤΟΡΙΝΟ-ΜΙΛΑΝ

Η Τορίνο ήταν το αουτσάιντερ στο Ούντινε, αλλά έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Σκόραρε και στα δύο ημίχρονα και παρά το ότι έκανε.. δώρο το προσωρινό 1-1, έφτασε στη δίκαιη νίκη (1-2). Το αρνητικό σερί 0-1-4 τερματίστηκε, σπουδαία αντίδραση. Εκτός δράσης τέθηκαν ο επιθετικός Σανάμπρια και ο ακραίος μπακ-χαφ Άινα, αμφότεροι βασικοί.

Η Μίλαν δεν είχε καλή εικόνα στα μετόπισθεν απέναντι στη Μόντσα, αλλά είχε σε καλή βραδιά τον πορτιέρε Ταταρουσάνου και έτσι έφτασε στο ευρύ 4-1. Πειστική την Τρίτη, διέλυσε (4-0 εκτός) την Ντινάμο Ζάγκρεμπ και ένας βαθμός στο φινάλε με Σάλτσμπουργκ αρκεί για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Σταθερά εκτός δράσης πέντε παίκτες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντέρμπι στον ιταλικό Βορρά. Η Μίλαν έχει τον πρώτο λόγο, αν και το Over βγάζει περισσότερη αξία.