Βέλγιο: Λογικές νίκες για Μπριζ και Γκενκ, δύσκολο έργο για Άντερλεχτ!

Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2022 - 11:18

Η 18η αγωνιστική ξεδιπλώνεται σήμερα στα γήπεδα του Βελγίου, με 4 αναμετρήσεις που κεντρίζουν το ενδιαφέρον.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ - ΛΕΟΥΒΕΝ

Κλαμπ Μπριζ: Την Τετάρτη φιλοξένησε για το Κύπελλο τη Σεντ Τρούιντεν, από την οποία δεν είχε ηττηθεί ποτέ εντός έδρας. Όμως, αυτό συνέβη στο συγκεκριμένο ματς και μάλιστα, μ’ ένα «βαρύ» σκορ. Έχασε με 4-1, παρά το ότι προηγήθηκε με τον Λανγκ στο 17’. Το αποτέλεσμα έφερε ξαφνική κρίση. Η διοίκηση του συλλόγου ακύρωσε την προπόνηση της Πέμπτης κι έγινε έκτακτη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου. Αν και υπήρξαν σενάρια για απόλυση του προπονητή Χόεφκενς, αυτός παραμένει στον πάγκο της. Εντούτοις, βρίσκεται πλέον σε καθεστώς μεγάλης πίεσης. Ενδεχόμενη νέα «γκέλα» τώρα, θα τον φέρει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Το ίδιο θα συμβεί και για την ομάδα συνολικά, καθώς θα μείνει απελπιστικά πίσω από την κορυφή.

Λέουβεν: Η Λέουβεν άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Κορτράικ (1-3), μένοντας εκτός συνέχειας στο κύπελλο. Στο πρωτάθλημα, όπου εκτός έδρας μετράει από τρεις νίκες, ισοπαλίες και ήττες, βρίσκεται στα όρια των θέσεων πλέι οφ με την παρουσία της να κρίνεται ικανοποιητική. Πήγε στη διακοπή με το επιβλητικό 5-0 επί της Σερένγκ και με τέσσερα διαδοχικά over, ακολούθησε η φιλική ήττα από την Λυών (5-3). Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα.

Εκτίμηση: Και ο άσος και το οβερ έχουν πάρει τη κατιούσα. Θα ρισκάρω με το Over 3,5 (2.25), μιας και ένα ενδεχόμενο ξέσπασμα της Μπριζ είναι στα πλάνα.

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ-ΓΚΙΛΟΥΑΖ - ΟΣΤΑΝΔΗ

Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ: Η Ουνιόν μεσοβδόμαδα επιβλήθηκε 2-1 της Οστάνδης παίρνοντας εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Μόνο η εμφάνιση λίγο προβλημάτισε, που παρά την νίκη αξίζει προσοχής. Η ιστορική ομάδα εντυπωσιάζει φέτος εντός και εκτός συνόρων, στο πρωτάθλημα φιγουράρει στην δεύτερη θέση, συνεχίζει και στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ (1η στον όμιλο, 4-1-1 με Ουνιόν Βερολίνου, Μπράγκα και Μάλμε). Εντός έδρας έχει μόλις μία ήττα σε οκτώ ματς (5-2-1).

Οστάνδη: Η αναμέτρηση της Τρίτης άφησε μία ικανοποίηση στις τάξεις της, για το γεγονός ότι ήταν άκρως ανταγωνιστική κι έβαλε δύσκολα στην Ουνιόν. Εντούτοις, η ήττα και ο αποκλεισμός έφεραν απογοήτευση. Επενδύοντας σ’ εκείνη την εμφάνιση, θα ψάξει το θετικό αποτέλεσμα στις Βρυξέλλες, για να διατηρήσει ή και ν’ αυξήσει τη διαφορά της από την τελευταία τριάδα. Θα επιστρατεύσει και πάλι το πρέσινγκ. Θα δώσει χώρο στη γηπεδούχο και θα επιδιώξει να τρέξει στην κόντρα. Ο προπονητής Ταλχάμερ δήλωσε πως περιμένει να δει τους παίκτες του σαν «πολεμιστές», που θα τα δώσουν όλα. Πάντως, θα πρέπει και η ίδια να διορθώσει κάποια στοιχεία στο αμυντικό της κομμάτι, εκεί που παρουσιάζει τα μεγαλύτερα προβλήματα. Αν τα καταφέρει, μπορεί να φύγει από την πρωτεύουσα με βαθμό ή βαθμούς.

