Α’ Τουρκίας: Χωρίς Μπακασέτα η Τραμπζονσπόρ

Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2022 - 12:30

Αποστολή εκτός έδρας για την περυσινή πρωταθλήτρια που εξορμά στην έδρα της ανεβασμένης Ανκαραγκουτσού χωρίς τον τιμωρημένο Τάσο Μπακασέτα.

Ώρα έναρξης και των δύο αναμετρήσεων: 19:00

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ – ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Η Αλάνιασπορ ηττήθηκε 3-1 στην Πόλη από την νεοφώτιστη Ουμρανιγεσπόρ και έχασε αήττητο σερί τριών αγώνων (2-1-0) ενώ επιβεβαίωσε τον φετινό κανόνα που την θέλει ανταγωνιστική εντός έδρας (3-2-1) και αδύναμη εκτός έδρας (1-2-4). Η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι βρίσκεται στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού και το ζύγι κρίνεται μάλλον θετικό.

Η Άδανα Ντεμιρσπόρ δεν είχε υποχρεώσεις την προηγούμενη εβδομάδα και αγωνίστηκε για τελευταία φορά την Τετάρτη στο κύπελλο, όπου πήρε δύσκολη πρόκριση επι της Ναζιλί (4-3) για το Κύπελλο. Σε καλό φεγγάρι, τρέχει ένα αήττητο εννεά αγωνιστικών, πλήγμα η απουσία του τιμωρημένου Ονιεκούρου (4 γκολ και 2 ασίστ). Μετρά 4 σερί Goal-goal.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης. Δεν θα… μπλέξουμε με σημείο, τα γκολ περνούν σε πρώτο πλάνο αν και προσφέρονται σε “διαβασμένες” τιμές (1.50 το γκολ/γκολ).

ΑΝΚΑΡΑΓΚΟΥΤΣΟΥ - ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Η Ανκαραγκουτού βρέθηκε πίσω στο σκορ στο εκτός έδρας ματς με την Κασίμπασα αλλά τελικά πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ του Χατζηγιοβάννη έξι λεπτά πριν το φινάλε. Η ομάδα του Ομέρ Ερντογκάν παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία ματς και μπήκε σε τροχιά παραμονής. Μετρά 9 Goal-goal στα 10 πιο πρόσφατα ματς.

Η Τραμπζονσπόρ έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς προηγήθηκε 2-0 αλλά εν τέλει αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κόνιασπορ. Συμπλήρωσε πάντως έξι ματς αήττητη (3-3-0), ενώ συνεχίζει στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ (Βασιλεία). Με αρκετά προβλήματα, τελευταίες απουσίες οι Μπακασέτας (μεσοεπιθετικός) και Τρεζεκέτ (επιθετικός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς οι ανεβασμένοι γηπεδούχοι μπορούν νβα βάλουν δύσκολα στην Τραμπζονσπόρ που αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών. Δεν… μπλέκουμε με σημείο, κρατάμε το γκολ/γκολ και θα περιμένουμε το live.

19 Ουμρανίγιεσπορ Ουμρανίγιεσπορ 6 12 1 3 8 13 22 -9
Promotion - Champions League (Qualification)
Promotion - Europa Conference League (Qualification)
Relegation - 1. Lig

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.