Super League: Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα, με τον ίδιο στό"χ"ο και οι δύο!

Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2023 - 11:23

Αστέρας και ΠΑΣ θέλουν να κλειδώσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα τη παραμονή τους στη κατηγορία.

Super League: Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα, με τον ίδιο στό

18/02/2023, (20:00), Κωδ. ΟΠΑΠ: 398

Τηλεοπτική μετάδοση: Novasports 2 HD

Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός και παθιασμένο κόντρα στον ΠΑΟΚ και επιβραβεύτηκε για την προσπάθειά τους με ισοπαλία που πήρε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ! Δεν προλαβαίνει να διεκδικήσει θέση στα πλέι οφ αλλά πήρε ψυχολογία έστειλε μήνυμα πως θα το παλέψει μέχρι το τέλος. Με εξαίρεση το ματς-ροντέο με τον ΠΑΟΚ κρατά συνήθως χαμηλό τέμπο. Τα τέσσερα προηγούμενα ματς εξελίχθηκαν σε No Goal και Under 1,5 γκολ.

Αγωνιστικά νέα

Επιστρέφουν οι μέσοι Ιγκλέσιας και Μουνάφο. Χάνει το ματς με την πρώην ομάδα του λόγω τιμωρίας ο μεσοαμυντικός Γκαρντάβσκι. Ανέτοιμος κρίθηκε ο Μπαρτόλο, τραυματίες παραμένουν οι Καπίγια (μέσος), Βαλιέντε, αποκλείστηκε ο Μπενίτο.

Πιθανή ενδεκάδα

Παπαδόπουλος – Γκαρσία, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες – Μουνάφο, Αλάγκμπε – Κρέσπι, Σίτο, Ριέρα – Μπαράλες.

ΠΑΣ Γιάννινα

Κολλημένος με την ισοπαλία πορεύεται ο ΠΑΣ στο καταληκτικό σκέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε τον Ιωνικό, αν και ήταν ανώτερος και είχε ευκαιρίες για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες μετρά ο Άγιαξ της Ηπείρου, που κάνει βήματα προς την διασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία. Στον β’ γύρο έχουν ηττηθεί μόνο από τον Παναθηναϊκό (με πέναλτι στις καθυστερήσεις), συγκεντρώνοντας σε αυτό το διάστημα τους 12 από τους 21 βαθμούς τους. Παραμένουν αήττητοι στις 4 τελευταίες τους εξόδους (νίκη στη Λιβαδειά, ισοπαλία σε Λαμία, Αγρίνιο, Ηράκλειο), με την τελευταία φορά που έφτασαν τις 5 να είναι τον Απρίλιο του 2016.

Ο τραυματισμός του Παμλίδη δεν ήταν τόσο σοβαρός όσο φάνηκε στην αρχή, θα απουσιάσει πάντως έναν μήνα περίπου. Εξέτισε ο Παντελάκης, αποθεραπεύτηκε και επιστρέφει ο Τσιντώτας. Ο φορ Λέο μετά την πρώτη -ολιγόλεπτη- συμμετοχή του την προηγούμενη αγωνιστική μένει ξανά εκτός με μικροπρόβλημα. ΟΚ ο νεαρός επιθετικός Σταματελόπουλος, μπήκε στην αποστολή.

2 3.05 4.25 1.5 2.47 1.16 4.75 2.05 1.68 1.23 1.35 1.75
Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα / Εκτίμηση

Δεν μοιάζει να ξεφεύγει το ματς με δύο ομάδες που έχουν τον ίδιο σκοπό. Αν ήταν λίγο ψηλότερα το Ημίχρονο ή Ισοπαλία (1.57), θα ήταν μια ωραία επιλογή. Το σύνολο τερμάτων 1-2 γκολ πληρώνει πάντως στο 1.75.

18/02/2023Super League 1: Regular Season