Super League 2: Tα γκολ δίνουν λύση σε Κηφισιά και Ιεράπετρα!

Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2022 - 11:04

Πέρα από Μουντιάλ, το πρόγραμμα περιλαμβάνει και Σούπερ Λιγκ 2. Πάμε να δούμε τα δύο ματς της ημέρας.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Γνώρισε την πρώτη του ήττα τη φετινή σεζόν και μάλιστα με ανατροπή, 2-1 στην Καλλιθέα από την ομώνυμη ομάδα, για πρώτη φέτος παραβιάστηκε η εστία του. Το αποτέλεσμα αδικεί την εικόνα της ομάδας, που ήταν πολύ καλή και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Δύο ατομικά λάθη όμως στην άμυνα του κόστισαν, αφού τα πλήρωσε με δύο γκολ. Πέταξε τρεις βαθμούς στα σκουπίδια.

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μεσοβδόμαδα επικράτησε εκτός έδρας του Ρουφ με 1-0, στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής και πήρε ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο αρκέστηκε να κάνει άμυνα. Είχε ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ όπως και ευκαιρία είχαν οι αντίπαλοι να ισοφαρίσουν.

Εκτίμηση: Μου αρέσει το σύνολο γκολ 2-3 αφού και οι δύο ομάδες κινούνται σε αυτά τα επίπεδα και δεν έχουν ιδιαίτερη έφεση στο σκοράρισμα. Κυρίως οι "βυσσινί". 2-3 γκολ (1.98).

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη αγωνιστική, καθώς το ματς με το Ρουφ δεν διεξήχθη λόγω υπαιτιότητας των γηπεδούχων (κλειστό το γήπεδο του Ταύρου με απόφαση Δημοτικής Αρχής) και πιθανότατα θα πάρει το ματς στα χαρτιά με 3-0. Προέρχεται από εντός έδρας νίκη επί του Αιγάλεω με 2-0. Όπλο της η άμυνα, πάλι κράτησε το μηδέν, αυτή τη φορά βέβαια, ένιωσε απειλή στα μετόπισθεν.

Η Καλλιθέα με απίθανη ανατροπή στο τέλος του παιχνιδιού πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Προοδευτική. Η εικόνα της δεν ήταν φυσικά καλή και δεν άξιζε τη νίκη, αλλά άμα θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω τότε σίγουρα πρέπει να παίρνει και τέτοιες νίκες. Χωρίς νέα προβλήματα η προετοιμασία της ομάδας, με τον Λεωνίδα Βόκολο να μετράει πέντε απουσίες. Ο λόγος για τους Μάλτσι, Δούμτση, Μουνιέ, Καινούργιο που δεν έχουν ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμών τους και τον Κοντοχρήστο, ο οποίος δεν βρίσκεται στις επιλογές του προπονητή.

Εκτίμηση; Ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που έχουν βλέψεις. Ανοιχτό προς όλα τα αποτελέσματα το παιχνίδι, πάμε με το goal/goal (2.20).