Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2022 - 00:03

Η πολύ δυνατή, φέτος, Λανς, έχει το… πάνω χέρι κόντρα στην προβληματική Ανζέ, Αμφίρροπο το Αζαξιό – Στρασβούργο.

Δύο απόντες στην άμυνα της Αζαξιό, μία μόλις ήττα για την Λανς!

ΑΖΑΞΙΟ-ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Η Αζαξιό έχασε 0-1 από την Οσέρ, έπειτα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Στο 56’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά και η ίδια έμεινε με 10 παίκτες στο 62’. Υπέστη 2η διαδοχική ήττα χωρίς να σκοράρει και ενώ είχε προηγηθεί μίνι αήττητο σερί δύο αγώνων, ενώ έχει μία νίκη σε πέντε παιχνίδια. Βρίσκεται στην προτελευταία θέση και είναι σε πίεση. Τιμωρημένος ο αμυντικός Αβινέλ (9/1). Εκτός και ο αμυντικός Γκονζάλες (10/0).

Εδειξε χαρακτήρα το Στρασβούργο κόντρα στη Μαρσέιγ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-2, αλλά έφτασε στην ισοφάριση (2-2), πετυχαίνοντας το 2ο γκολ στο 93’! Παραμένει, όμως με μόλις μία νίκη τη φετινή σεζόν, βρέθηκε και πάλι στην επικίνδυνη ζώνης και παραμένει σε πίεση, με τη μέχρι στιγμής παρουσία της να είναι αρκετά κατώτερη των προσδοκιών. Χωρίς προβλήματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με πολλές αδυναμίες οι δύο ομάδες, περιμένουμε «κλειστό» ματς, θα επιλέξουμε το Under 2,5 (1,62).

ΑΝΖΕ-ΛΑΝΣ

Η Ανζέ γλίτωσε στο 41’ όταν η Μονακό έχασε πέναλτι, στο δεύτερο ημίχρονο όμως δέχθηκε δύο γκολ και έχασε 2-0. Υπέστη 5η διαδοχική ήττα και ενώ είχαν προηγηθεί δύο νίκες, παρέμεινε στην τελευταία θέση και εξακολουθεί να βρίσκεται σε μεγάλη πίεση. Εκτός ο μέσος Μπουφάλ (11/3) και ο επιθετικός Ντιονί (8/1).

Η Λανς στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Τουλούζ μπορεί να είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ, στο δεύτερο μέρος, όμως, με πρωταγωνιστή τον Οπέντα, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, επικράτησε 3-0, ενώ χάθηκε και πέναλτι στο 50’. Έχει υποστεί μόλις μία ήττα, βρίσκεται στη 2η θέση και με τη, μέχρι στιγμής, παρουσία της έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία! Εκτός ο μέσος Καμπό (11/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε κακή κατάσταση η Ανζέ, η Λανς είναι από τις καλύτερες ομάδες του Σαμπιονά και μπορεί νικήσει (στο 1,72 το «διπλό»).