Α’ Βελγίου: Βρήκε ρυθμό η Σταντάρ!

Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2022 - 00:50

Η φορμαρισμένη Σταντάρ έχει τον πρώτο λόγο στο Εουπεν, “ξεφεύγει” το σκορ στο Σερκλ Μπριζ-Λέουβεν.

Η Ζ. Βάρεγκεμ μετρά πέντε σερί over

ΜΑΛΙΝ-Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ

Η Μαλίν παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στην έδρα της πρωτοπόρου, αλλά στην επανάληψη ξέμεινε από ιδέες και δεν κατάφερε να φρενάρει την φουριόζα Γκενκ. Πρώτη ήττα μετά από δύο σερί νίκες με τον Στίβεν Ντεφούρ στον πάγκο, παρουσιάζεται εμφανώς βελτιωμένη ιδίως στην επίθεση μετά την αλλαγή τεχνικού. Over τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς.

Η Ζ. Βάρεγκεμ ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο αλλά σπατάλησε τρεις τουλάχιστον καλές ευκαιρίες και το πλήρωσε στο φινάλε απο την Σταντάρ. Αυτή ήταν ήδη η δέκατη ήττα στην σεζόν και πέραν κάποιων σποραδικών θετικών εμφανίσεων, δεν πείθει και αδυνατεί να εγκλωβιστεί από την τελευταία θέση. Over και τα πέντε τελευταία ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Βελτιωμένη παρουσιάζεται η Μαλίν μετά την αλλαγή τεχνικού αλλά οι μπουκ δεν… ανοίγονται στο σετ. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.90).

ΣΕΡΕΝΓΚ-ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Λίγα πράγματα και πάλι από την Σερένγκ που δεν κατάφερε να προβληματίσει την καλύτερη Ουνιόν. Χαμένη στην μετριότητα φέτος, συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη και o Ζοσέ Ζενεσάν απομακρύνθηκε απο τον πάγκο. Στα 2-3 γκολ κρίθηκαν τα έξι από τα οκτώ τελευταία ματς.

Η Σιντ Τρουίντεν «χτύπησε» ιδανικά σε αντεπιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο και επέστρεψε με τους τρεις βαθμούς απο το Βέστερλο. Τρίτο φετινό διπλό για τα «καναρίνια» που και φέτος παρουσιάζονται πιο ανταγωνιστικά εκτός έδρας και το ζύγι κρίνεται θετικό. No Goal τα πέντε από τα επτά τελευταία ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς οι γηπεδούχοι θα βγάλουν περισσότερο τσαμπουκά μετά την απομάκρυνση του προπονητή. Πειθαρχημένη η Σιντ Τρουίντεν, “παίζεται” το διπλό στο 2.15.

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ-ΛΕΟΥΒΕΝ

Η Σερκλ Μπριζ ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη έχασε μέτρα και συμβιβάστηκε με τον βαθμό στο Κορτράικ. Η εκτός έδρας ισοπαλία πιστοποίησε πάντως την βελτίωση της μετά την αλλαγή τεχνικού καθώς με τον Μούσλιτς στον πάγκο παρουσιάζεται μεταμορφωμένη και «τρέχει» μάλιστα ένα εξαιρετικό 3-1-0.

Η Λέουβεν ήταν νωχελική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη «ανέβασε» την απόδοση της, απάντησε στην Γάνδη και άγγιξε μάλιστα και την ανατροπή. Εσχάτως έχει χάσει πάντως την συνέπεια που την χαρακτήριζε στο ξεκίνημα της σεζόν, για πρώτη φορά συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη. Γκολ/γκολ με over τα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το πιο αμφίρροπο ματς της ημέρας καθώς η Λέουβεν είναι… ζημιάρα και μπορεί να βάλει δύσκολα στο φαβορί. Προσπερνάμε σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.88).

ΕΟΥΠΕΝ-ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.

Μια από τα ίδια για την Εουπεν που παρότι δεν… κρύφτηκε στην πρωτεύουσα και σκόραρε δις, αμυντικά παρέπαιε και δεν κατάφερε να αναστατώσει την καλύτερη Αντερλεχτ. Συνεχίζει την αναζήτηση νέου τεχνικού μετά την απομάκρυνση του Μπερντ Στορκ, μετρά επτά ήττες στα εννέα τελευταία ματς.

Η Σταντάρ ισορρόπησε στην επανάληψη στο Βάρεγκεμ και στο φινάλε «χτύπησε» ιδανικά σκοράροντας τρεις φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έχει βρει για τα καλά ρυθμό, μετρά οκτώ νίκες στα δέκα τελευταία ματς και συνεχίζει την καταδίωξη των πρωτοπόρων. No Goal και τα έξι τελευταία ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε κακό φεγγάρι η Εουπεν που ψάχνει απαντήσεις. Η Σταντάρ παραδοσιακά δυσκολεύεται στην συγκεκριμένη έδρα αλλά φέτος δείχνει ικανή να σπάσει την αρνητική παράδοση. Αποδεκτό το διπλό στο 2.32

04/11/2022First Division A: Regular Season