Α’ Βελγίου: Λέουβεν – Σερένγκ, αντίδραση στο 1,85!

Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2022 - 11:43

Οι γηπεδούχοι μπορούν να εκμεταλλευτούν τις απουσίες της ντεφορμέ Σερένγκ και ο συνδυαστικός άσος αποτελεί μια απο τις βασικές επιλογές της ημέρας.

21:45, Novasports 1 HD

Λέουβεν

Η Λέουβεν ενεπλάκη σε ένα μοιρασμένο ματς στην έδρα της Σερκλ Μπριζ, στο φινάλε είχε ευκαιρίες και για την ανατροπή, αλλά εν τέλει δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις μένοντας με τις εντυπώσεις. Η ήττα πιστοποίησε το ντεφορμάρισμα της, ξεκίνησε εξαιρετικά αλλά πλέον συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη και μετά απο καιρό βρέθηκε εκτός της πρώτης οκτάδας. Την Τρίτη αγωνίστηκε με βασικούς και απέκλεισε άνετα (5-0) ομάδα μικρότερης κατηγορίας (Φραν Μπορέν) για το κύπελλο.

Επιστροφές
Εξέτισαν οι βασικοι Μαλίνοφ (μέσος) και Μεντίλ (μπακ), δεν υπολογίζεται όπως και στα τελευταία ματς ο βασικός στόπερ Πλέτινξ, ενώ αμφίβολος δίνεται ο βασικός στόπερ Ουεντραγκό. Μακροχρόνιας απουσιάζει ο βασικός πέρυσι μεσοεπιθετικός, Στράιφερς.

Πιθανή σύνθεση: Κοζοκάρου – Πατρίς, Ρίκα, Ενγκάβα, Μεντίλ – Αλ-Ταμάρι, Μαλίνοφ, Ντε Νόρε, Κιγινέ – Μάρτενς – Γκονζάλεθ

Σερένγκ

Η Σερένγκ προηγήθηκε, αλλά χρειάστηκε να αγωνιστεί με δέκα απο το 44’ και μοιραία λύγισε στην επανάληψη στην πίεση της καλύτερης Σιντ Τρουιντεν. Αρνητικό ντεμπούτο για το νέο τεχνικό Λαγκρός που απο νωρίς βούτηξε στα βαθιά, καθώς με ένα αρνητικό σερί πέντε αγωνιστικών κατρακύλησε στην τελευταία θέση. Έλαβε πάντως… ντόπα αυτοπεποίθησης στο κύπελλο όπου επικράτησε της Σαρλερουά (4-1 παρ.) και συνεχίζει στους “16”.

Συν και πλην
Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Εμβουέ, ξανά εκτός ο βασικός επιθετικός Μάριους, ενώ δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός τερματοφύλακας Ντιτς. Υπάρχουν και καλά νέα καθώς εξέτισαν οι βασικοι Σιλά (α), Σισοκο (μ), Ελισόρ (ε).

Πιθανή σύνθεση: Γκαλιέ – Οπάρε, Τρεμουλέτ, Εμπόου, Σιλά, Αμπαντά – Μπάντσουκοφ, Σισοκό, Κασμπάχ – Ελισόρ, Βάγκνερ

1.58 3.95 5 2 1.71 1.38 2.77 1.75 1.95 1.15 1.21 2.27
Λέουβεν - Σερένγκ / Εκτίμηση

Τον πρώτο λόγο οι γηπεδούχοι αν και το σετ κρίνεται υπερβολικό βάσει της φόρμας της Λέουβεν. Η Σερένγκ καλείται πάντως να διαχειριστεί και την κούραση, αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών ενώ δεν διαθέτει και το βάθος στον πάγκο για να… αντέξει. Συνδυάζουμε τον άσο με over 1,5 στο 1.85.

11/11/2022First Division A: Regular Season