Κυριακή, 6 Νοεμβρίου 2022 - 00:54

Καλό το κλίμα στη Νις, μπορεί να νικήσει την Μπρεστ, για το «διπλό» η Μονακό στην έδρα της Τουλούζ.

Χωρίς Μέσι η Παρί, απουσίες στην άμυνα της Ρεμς

ΛΟΡΙΑΝ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Η Λοριάν προηγήθηκε κόντρα στη Νις, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε δύο γκολ και έχασε 1-2. Εμεινε μακριά από τη νίκη σε 3ο διαδοχικό ματς και ενώ είχαν προηγηθεί έξι νίκες. Επίσης, έλαβε τέλος το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων, γνωρίζοντας 2η ήττα σε 13 ματς. Κάνει «νερά το τελευταίο διάστημα, είναι φυσιολογικό να «ξεφουσκώσει». Εκτός είναι ο αμυντικός Αμπερζέλ (10/0).

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνάντησε δυσκολίες κόντρα στην Τρουά, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή, ισοφαρίστηκε, στη συνέχεια προηγήθηκε 4-2 και επικράτησε τελικά 4-3. Στο Τσάμπιονς Λιγκ, επικράτησε εκτός έδρας της Γιουβέντους με 2-1, αλλά τερμάτισε στη 2η θέση του 8ου ομίλου. Προηγήθηκε στο 13' με τον Εμπαπέ, ισοφαρίστηκε στο 39' και στο 69' ο Νούνο Μέντες πέτυχε το 2ο γκολ. Εκτός ο Μέσι (12/7), ο αμυντικός Κιμπεμπέ (7/0) και ο μέσος Ρυΐς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Προφανώς η Παρί είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί, αλλά η Λοριάν μπορεί να της βάλει δύσκολα κι ας μην είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Θεωρούμε πως αξίζει το Goal/goal (1,70).

ΚΛΕΡΜΟΝ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Η Κλερμόν προηγήθηκε κόντρα στη Ναντ, τελικά έμεινε στο ισόπαλο 1-1, το τελικό αποτέλεσμα, ωστόσο, δεν την άφησε δυσαρεστημένη. Παρέμεινε, όμως, μακριά από τη νίκη σε 3ο διαδοχικό ματς και ενώ είχαν προηγηθεί δύο επιτυχίες. Eίναι στη μέση της βαθμολογίας, σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, κάτι που αποτελεί τον πρωταρχικό της στόχο. Τιμωρημένος ο αμυντικός Κοφριέ (8/0). Εκτός ακόμη ο αμυντικός Μπόργκες (12/1) και ο μέσος Γκοναλόν (8/1).

Η Μονπελιέ δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση κόντρα στην ανώτερη Ρεν και έχασε 3-0. Για 3ο ματς έχει υπηρεσιακό τεχνικό τον Ρομάιν Πιτό μετά την απόλυση του Νταλ’ Ολιο. Σε κακή κατάσταση με 7/8 ήττες, βρίσκεται στο 2ο μισό της βαθμολογίας και είναι κοντά στην επικίνδυνη ζώνη. Τιμωρημένος ο επιθετικός Μαβιντίντι (5/0). Εκτός και ο γκολκίπερ Ομλίν (9 συμμ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καμία απο τις δύο ομάδες δεν πείθει. Πιθανή ισοπαλία (3,50).

ΝΙΣ-ΜΠΡΕΣΤ

Η Νις βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Λοριάν, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και επικράτησε 2-1. Σε επτά αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις είχε μόνο μία ήττα και παρουσιάζεται βελτιωμένη. Την περασμένη Πέμπτη έπαιξε εκτός έδρας με την Κολωνία στο Κόνφερενς Λιγκ, έφερε 2-2, αλλά τερμάτισε 1η και προκρίθηκε! Τιμωρημένος ο αμυντικός Μπαρ (13/0).

