Α' Τουρκίας: Απόδραση στην ουραγό η Φενέρ!

Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2023 - 10:52

Δύο παιχνίδια σήμερα στο πρωτάθλημα της Τουρκίας, κλείνουν το στοιχηματικό κουπόνι του τριημέρου.

ΟΥΜΡΑΝΙΓΙΕΣΠΟΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Η νεοφώτιστη Ουμρανιγεσπόρ ηττήθηκε 2-0 εντός από την Ιστανμπουλσπόρ στο ντέρμπι των νεοφώτιστων και παρέμεινε με την πλάτη στον τοίχο για την παραμονή της στην κατηγορία. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά από αήττητο σερί τριών αγώνων με δύο νίκες και μία ισοπαλία. Σε δύσκολη θέση και ο τεχνικός της ομάδας, ο Ρετσέπ Ουτσάρ. Μετρά 8 Goal-goal και Over και 2 No Goal στα τελευταία 10 ματς! Εκτός μάχης ο τραυματίας τερματοφύλακας Μπερκέ Οζέρ και ο μέσος Αβουνού (5 γκολ). Την Τετάρτη αντιμετώπισε εντός έδρας την Τραμπζονσπόρ στο Κύπελλο και αποκλείστηκε στην παράταση με σκορ 1-4!

Η Φενέρμπαχτσε πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το γήπεδο της Γκαζιαντέπ και συγκεκριμένα πήρε δύσκολη νίκη με σκορ 2-1 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ενέρ Βαλένσια, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Ο Βαλένσια έφθασε τα 15 γκολ στη φετινή σεζόν και μαζί με τον Μπατσουαγί (8 γκολ) συνθέτουν ένα εξαιρετικό επιθετικό δίδυμο. Την Πέμπτη το βράδυ αντιμετώπισε την Ρίζεσπορ σε νοκ άουτ ματς για τους «16» του Κυπέλλου. Εκτός μάχης ο σέντερ φορ Ζοάο Πέδρο και ο δεξιός μπακ Ναζίμ Σανγκαρέ.

Εκτίμηση: Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν προσφέρει γκολ και θέαμα. Σήμερα ίσως καταφέρει να αποδράσει με το διπλό η Φενέρ. 2 & over 1,5 (1.70)

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ - ΑΝΚΑΡΑΓΚΟΥΤΣΟΥ

Η Κόνιασπορ ηττήθηκε 2-1 από την Μπεσίκτας με γκολ που δέχθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά από αήττητο σερί επτά αγώνων με μία νίκη και έξι ισοπαλίες! Την περασμένη Πέμπτη αντιμετώπισε την Γκαζιαντέπ εκτός έδρας σε νοκ άουτ ματς για τους «16» του Κυπέλλου. Μετρά 8 σερί Goal-goal και 6 σερί Over! Σημειώστε ότι την περασμένη Τρίτη 17 Ιανουαρίου ανακοίνωσε την απόλυση του τεχνικού Ιλχάν Παλούτ και στην θέση του ανέλαβε ο Σέρβος Αλεξάντερ Στανόγεβιτς!

Η Ανκαραγκουτσού ηττήθηκε 3-1 από την Άδανα Ντεμιρσπόρ στο πρωτάθλημα αλλά την περασμένη Τετάρτη απέκλεισε στα πέναλτι (5-4) την Μπεσίκτας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας. Ο Χατζηγιοβάννης ξεκίνησε βασικός αλλά έγινε αλλαγή στο 59΄ ενώ Μακέντα έμεινε στον πάγκο. Η ομάδα της Άγκυρας έχει δύο νίκες και τρεις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού. Μετρά 4 σερί Goal-goal και Over ενώ 3 φορές σημείωσε το ίδιο σκορ, 2-1!

Eκτίμηση: Ένα σημείο που αγαπάνε να φέρνουν οι δύο ομάδες θα προτείνω. G/G (1.65).