Τρίτη, 8 Νοεμβρίου 2022 - 10:55

Οι “μεγάλοι” έχουν την… τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις και συνδυάζουμε τις νίκες τους με πονταρίσματα τερμάτων.

19:30, Cosmote Sport 2 HD

ΝΑΠΟΛΙ - ΕΜΠΟΛΙ

Η Νάπολι έκανε μία από τις υποτονικές εμφανίσεις της φέτος στο Μπέργκαμο με αντίπαλο την Αταλάντα, αλλά δεν… μάσησε, επικράτησε με ανατροπή. Εννέα συνεχόμενες επιτυχίες στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι παγιώνεται στην κορυφή και έχει απαντήσεις για όλα. Εκτός ο Ραχμάνι (α. 8/0), αμφίβολος ο Κβαρατσκέλια (μ.-ε. 12/6, 5 ασίστ).

Η Εμπολι δεν επέτρεψε στη Σασουόλο να πάρει ανάσα και πήρε τη δίκαιη νίκη. Δεύτερη νίκη εντός έδρας για την ομάδα του Πάολο Τζανέτι, παλεύει στο 100% και δεν παρατάει την προσπάθεια. Νέο πρόβλημα οΝτέστρο (ε. 10/1), εκτός δράσης οι Ντε Βίντερ (α. 7/0), Τονέλι (α.), επιστρέφει ο Γκράσι (μ. 7/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: “Τρένο” η Νάπολι που έμαθε πλέον να παίρνει αποτελέσματα ακόμα κι όταν δεν εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της. Εσχάτως βγάζει κούραση και έτσι θα συνδυάσουμε τον άσο με under 3,5 στο 2.32.

19:30, Cosmote Sport 3 HD

ΣΠΕΤΣΙΑ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Η Σπέτσια δυσκολεύτηκε με τη Μίλαν, απάντησε στο 58’ σε μια απο τις λιγοστές ευκαιρίες αλλά λύγισε στο 89΄με ένα τρελό γκολ του Ζιρού. Τρίτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Λούκα Γκότι (πρώην της Ουντινέζε), τουλάχιστον δεν λείπει η προσπάθεια, αλλά θα χρειαστεί περισσότερα. Εξέτισε ο Νικολάου (α. 12/0), ετοιμος οΜπαστόνι (α. 9/2), εκτός ο Κοβαλένκο (μ. 7/0).

Η Ουντινέζε έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Λέτσε, ισορρόπησε στην επανάληψη αλλά συμβιβάστηκε στην ισοπαλία. Αρνητικό σερί πέντε αγώνων (0-4-1), δεν θυμίζει σε πολλά το εξαιρετικό ξεκίνημα και θα πρέπει να ανεβάσει στροφές. Εκτός δράσης ο Μαζίνα (α. 4/1), νεο πρόβλημα ο βασικός Μακενγκό (μ. 12/0), δεν υπολογίζεται και πάλι ο Λόβριτς (μ. 12/1), δύσκολα ο Μπεκάο (α. 9/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Υπερβολικός ο φαβοριτισμός για τη ντεφορμέ και με απουσίες, Ουντινέζε. Κρατάμε το αμφότερμα στο… τίμιο 1.80!

21:45, Cosmote Sport 1 HD

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ - ΜΙΛΑΝ

Η Κρεμονέζε προβλημάτισε με την άμυνα στο πρώτο ημίχρονο του ματς στο Σαλέρνο, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά έδειξε αντοχές και ισοφάρισε ισάριθμες. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, ουδέποτε παράτησε την προσπάθεια, πλην όμως παραμένει η μοναδική ομάδα της κατηγορίας δίχως νίκη. Μ εσημαντικές απουσίες, δεν υπολογίζονται οι Ντέσερς (ε. 12/2), Κίρικες (α. 5/0), Ράντου (τ. 9 συμ.).

Η Μίλαν μπήκε με στόχο να τελειώνει νωρίς το ματς απέναντι στη Σπέτσια, βρήκε το γκολ, είχε και δύο δοκάρια (16', 45'), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο τα… χρειάστηκε, για το χρυσό 2-1 στο 90’. Πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι, καταδιώκει την κορυφή. Τιμωρημένοι οι Ζιρού (ε. 12/5, 2 ασίστ), Ερναντέζ (α. 12/2, 2 ασίστ), εκτός οι Μενιάν (τ. 7 συμ.), Καλάμπρια (α. 7/0), Φλορέντσι (α. 2/0), Σάλεμακερς (μ. 7/0), Ιμπραΐμοβιτς (ε.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικό φαβορί η Μίλαν και το διπλό προσφέρεται σε αναμενόμενα αδιάφορη τιμή. Οι γηπεδούχοι αντιμετωπίζουν προβλήματα απουσιών, συνδυάζουμε το διπλό με under 3,5 (2.32).