Α’ Ιταλίας: Απαντά η Ρόμα!

Τετάρτη, 9 Νοεμβρίου 2022 - 10:50

“Φουλ” δράση στην Serie A, με το διπλό των “τζιαλορόσι” σε πρώτο πλάνο, ενώ τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την… τιμητική τους στα άλλα ματς της ημέρας.

19:30, Cosmote Sport 7 HD

ΛΕΤΣΕ - ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Η Λέτσε παρουσιάστηκε άριστα διαβασμένη στην έδρα της Ουντινέζε, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε δύο δοκάρια, αλλά στην επανάληψη προβλημάτισε, δέχθηκε πίεση και την ισοφάριση. Καλή προσπάθεια για την ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι, αν και η μόλις μία νίκη μέχρι στιγμής προκαλεί τον σχετικό προβληματισμό. Ετοιμος ο Ουμτιτί (α. 3/0).

Η Αταλάντα βρήκε γκολ στο εικοσάλεπτο απέναντι στη Νάπολι, έχασε και καλές ευκαιρίες (4’, 16’, 55’ δοκάρι), ωστόσο δέχθηκε την ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο και ξέμεινε από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά. Δεύτερη διαδοχική ήττα στο γήπεδό της για την ομάδα του Τζαμπιέρο Γκασπερίνι, είναι προφανές ότι εκτός Μπέργκαμο αποδίδει καλύτερα. Τιμωρημένος ο Παλομίνο (α.), εκτός ο Μούριελ (ε. 9/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μαχητική αλλά αφελής η Λέτσε, στερείται της εμπειρίας που απαιτείται για να βάλει δύσκολα στο φαβορί. Λογικό το διπλό της εξαιρετικής εκτός έδρας Αταλάντα, σε “διαβασμένη” τιμή.

19:30, Cosmote Sport 3 HD

ΣΑΣΟΥΟΛΟ - ΡΟΜΑ

Η Σασουόλο δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο πρέσινγκ της Εμπολι και υπέστη δίκαιη ήττα. Δεύτερη διαδοχική αποτυχία, πορεύεται αξιοπρεπώς ανασταλτικά, ωστόσο σε αρκετά ματς βγάζει πρόβλημα στο γκολ και αυτό κοστίζει. Εξέτισε ο Λοριεντέ (μ.-ε. 7/2), εκτός οι Ντεφρέλ (ε. 4/0), Μουλντούρ (α. 1/0), έχει τύχη ο εμβληματικός Μπεράρντι (ε. 5/1).

Η Ρόμα πρόσεξε την άμυνα απέναντι στη Λάτσιο, αλλά δέχθηκε το γκολ στο ημίωρο, κινδύνευσε και στο 72', ενώ απείλησε ελάχιστα (33' δοκάρι, 67'). Μοιραία έμεινε με άδεια χέρια η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο και με την δεύτερη ήττα στα τελευταία τρία ματς πρωταθλήματος, δυσκολεύει το κυνήγι της πρώτης τετράδας. Εκτός οι Βαϊνάλντουμ (μ. 1/0), Ντιμπάλα (ε. 8/5, 2 ασίστ), οι Πελεγκρίνι (μ. 13/1, 4 ασίστ), Σπινατσόλα (α. 11/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σασουόλο δεν επιδεικνύει την συνέπεια προηγούμενων ετών και δεν έχει το εύκολο γκολ. Η Ρόμα ψάχνει να απαντήσει, δεν συνηθίζει να έχει δύο σερί αρνητικές εμφανίσεις και το διπλό (2.20) θα χωρέσει στο παιχνίδι μας.

21:45, Cosmote Sport 3 HD

ΙΝΤΕΡ - ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Η Ιντερ έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικά στην έδρα της Γιουβέντους, έβγαλε πολλές και καλές ωστόσο δεν προηγήθηκε, έχασε το μυαλό της μετά το 1-0 (δοκάρι στο 77' ο αντίπαλος) και έμεινε με άδεια χέρια. Το σερί των τεσσάρων νικών τερματίστηκε, σε όλα τα δύσκολα ματς φέτος έχει μείνει με άδεια χέρια. Εκτός οι Λουκάκου (ε. 4/1), Νταρμιάν (α. 10/0).

