Τσάμπιονσιπ: Νέος προπονητής στη Γουίγκαν, προβάδισμα στην Μπλάκμπερν

Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2023 - 09:47

Η Μπλάκμπερν έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στη Γουίγκαν την Κυριακή στην Τσάμπιονσιπ Αγγλίας.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ - ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Η Μπλάκμπερν κέρδισε 1-0 στην παράταση στην έδρα της Μπέρμιγχαμ για το Κύπελλο και πήρε λίγο τα πάνω της και για το πρωτάθλημα, όπου παραμένει εξάδα, αλλά δεν έχει νίκη δύο αγωνιστικές, έχοντας κερδίσει ένα από τα τελευταία πέντε. Η ομάδα του Γιόν Νταλ Τόμασον έχει κερδίσει επτά από τα προηγούμενα εννέα εντός, αλλά οι δύο ήττες αυτό το διάστημα είναι πρόσφατες. Εκτός Μπρίτεν (μπακ), αμφίβολος ο μπακ Χάιαμ, επιστρέφει από τιμωρία ο μπακ Αγιάλα.

Η ουραγός Γουίγκαν έμεινε χωρίς δράση από τις 21 Ιανουαρίου και είχε ευκαιρία ανασύνταξης για παραμονή, αλλάζοντας ξανά προπονητή, καθώς ο Κόλο Τουρέ αποτέλεσε παρελθόν και αντικαταστάθηκε με τον πρώην τεχνικό της Χιμπέρνιαν, Σον Μαλόνι.

Είναι επτά ματς χωρίς νίκη και ένα τρίποντο σε 15 αγώνες, στους οποίους δέχτηκε γκολ. Εκτός Πιρς, Kερ (μπακ), αμφίβολος ο επιθετικός Γουάικ. Πήρε τους μπακ Κέλι (Γουέστ Μπρομ.), Ρέκικ (Άρσεναλ), τον μέσο Τιεχί (Λίμπερετς) και τον επιθετικό Σινάνι (Νόργουιτς).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Απρόβλεπτο το πώς θα αντιδράσει η Γουίγκαν με τον νέο της τεχνικό αλλά και τις μεταγραφές της. Η Μπλάκμπερν έχει το προβάδισμα παρά τα πρόσφατα στραβοπατήματα στην έδρα της σε αυτή τη γειτονική μονομαχία.