Eκτίμηση: Ο άσος στο 1.35 σαφώς δεν μπαίνει καν στην εξίσωση. Αν εμφανιστεί ίδια η Οστάνδη με το Κύπελλο, το goal/goal στο 1.75 σαφώς και έχει τύχη.

ΚΟΡΤΡΑΙΚ - ΓΚΕΝΚ

Κορτράικ: Η Κορτράικ πέρασε με ευκολία από την έδρα της Λέουβεν (1-3) στην επιστροφή από την διακοπή, και προκρίθηκε στα προημιτελικά κυπέλλου. Απογοητευτική στον πρώτο γύρο χάνοντας τα 11 από τα 17 ματς, μόλις τρεις νίκες και απειλείται άμεσα με υποβιβασμό. Ηδη έχει προβεί σε δύο αλλαγές τεχνικού, αποδυναμώνεται εμφανώς εκτός έδρας (1-2-6, με 5-18 γκολ). Παρελθόν αποτελεί ο βασικός εξτρέμ Λαμκέλ Ζε, θα ενισχυθεί στη χειμερινή διακοπή.

Γκενκ: Την Τετάρτη φιλοξένησε στο Κύπελλο την Άντερλεχτ, στο πιο σημαντικό παιχνίδι της φάσης των «16». Νίκησε με 1-0, με γκολ του Πέιντσιλ στο 5ο λεπτό της παράτασης. Έτσι, επιβεβαίωσε το ότι είναι η πιο δυνατή ομάδα του Βελγίου αυτήν τη στιγμή και πέρασε στους «8», όπου θα φιλοξενήσει στις 10 Ιανουαρίου την Αντβέρπ. Σκοράρει κατά ριπάς έχοντας την μακράν πιο παραγωγική επίθεση, όπως και την καλύτερη άμυνα. Συνδυασμός γκολ-γκολ και over τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία στο πρωτάθλημα. Μακροχρόνια απουσιάζουν οι Σαντίκ (αμυντικός)-Ογιεν (φορ).

Εκτίμηση: Η Γκενκ ίσως βγάλει κούραση από το κύπελλο, όμως η αντίπαλός της δεν την τρομάζει. 2 & under 4,5 (1.82).

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ - ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Σαρλερουά: Η Σαρλερουά πήγε στη διακοπή με βαριά ήττα στην έδρα της πρωτοπόρου Γκενκ, στην οποία φυσιολογικά δεν μπόρεσε να αντισταθεί. Μέτρια προς κακή η πορεία της στον πρώτο γύρο κι έτσι προέβη σε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία με τον Φελίς Μααζού να αναλαμβάνει λίγες ημέρες μετά την απομάκρυνση του από την Αντερλεχτ. Εκτός πλάνων ο Δανός αμυντικός Μπάγκερ κι ο Αλγερινός επιθετικός Μπενμπουαλί, μακροχρόνια τραυματίες οι Ενκουμπά-Κνέζεβιτς.

Άντερλεχτ: Την Τετάρτη αντιμετώπισε εκτός την Γκενκ, στο πιο σημαντικό ζευγάρι στη φάση των «16» του Κυπέλλου. Ηττήθηκε με 1-0, από το γκολ του Πέιντσιλ, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο ντεμπούτο του προπονητή Ρίεμερ στον πάγκο της, έδειξε αρκετά καλά στοιχεία, ήταν βελτιωμένη, έκανε φάσεις και σταμάτησε τέσσερις φορές στον αντίπαλο τερματοφύλακα, τον Βαντερβόορτ. Αν ήταν λίγο πιο εύστοχη, θα μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση. Δέχθηκε και τιμωρία, όπου έχασε το ματς με τη Σταντάρ Λιέγης και της επιβλήθηκε και μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών. Οπότε σήμερα το παιχνίδι μοιάζει με επιτακτική ανάγκη για νίκη, αλλιώς η 8άδα θα ξεμακρύνει κι άλλο.

Εκτίμηση: Το διπλό μοιάζει μονόδρομος, αλλά το goal/goal (1.65) πιο ασφαλές αν λάβουμε υπόψιν τη προϊστορία.

26/12/2022First Division A: Regular Season