Α’ Βελγίου: Γκενκ-Σαρλερουά, φαβορί με… αιτία!

Παρασκευή, 4 Νοεμβρίου 2022 - 11:03

Ασταμάτητοι παρουσιάζονται οι Λίμπουρχερς που μετρούν οκτώ κολλητές νίκες και έχουν τον πρώτο λόγο και στην αναμέτρηση που ανοίγει την 16η αγωνιστική.

21:45, Novasports 1 HD

Γκενκ

Με πρωταγωνιστή τον Πέιντσιλ (6 γκολ/5 ασίστ φέτος) και παρότι αγωνίστηκε από το 62’ με δέκα ποδοσφαιριστές, η Γκενκ επικράτησε της μαχητικής Μαλίν (3-1) συνεχίζοντας τις υψηλές πτήσεις. Οι Λίμπουρχερς έσπασαν κάθε προηγούμενο ρεκόρ με την όγδοη κολλητή νίκη και χτίζουν διαφορά έτσι από τους διώκτες τους σε ένα εντυπωσιακό πρώτο γύρο. Γκολ/γκολ με over τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς, μετρά τις καλύτερες επιδόσεις σε άμυνα και επίθεση, συνεχίζει αήττητη απο την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ντουέτο απουσιών
Τρίτη και τελευταία αγωνιστική ποινής για τον μπακ Πρεσιάδο, τιμωρημένος και ο ενίοτε βασικός μέσος Ελ Κανούς. Μακροχρόνια απουσιάζει ο νεαρός εξτρέμ Ογιεν που υπέστη ρήξη χιαστών στο ντεμπούτο του.

Πιθανή σύνθεση:Βάντεβοορντ – Μουνιός, Κουέστα, Μακένζι, Αρτεάγκα – Χροσόφσκι, Χέινεν – Πέιντσιλ, Κάστρο, Τρεσόρ – Ονουάτσου

Σαρλερουά

Σπουδαία νίκη για την Σαρλερουά που παρουσιάστηκε πειθαρχημένη αλλά και τυχερή (γλίτωσε από δοκάρι στις καθυστερήσεις) και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ισχυρής φέτος Αντβέρπ. Έβαλε επιβλητικό φρένο στο χειρότερο φετινό σερί (0-1-3) στο ιδανικό ντεμπούτο του υπηρεσιακού τεχνικού Ντιφέϊ, ενώ η διοίκηση τηρεί σιγή ιχθύος για την αντικατάσταση του αποχωρήσαντα Στιλ. Over τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας ματς.

Χωρίς Ενκουμπά
Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός εξτρέμ Ενκουμπά, σταθερά εκτός ο χρήσιμος στόπερ Κνέζεβιτς, γνωστές και μακροχρόνιες κρίνονται οι λοιπές απουσίες της.

Πιθανή σύνθεση: Κοφί – Μπάγκερ, Βαζίνσκι, Ανδρέου – Τσατσουά, Ζοργκάν, Ιλαϊμαχαρίτρα, Καγέμπε – Μπενζά, Χοσεϊνζαντέχ – Μπενμπουαλί

1.38 4.85 6.5 2.75 1.41 1.7 2.08 1.6 2.18 1.1 1.14 2.85
Γκενκ - Σαρλερουά / Εκτίμηση

Το 1.45 στον άσο είναι αναμενόμενο καθώς οι γηπεδούχοι… σπάνε τα κοντέρ και εντυπωσιάζουν φέτος. “Διαβασμένα” τα πονταρίσματα τερμάτων και έτσι θα προτιμήσουμε τον άσο απο το πρώτο ημίχρονο στο 2.05.

04/11/2022First Division A: Regular Season