Europa League: Ολυμπιακός – Ναντ, αντίο με γκολ!

Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου 2022 - 10:47

Το διπλό “κατρακύλησε” τις τελευταίες ώρες λόγω αγωνιστικών νέων και κινήτρου των φιλοξενούμενων και θα προτιμήσουμε ποντάρισμα τερμάτων.

19:45, Cosmote Sport 2 HD

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιήσε το καλύτερο ημίχρονο στην Ευρώπη φέτος, αλλά στην επανάληψη έχασε μέτρα και παρά τις αρκετές επεμβάσεις του Πασχαλάκη, δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις απο την Φράιμπουργκ. Οδυνηρή ισοπαλία, έχασε πλέον κάθε ελπίδα και για την 3η θέση, συμπλήρωσε 14 ματς χωρίς νίκη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Την Κυριακή επικράτησε εύκολα της Λαμίας με θετική εμφάνιση, ακολουθει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Το ντέρμπι περνά σε πρώτο πλάνο όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός Μίτσελ που προανήγγειλε πειραματική σύνθεση.

“Το πρόβλημα είναι ότι ετοιμάζουμε ένα ματς όπου δεν έχουμε ελπίδες. Ο Ολυμπιακός έχει συνηθίσει να παίζει σε διαφορετικές διοργανώσεις οπότε δεν είναι δύσκολο. Ξέρουμε τη σημασία του ματς της Κυριακής όμως ξέρουμε και τη σημασία του να παίζεις για τον Ολυμπιακό. Επομένως δεν ξέρω εάν πρέπει να το πω ή είναι περιττό σίγουρα θα κοιτάζουμε με το ένα μάτι με τον Παναθηναϊκό” τόνισε χαρακτηριστικά ο Ισπανός.

Με πειραματική σύνθεση
Με πολλά νεά πρόσωπα, καθώς δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Μπα (στοπερ), τέθηκαν εκτός οι τραυματίες Βαλμπουενά (μέσοι), Βάτσλικ (τερμ) και Γκάρι Ροντρίγκεζ (εξτρέμ) ενώ αποκλείστηκαν απο την αποστολή οι Μασούρας, Μπιελ. Διαθέσιμοι οι Μαρσέλο, Βρσάλικο (μπακ), εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι Ροντρίγκεζ, Μπακαμπού, Καμαρά, Σαμασέκου, Φορτούνης.

Πιθανή σύνθεση: Τζολάκης – Ανδρούτσος , Ρέτσος, Καλογερόπουλος, Βρουσάι – Κούντε, Μπουχαλάκης – Μπόουλερ, Ελ Αραμπί, Αμπ. Καμαρά – Ουί Τζο

Ναντ

Ο επιμένων νικά και η Ναντ κατάφερε με γκολ στις καθυστερήσεις (όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό) να κάμψει την αντίσταση της Καραμπάγκ. Κομβικό τρίποντο, έχει εξασφαλίσει ήδη την 3η θέση του ομίλου και για να βρεθεί δεύτερη, χρειάζεται νίκή και ήττα ή ισοπαλία της Καραμπαγκ κόντρα στη Φράιμπουργκ. Την Κυριακή χρειάστηκε να επιστρέψει στο σκορ για να σώσει τον βαθμό με τη Κλερμον (1-1), μετρά μόλις μια νίκη στα εννέα τελευταία ματς.«Μπορεί να δούμε τον Ολυμπιακό ως μία αποφασισμένη ομάδα να νικήσει εντός έδρας ή μία ομάδα χωρίς κίνητρο. Αυτό θα εξαρτηθεί και από εμάς. Πιστεύω όμως ότι ο Ολυμπιακός θα θέλει τη νίκη για τον κόσμο του” τόνισε ο τεχνικός Καμπουαρέ.

Χωρίς προβλήματα
Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, διαθέσιμοι οι βασικοί Λαφοντ (τερμ) και Μπαμπά (εξτρέμ) που ήταν τιμωρημένοι στον αγώνα πρωταθλήματος. Έτοιμος μετά απο καιρό και ο μπακ Φάμπιο.

Πιθανή σύνθεση: Λαφόντ – Κορκιά, Ζιροτό, Παλουά, Μερλέν – Σισοκό, Μουτουσαμί, Σιριβέγια – Μπλας, Μοχάμεντ, Σίμον

3.35 3.7 2.02 2.1 1.71 1.38 2.95 1.6 2.18 1.72 1.28 1.34
Ολυμπιακός - Ναντ / Εκτίμηση

Τα αγωνιστικά νέα και το κίνητρο έφεραν αλλαγές στο σετ που κατρακύλησε τις τελευταίες ώρες. Η Ναντ… περιμένει πάντως θετικά νέα και απο το άλλο ματς του ομίλου και έτσι δεν χρειάζεται να… μπλέξουμε με σημείο. Κραταμε το γκολ/γκολ (1.72), έχει τύχη και το 1-1 anytime score (2.42).