Η Μπρεστ έφερε ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Ρεμς, έπειτα από ένα ισορροπημένο ματς, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη 3-1 κόντρα στην Κλερμόν, η οποία είναι και η μοναδική σε δέκα αγώνες. Σε τέταρτο παιχνίδι θα έχει υπηρεσιακό τεχνικό τον Μπρυνό Γκουζί. Τιμωρημένος ο επιθετικός Σλιμανί (10/1). Μακροχρόνια εκτός ο επιθετικός Μουνιέ (1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανώτερη η Νις, έχει και καλή ψυχολογία μετά την πρόκριση στο Κόνφερενς Λιγκ και θα την εμπιστευτούμε (στο 1,85 ο «άσος»).

ΡΕΜΣ-ΝΑΝΤ

Η Ρεμς έφερε ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Μπρεστ, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, δίκαιο σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη 2-1 με την Οσέρ, η οποία είναι η μοναδική σε οκτώ αγώνες. Πάντως, στα πέντε τελευταία παιχνίδια είναι αήττητη, έχει δείξει σημάδια βελτίωσης και θέλει να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Σε 4ο ματς με υπηρεσιακό τεχνικό τον Γουίλιαμ Στιλ. Τιμωρημένος ο αμυντικός Λοκό (13/0). Εκτός και οι αμυντικοί Γκραβιγιόν (12/0) και Μπυζί (7/0).

Η Ναντ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κλερμόν, αλλά έφτασε στην ισοφάριση (1-1), αλλά περίμενε περισσότερα. Εμεινε, πάντως, αήττητη σε 4ο διαδοχικό ματς (όλα ήρθαν Goal/goal) σε όλες τις διοργανώσεις και ενώ είχαν προηγηθεί τέσσερις ήττες. Την περασμένη Πέμπτη έπαιξε με τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης», νίκησε 2-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ! Τιμωρημένος ο επιθετικός Μπαμπά (3/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ρεμς με μία νίκη σε οκτώ ματς δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Η Ναντ παρουσιάζεται βελτιωμένη, μπορεί να πάρει θετικό αποτέλεσμα και θα κοντράρουμε τον «άσο» (στο 1,75 το «Χ2»).

ΤΟΥΛΟΥΖ-ΜΟΝΑΚΟ

Η Τουλούζ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι κόντρα στη Λανς, άντεξε ένα ημίχρονο, αλλά τελικά έχασε 3-0, δεχόμενη και τα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, με την αντίπαλο της να έχει και χαμένο πέναλτι στο 50’. Ελαβε τέλος το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων, γνωρίζοντας 2η ήττα σε επτά παιχνίδια. Μακροχρόνια εκτός ο επιθετικός Χέιλι (3/1).

Η Μονακό ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ανζέ, πέτυχε δύο γκολ και επικράτησε 2-0, χάνοντας και πέναλτι στο 41’. Επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια σε Σαμπιονά και Γιουρόπα Λιγκ. Την περασμένη Πέμπτη υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα στο Γιουρόπα Λιγκ, νίκησε 4-1 και προκρίθηκε. Τιμωρημένος ο αμυντικός Μπιαντασίλ (10/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανώτερη η Μονακό, μπορεί να επιβεβαιώσει το «διπλό» (2,15).

ΛΙΛ-ΡΕΝ

Η Λιλ, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με εκατέρωθεν ευκαιρίες (η ίδια είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο), έχασε 0-1 από την Λυών. Ελαβε τέλος το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων και πισωγύρισε. Παραμένει, ωστόσο, σε επαφή με τις θέσεις τις Ευρώπης και θέλει να αντιδράσει στο παιχνίδι με την Ρεν. Εκτός οι αμυντικοί Ισμαΐλι (12/2) και Γκούντμουντσον (5/0).

Η Ρεν δεν συνάντησε προβλήματα κόντρα στην Μονπελιέ και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 3-0. Σημείωσε 7η νίκη σε οκτώ ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ ήταν αήττητη σε 14 αγώνες! Την περασμένη Πέμπτη υποδέχθηκε την ΑΕΚ Λάρνακας στο Γιουρόπα Λιγκ, έφερε 1-1 και πήρε την πρόκριση, τερματίζοντας 2η. Εκτός ο μέσος Σανταμαριά (7/1) και ο επιθετικός Σουλεμάνα (10/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπο ματς, θεωρούμε πάντως πιθανό το Goal/goal (1,57).