Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2022 - 00:55

Τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την… τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις της Pro Jupiler League.

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ μετρά έξι σερί Over.

ΒΕΣΤΕΡΛΟ-ΟΣΤΑΝΔΗ

Θετική εμφάνιση απο την Βέστερλο, που έβαλε δύσκολα στην ισχυρή Ουνιόν αλλά στο φινάλε δέχτηκε την ισοφάριση φανερώνοντας την απειρία της. Εντός στόχων το ζύγι και με το παραπάνω στον πρώτο γύρο για τη νεοφώτιστη, παρά τον αποκλεισμό μεσοβδόμαδα στο κύπελλο απο τη Γκενκ. Εξέτισε ο βασικός εξτρέμ Νενέ, αλλά δεν υπολογίζεται και πάλι ο ηγετικός μεσοεπιθετικός Σαντλι.

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για την Οστάνδη που έκαμψε την αντίσταση της ιδίων στόχων Ζ Βάρεγκεμ. Ιδανικό ντεμπούτο για τον νέο τεχνικό Ντομινικ Ταλχάμερ που… υποσχέθηκε πιο επιθετική προσέγγιση απο τον προκάτοχο του. Την Τετάρτη προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου κόντρα σε ομάδα μικρότερης κατηγορίας.

EKTIMΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, καθώς οι γηπέδούχοι ειναι καλύτεροι του αναμενόμενου ενώ η Οστάνδη αναμένεται βελτιωμένη μετά την αλλαγή τεχνικού. Προσπερνάμε σημείο, κρατάμερ τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.95).

Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ-ΕΟΥΠΕΝ

Έδειξε αντοχές η Ζ. Βάρεγκεμ, που παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 στην έδρα της Μαλίν, επέστρεψε και έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό. Πιο ανταγωνιστική εσχάτως (2-1-2) αν και για να απεγκλωβιστεί απο τα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα απαιτείται βελτίωση στην άμυνα όπως μαρτυρούν και οι αριθμοί. Την Τετάρτη απέκλεισε την Λόμελ για τους “32” του Κυπέλλου. Over και τα έξι τελευταία ματς.

Η Εουπεν είχε υπομονή, τσαμπουκά και τύχη στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη πήρε περισσότερα ρίσκα και πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο γειτονικό ντέρμπι με την Σταντάρ. Ιδανικό ντεμπούτο για τον υπηρεσιακό Αντερσεν αν και στη διακοπή του πρωταθλήματος αναμένεται να ανακοινώσει νέο προπονητή. Την Τρίτη διασύρθηκε απο τη Ντάινζε για τους “32” του Κυπέλλου. Αμφίβολοι οι βασικοι Τζέγκο, Γουακάσο (μέσοι) και Νουχου (εξτρέμ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ματς έξι βαθμών και τα νεύρα θα… ξεχειλίζουν. Λογικό το αμφίτερμα που προσφέρεται όμως σε διαβασμένη τιμή (1.55), θα ρισκάρουμε με τον άσο.

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ-ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Η Σιντ Τρουίντεν βρέθηκε να κυνηγά το σκορ στο Σερένγκ, αλλά απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 45΄, πίεσε και επιβραβεύτηκε στο φινάλε. Για πρώτη φορά απο τον Αύγουστο μετρά δύο σερί νίκες και ξαναμπήκε σε τροχιά οκτάδας. Την Τετάρτη απέκλεισε ομάδα μικρότερης κατηγορίας για το κύπελλο, over τα τέσσερα απο τα πέντε τελευταία ματς.

Η Σερκλ Μπριζ ενεπλάκη σε ένα μοιρασμένο ματς, αλλά είχε επιμονή και στις καθυστερήσεις δικαιώθηκε κόντρα στην Λέουβεν. Η δύσκολη νίκη πιστοποίησε την βελτίωση της, για πρώτη φορά φέτος “τρέχει” ένα αήττητο πέντε αγωνιστικών (4-1-0), που πιστώνεται στο νέο τεχνικό Μίρον Μούσλιτς. Την Τετάρτη απεκλεισε την Μπέιρσοοτ για τους “32” του Κυπέλλου.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε… καλό φεγγάρι και οι δύο ομάδες και το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις στοιχηματικές δυσκολίες της αναμέτρησης. Δεν… βγαίνει άκρη, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.90).

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ-ΜΑΛΙΝ

Λίγα πράγματα και πάλι απο τη Σαρλερουά που δεν κατάφερε να… φρενάρει την πρωτοπόρο Γκενκ. Δείχνει να αγωνιά για την διακοπή του πρωταθλήματος όπου θα ενισχυθεί μεταγραφικά και θα ανακοινώσει νέο προπονητή, μετρώντας μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία ματς. Την Τρίτη αποκλείστηκε στην παράταση για το κύπελλο. Εξέτισε ο βασικος εξτρέμ Ενκουμπά.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μαλίν, που σπατάλησε προβάδισμα δύο τερμάτων και συμβιβάστηκε με τον βαθμό κόντρα στην Βάρεγκεμ. Εμφανώς βελτιωμένη μετά την αλλαγή τεχνικού και με τον Στίβεν Ντεφούρ στον πάγκο μετρά 2-1-1 έχοντας ηττηθεί μόνο απο την πρωτοπόρο Γκενκ. Την Τετάρτη απέκλεισε ομάδα μικρότερης κατηγορίας για τους “32” του Κυπέλλου, over και τα πέντε τελευταία εκτός έδρας ματς.

EKTIMHΣΗ: Λίγα πράγματα απο την Σαρλερουά που αποτελεί πάντως μια απο τις πιο αλλοπρόσαλλες ομάδες. Βελτιωμένη η Μαλίν, έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (2.00).

11/11/2022First Division A: Regular Season