Α’ Πορτογαλίας: Σάντα Κλάρα – Εστορίλ, μάχη υπομονής!

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022 - 11:00

Και οι δύο ομάδες… αρέσκονται στα χαμηλά σκορ και έτσι δοκιμάζουμε την τύχη μας σε ποντάρισμα… υπομονής στο πρώτο 45λεπτο.

22:15, Cosmote Sport 3 HD

Σάντα Κλάρα

Νέα θετική εμφάνιση απο την Σάντα Κλάρα που επέστρεψε με τον βαθμό απο την έδρα της Τσάβες. Δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καλύτερη πάντως στην επανάληψη και επιβραβεύτηκε με την ισοπαλία. Είχε προηγηθεί η σπουδαία ισοπαλία με την Πόρτο και πιστοποίησε έτσι την βελτίωση της, καθώς για πρώτη φορά φέτος “τρέχει” ένα αήττητο τριών αγωνιστικών και διατηρείται έτσι εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Ο κόουτς Μάριο Σίλβα, πάντως, δήλωσε ανικανοποίητος από το βαθμό δείχνοντας πως σταδιακά ανεβάζει τον πήχη. Έβδομο under 2.5 γκολ στα εννέα τελευταία παιχνίδια, τρίτο ΝG στα πέντε τελευταία ματς.
Τα… γνωστά
Χωρίς νεά προβλήματα και δεν αναμένονται αλλαγές στο επιτυχημένο σχήμα των τελευταίων εβδομάδων. Παραμένουν εκτός Ντομίνγκος, Ζορντάο, Κοστίνια (μέσοι), Πάουλο Ενρίκε (αμ.).

Πιθανή σύνθεση: Μπατίστα – Σανιά, Πάουλο, Τασάνο, Κιντίγια – Καρβάλιο, Μπόμσιν -Αλάνο, Ρικαρντίνιο, Ρίλντο – Ταγκάβα

Εστορίλ

Από βαριά ήττα από την Μπενφίκα (5-1) προέρχεται η Εστορίλ, η οποία δεν μπόρεσε να προβάλλει σε κανένα σημείο του αγώνα αντίσταση, αν και έπαιζε στο σπίτι της. Είχε μια καλή ευκαιρία στο 0-0, αλλά μετά το δεύτερο γκολ των πρωτοπόρων (29’) ξέμεινε απο κουράγια. Έχει, πάντως, τη δικαιολογία ότι έπαιζε με σημαντικές απουσίες. Μετά απο τρεις ημέρες, κοντραρίστηκε εκ νέου με τη Μπενφίκα για το Κύπελλο και αν και παρουσιάστηκε βελτιωμένη, δεν κατάφερε να ανασταστώσει το φαβορί. Ανταγωνιστική εκτός έδρας, αλλά σε… κακό φεγγάρι, μετρά μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία. Τέταρτο GG στα έξι τελευταία ματς και επτά under 2.5 γκολ στα οκτώ τελευταία ματς.
Επιστροφές
Με ενισχύσεις καθώς εξέτισαν τις ποινές τους Φιγκέιρα (τερμ.), Ζοάο Καρβάλιο (μέσος) και Πέδρο Άλβαρο (στόπερ). Δεν υπολογίζεται αντιθέτως ο βασικός μέσος Ζεράλδες που αποβλήθηκε στο ματς κυπέλλου.

Πιθανή σύνθεση: Σίλβα – Σάντος, Εστέβες, Άλβαρο, Ζοαοζίνιο – Σαρ (Ροσιέ), Λέα Σιλίκι, Ζεράλντες – Αραούχο, Μαρτίνς, Μάρκες

2.22 3.05 3.25 1.58 2.22 1.18 4.35 1.94 1.77 1.31 1.32 1.61
Σάντα Κλάρα - Εστορίλ / Εκτίμηση

Οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται βελτιωμένοι στα τελευταία ματς αν και περισσότερο κλέβουν παρά κερδίζουν αποτελέσματα. Η Εστορίλ ειναι καλύτερη εκτός έδρας και το σετ θα μπορούσε να ειναι πιο ισορροπημένο. Περιμένουμε μάχη υπομονής και πέραν του λογικού όσο καιο “φτηνού” under (1.65), θα ποντάρουμε σε ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο (1.95).