Η Μπολόνια ήταν προβληματική στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας ματς με την Τορίνο αλλά μετά τις αλλαγές του Τιάγκο Μότα έφτασε στην ανατροπή. Τρίτη διαδοχική επιτυχία, η δεύτερη συναπτή με ανατροπή, τα χαμόγελα επέστρεψαν για τα καλά στο «Νταλ' Αρα». Έτοιμος ο Κάσιους (α. 6/0), εκτός ο Μπονιφάτσι (α. 7/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η πληγωμένη Ιντερ έχει βέβαια τον πρώτο λόγο και μοιραία οι τιμές στον άσο είναι αναμενόμενα χαμηλές. Θα ρισκάρουμε και θα συνδυάσουμε τον άσο με γκολ/γκολ στο 2.90.

21:45, Cosmote Sport 8 HD

ΤΟΡΙΝΟ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Τορίνο έκανε καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπολόνια, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο απογοήτευσε και έμεινε με άδεια χέρια. Το μίνι σερί των δύο νικών έφτασε στο τέλος του, μπορεί να μην λείπουν οι δυνατότητες, αλλά δεν είναι σταθερή. Εξέτισε ο Λινέτι (μ. 12/0), εκτός ο Αϊνα (α. 10/1), δύσκολα οι Πελέγκρι (ε. 11/1), Σανάμπρια (ε. 9/2).

Η Σαμπντόρια δέχθηκε γκολ στην πρώτη φάση του ματς από τη Φιορεντίνα, μετά το 2-0 (58’) επί της ουσίας δεν υπήρχε ματς, έμεινε δικαίως με άδεια χέρια. Η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς απέδειξε ότι η νίκη στην Κρεμόνα ήταν παρένθεση, υπάρχει έκδηλη απογοήτευση. Τιμωρημένος ο Λερίς (μ. 12/0), εξέτισε ο Βέρε (μ. 12/0), εκτός οι Ουίνκς (μ.), Ντε Λούκα (ε. 1/0), Σαμπίρι (μ. 11/1), Πουσέτο (μ. 5/0), Κόντι (α. 1/0), Ραβάλια (2ος τ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Υπερβολικός ο άσος για μια Τορίνο που αδυνατεί να αποκτήσει συνέπεια στην απόδοση της. Θα προτιμήσουμε σε ίδια τιμή (1.70), το under που αβαντάρεται απο τα αποτελέσματα και των δύο.

21:45, Cosmote Sport 2 HD

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε της Σαμπντόρια στην πρώτη φάση, έχασε τετ α τετ στο 12', κυριάρχησε της Σαμπντόρια και πανηγύρισε τη νίκη με περίσσια ευκολία. Τέταρτη διαδοχική επιτυχία, αν υπολογιστεί και το Κόνφερενς Λιγκ, η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο βρίσκει το βηματισμό της σταδιακά. Εκτός οι Καστροβίλι (μ.), Μπενάσι (μ. 2/0), δύσκολα οι Σοτίλ (μ.-ε. 7/0), Γκονσάλες (μ.-ε. 6/1).

Η Σαλερνιτάνα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο εντός έδρας ματς με την Κρεμονέζε, μπήκε δύο φορές μπροστά στο σκορ, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες, με το 2-2 να έρχεται στο παρά ένα. Το μίνι σερί των δύο νικών τερματίστηκε και μαζί χάθηκε μία ευκαιρία για... εκτόξευση, αλλά παραμένει ψηλά και το σημαντικό είναι ότι δεν έχασε από έναν άμεσο αντίπαλο. Εκτός οι Γκιόμπερ (α. 11/0), Λοβάτο (α. 2/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανεβάζει ταχύτητα η Φιορεντίνα αλλά ακόμα δεν μας πειθει να την εμπιστευθούμε στο 1.55. Θα προτιμήσουμε το γκολ/γκολ στο 1.95 καθώς η Σαλερνιτάνα έχει επιδείξει εξαιρετικές εμφανίσεις φέτος εκτός έδρας (Λάτσιο, Γιουβέντους).