Super League: ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης, "χ"ρειάζονται βαθμούς και οι δύο!

Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2022 - 10:43

Δύο γνώριμοι έρχονται ξανά αντιμέτωποι, σε ένα κρίσιμο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.

Super League: ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης,
ΠΑΣ Γιάννινα

Δεύτερη σερί ισοπαλία με σκορ 2-2 για το πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά είδε την άλλη μεριά του νομίσματος. Ήταν η ομάδα που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, χάρη σε δύο πέναλτι που υπέπεσε ο αντίπαλος. Θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό στο φινάλε, αλλά δεν τα κατάφερε. Τουλάχιστον δεν έχασε και πήρε έναν σημαντικό βαθμό. Πάντως παραμένει σε δύσκολη θέση, και είναι στην αναζήτηση βαθμών που θα του δώσουν μια βαθμολογική ανάσα. Πάντως δείχνει σημάδια βελτίωσης και αν συνεχίσει έτσι, σίγουρα θα παρουσιάσει άλλη εικόνα στον δεύτερο γύρο. Προς το παρών έχει πρόγραμμα βουνό στα υπολειπόμενα παιχνίδια.

Αγωνιστικά νέα

Τραυματίστηκαν στο προηγούμενο και τέθηκαν νοκ άουτ οι μέσοι Ριένστρα, Κιάκος. Ο μπακ Ποζνάνσκι είναι εντάξει και λογικά θα αγωνιστεί.

Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν κοντά στο να βγάλει ένα τεράστιο διπλό στην έδρα του ΠΑΟΚ, μα δεν τα κατάφερε. Ο ΠΑΟΚ βρήκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του ματς, και στέρησε τη χαρά της νίκης στην ομάδα του Μεταξά. Δύο οι αιτίες που δεν έφυγε με το τρίποντο, η πρώτη πως δεν έκανε ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στον αντίπαλο στις ευκαιρίες που είχε και η δεύτερη η κούραση που έβγαλε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, επηρεασμένος από τα 120 λεπτά που είχε παίξει μεσοβδόμαδα για το Κύπελλο. Αυτή ήταν η έκτη ισοπαλία σε 9 ματς, αρχίζει και χάνει επαφή με την εξάδα. Ακολουθεί η φιλοξενία της ΑΕΚ.

Γυρίζουν οι αμυντικοί Καστάνιο και Άλβαρες, ενώ διαθέσιμοι είναι και οι μεσοεπιθετικοί Ριέρα, Ντομίνγκεθ. Εκτός παραμένουν ο αμυντικός Ρ. Γκαρθία και οι μέσοι Βαλιέντε, Μπερτόγλιο όπως εκτός έμειναν ο μπακ Καρμόνα και ο φορ Μπαράλες.

2.75 2.82 2.9 1.48 2.6 1.15 5.15 2.02 1.7 1.42 1.38 1.45
ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης / Εκτίμηση

Γνωρίζονται οι δύο προπονητές, οπότε θα αλληλοεξοντωθούν σε ένα ακόμη παιχνίδι. Εξάλλου έχουν έφεση και οι δύο ομάδες στην ισοπαλία. Χ στο 3.28.

31/10/2022Super League 1: Regular Season