Super League: Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός, κλειστό παιχνίδι στο Αγρίνιο!

Τετάρτη, 9 Νοεμβρίου 2022 - 10:21

Ο Παναιτωλικός αγνοεί τη νίκη εδώ και 6 αγώνες, και σήμερα υποδέχεται τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Παναιτωλικός

Κακό παιχνίδι και λευκή ισοπαλία απέναντι στον Λεβαδειακό στο Αγρίνιο. Λιγοστές φάσεις, καμία δημιουργία από τον αντίπαλο, και απλά 1-2 φάσεις από τους γηπεδούχους. «Ένα μεγάλο συγνώμη απ’ όσους παρακολούθησαν το ματς. Δεν ήταν εικόνα αυτή», η δήλωση του κόουτς Αναστασίου. Πέμπτη σερί αγωνιστική χωρίς τρίποντο (0-3-2) και η απόσταση από την 6η θέση μετά τη χθεσινή νίκη του Άρη πήγε στους 5 βαθμούς. Στην έδρα του δε μετά τη νίκη με τον Άρη στο πρώτο εντός, ακολούθησαν 3 ήττες και η ισοπαλία με τον Λεβαδειακό.

Αγωνιστικά νέα

Σοβαρό τραυματισμό αποκόμισε ο Ντουάρτε και θα λείψει 3-4 μήνες. Αποθεραπεύτηκε κι επιστρέφει ο αρχηγός-χαφ Ντίας.

Πιθανή ενδεκάδα

Anestis, Houhoumis, Une-Larsson, Cornelius, Bakakis, Mårtensson, Mladen, Morsay, Kolovos, Shengelia, Karelis.

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός διάλεξε στο πιο δύσκολο παιχνίδι της χρονιάς να κάνει τη χειρότερή του εμφάνιση. Τον έσωσε ο τερματοφύλακάς του σε αρκετές περιπτώσεις και έτσι γλίτωσε την μεγάλη ήττα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όχι μόνο βρήκε πέναλτι, αλλά το εκμεταλλεύτηκε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Αυτό που κρατάει από το ματς είναι η ισοπαλία σε ένα ντέρμπι και η διαφορά με τον Ολυμπιακό που παρέμεινε ίδια. Αναμενόμενα ο κόουτς Γιοβάνοβιτς δεν έμεινε ευχαριστημένος, παρά μόνο από την προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό. Εξασφάλισε τον άτυπο τίτλο του Πρωταθλητή Χειμώνα.

Μετά τον Αιτόρ, έχασε και τον Παλάσιος. Μεγάλο πλήγμα στο κομμάτι της δημιουργίας για τον Παναθηναϊκό.

Brignoli, Kotsiras, Magnússon, Schenkeveld, Juan Carlos, Čerin, Rubén Pérez, Kourmpelis, Verbič, Šporar, Bernard.