Seria A: Ρόμα-Λάτσιο, ντέρμπι πάθους και προβλημάτων!

Κυριακή, 6 Νοεμβρίου 2022 - 11:03

Κλασσικό ντέρμπι τετράδας στο Ολύμπικο, με Ρόμα και Λάτσιο να κοντράρονται!

Ρόμα

Το βράδυ της Πέμπτης υποδέχθηκε τη Λουντογκόρετς για το φινάλε των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και ήθελε μόνο νίκη για να συνεχίσει στην ενδιάμεση φάση των νοκ άουτ. Aυτή η νίκη ήρθε κάπως περιπετειωδώς αφού βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Τελικά ανέκαμψε και το γύρισε το ματς για να φτάσει στο τελικό 3-1. Συνεχίζει στην επόμενη φάση του θεσμού. Για το πρωτάθλημα η εικόνα ήταν παρόμοια. Ξανά πίσω σκορ με τη Βερόνα, αλλά με δυσκολία το γύρισε το ματς ξανά με 3-1. Τέταρτη επιτυχία στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος, μάχεται με αξιώσεις για μία θέση στην τετράδα, όμως η απόδοσής της έχει σκαμπανεβάσματα!

Αγωνιστικά νέα

Ντιμπάλα και Βαϊνάλντουμ ακόμα εκτός σταθερά. Ο Σπινατσόλα έχει θέμα ίσως δεν επιστρέψει ακόμα.

Πιθανή ενδεκάδα

Rui Patrício, Ibañez, Smalling, Mancini, Zalewski, Cristante, Camara, Karsdorp, Pellegrini, Zaniolo, Abraham.

Λάτσιο

Το βράδυ της Πέμπτης έπαιζε στην Ολλανδία με τη Φέγενορντ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει σε μία από τις ευκαιρίες που είχε, αλλά δέχθηκε και γκολ με αποτέλεσμα να χάσει με 1-0. Εκτός αυτού, έμεινε εκτός συνέχειας Γιουρόπα Λιγκ και θα παίξει στην ενδιάμεση φάση του Κόνφερενς. Νωρίτερα είχε παίξει με τη τη Σαλερνιτάνα για τη Serie A, που υπέστη ήττα σοκ με 1-3 εντός έδρας. Η ομάδα του Σάρι ψάχνει μια αντίδραση, και το σημερινό ματς προσφέρεται κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Απέναντι σε μια αιώνια αντίπαλο.

Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς είναι τιμωρημένος και χάνει το σημερινό ματς. Ο Ιμόμπιλε όπως και ο Λουίς Αλμπέρτο ίσως παίξουν κάποια λεπτά γιατί έχουν πρόβλημα και οι δύο.

Provedel, Lazzari, Casale, Romagnoli, Marušić, Vecino, Cataldi, Luis Alberto, Pedro, Felipe Anderson, Zaccagni.

2.11 3.27 3.81 1.74 2.05 1.25 3.8 1.8 1.9 1.31 1.32 1.7
Ρόμα - Λάτσιο / Εκτίμηση

Έχουν θέματα και οι δύο ομάδες, αλλά της Λάτσιο είναι λίγο μεγαλύτερα. Είναι και ντέρμπι οπότε το πάθος και η δύναμη θα δώσουν άλλη εικόνα στο ματς, και αυτό δεν μπορούμε να το προβλέψουμε. Τίμιο το 1X & over 1,5 στο 1.75, αρκετές πιθανότητες και το over 2,5 στο 2.02!