Α' Τουρκίας: Αντιδρά η Μπασακσεχίρ

Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2022 - 11:24

Οι γηπεδούχοι έχουν την τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις της Super Lig με βασική επιλογή τον συνδυαστικό άσο της Μπασακσεχίρ.

Ωρα έναρξης: 19:00

ΣΙΒΑΣΠΟΡ - ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Η Σίβασπορ ηταν ανταγωνιστική αλλά επέστρεψε με άδεια χέρια απο την ισχυρή έδρα της Τραμπζονσπόρ. Μεσοβδόμαδα πάντως πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Κλουζ και ορίζει την μοίρα της για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ, ακολουθεί καθοριστικό ματς με την Σλάβια Πράγας. Μετρά 3 σερί No Goal.

Η Αντάλιασπορ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο εντός έδρας ματς με την Ιστανμπουλσπόρ αλλά με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου και με ένα γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε την ανατροπή. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη μετά από αρνητικό σερί έξι αγώνων με πέντε ήττες και μία ισοπαλία και πήρε μεγάλη ανάσα αφού ξεκόλλησε από την ουρά της βαθμολογίας.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει ταχύτητα εσχάτως και βρίσκουν λύσεις. Έχουν πάντως μπροστά τους κομβικό ευρωπαϊκό ματς και η επιθετική Αντάλιασπορ μπορεί να τους… προβληματίσει. Προσπερνάμε τον άσο, κρατάμε το γκολ/γκολ στο 1.80

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ - ΓΚΙΡΕΝΣΠΟΥΡ

Η Μπασακσεχίρ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε και ηττήθηκε δίκαια 1-0 σε ένα ματς που είχε μόλις 3 τελικές προσπάθειες για γκολ. Μετρά δύο ήττες και μία νίκη στα 3 τελευταία της ματς και παρουσιάζει σημάδια κόπωσης από την παράλληλη συμμετοχή της στο Κόνφερενς Λιγκ όπου την Πέμπτη ηττήθηκε απο την Φιορεντίνα αλλά παραμένει σε τροχιά απευθείας πρόκρισης. Ακολουθεί ματς με την Χαρτς.

Η Γκιρεσουνσπόρ απέφυγε τα… χειρότερα και με γκολ στο 85’ έσωσε τον βαθμό με την Ανκαραγκουτσού. Συμπλήρωσε επτά ματς χωρίς νίκη με τέσσερις ήττες και τρεις ισοπαλίες. Τα 5 από τα 6 τελευταία της ματς είναι Under, 3 από αυτά με σκορ 1-1 και 2 με σκορ 1-0, έχει άλλωστε σημειώσει τα λιγότερα τέρματα στη κατηγορία.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό φαβορί η πιο ποιοτική Μπασακσεχίρ κόντρα σε μια ομάδα που δεν πείθει φέτος. Τυπική επιλογή ο άσος, είναι πιο ανταγωνιστικός με συνδυαστικό under 3,5 στο 2.20.